تلاش برای تبدیل شهر اصفهان به مرکز ثقل هوش مصنوعی ایران
فرهاد رهنما، مدیر عامل شرکت رهنما

تلاش برای تبدیل شهر اصفهان به مرکز ثقل هوش مصنوعی ایران

سمینار آموزشی «انقلاب صنعتی چهارم: هوش مصنوعی در بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی نوین» ۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ به همت کمیسیون آموزش، پژوهش و توانمندسازی اتاق بازرگانی اصفهان و با همکاری مرکز هوش مصنوعی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

در ابتدای این سمینار، محمدحسین منشئی، مدیر گروه مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات و سرپرست مرکز فناوری هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی اصفهان بابیان اینکه مرکز فناوری هوش مصنوعی در دانشگاه صنعتی اصفهان مرکزی برای ارتقای آموزش، خلاقیت و کارآفرینی در زمینه‌های مختلف هوش مصنوعی است، گفت: این مرکز با پرورش متخصصان مستعد، مشاوره و حل چالش‌های صنعت، درصدد ایجاد ارتباطی تنگاتنگ بین دانشگاه و صنعت است. او مغفول ‌ماندن هوش مصنوعی در جامعه صنعتی امروز را بسیار خطرناک ارزیابی کرد و افزود: این در حالی است که در این زمینه کشورهای آمریکای شمالی و امارات به اهمیت موضوع پی برده و فعالیت‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند.

وی مقصود از هوش مصنوعی -AI Artificial Intelligence- را دانش ساخت ماشین‌هایی که توانایی انجام اعمالی که برای آن‌ها معمولاً نیاز به هوش انسان است، دانست و تأکید کرد: در هوش مصنوعی بر کاهش هزینه و افزایش بهره‌وری توجه زیادی شده است. او با اشاره به سخنان Andrew Ng استاد دانشگاه استنفورد، هوش مصنوعی را الکتریسیته نسل آتی صنایع دانست که می‌تواند به کسب‌وکارها کمک کند و منجر به بهینه‌سازی تولیدات، پایش کیفیت و پیش‌بینی وضعیت بازار شود. منشئی گفت: مهم‌ترین دستاورد انقلاب صنعتی چهارم صرفه‌جویی اقتصادی و کاهش هزینه‌هاست.

مدیر گروه مهندسی نرم‌افزار و فناوری اطلاعات در ادامه گفت: در حال‌ حاضر با پیاده‌سازی الگوریتم‌های هوش مصنوعی در صنایع مختلف دو تا سه میلیارد دلار در سال در خطوط هوایی، صرفه‌جویی شده است. منشئی همچنین ورود صنایع هوشمند به بحث آب را در حل بحران کم‌آبی کشور مؤثر خواند. وی ضمن اشاره به اینکه بر اساس تحقیقات صورت گرفته ۷۶ میلیون شغل در آمریکا با حضور هوش مصنوعی تا چند سال آینده حذف می‌شود، گفت: این در حالی است که AI به وجود شغل‌های هوشمند کمک خواهد کرد. او با اعلام اینکه نرخ بازگشت سرمایه در هوش مصنوعی ۱۰ برابر است، تأکید کرد: بر اساس تحقیقات صورت گرفته در کشور تایوان ۶۰ درصد کمپانی‌ها در صورت عدم سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی از بین خواهند رفت.

در پایان نیز فرهاد رهنما، رییس هیات مدیره گروه صنعتی پلار و شرکت رهنما نیز در این سمینار، عدم توجه کافی به هوش مصنوعی را یکی چالش‌های مهم اقتصاد و کسب‌وکارهای کشور عنوان و تصریح کرد: با توجه به اهمیت تأثیر هوش مصنوعی در صنعت، تجارت، خدمات، کشاورزی و پزشکی تلاش‌هایی در حال انجام است تا دانشگاه صنعتی اصفهان و شهر اصفهان  به مرکز ثقل هوش مصنوعی ایران تبدیل شود.