برگزاری کارگاه آینده‌پژوهی و کاربردهای آن در بنگاه‌های صنعتی

کارگاه آموزشی «آینده‌پژوهی (با تاکید بر کاربردهای آن در بنگاه‌های صنعتی)» در محل سالن جلسات پارک علم و فناوری خراسان با حضور جمعی از مدیران و کارشناسان پارک و شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷برگزار شد.

سیاوش ملکی‌فر، مدیرعامل شرکت اندیشکده آصف با اتکا به اینکه شرکت‌کنندگان این کارگاه آموزشی، تلفیقی از مدیران و کارشناسان پارک و نیز مدیران بخش‌های مختلف شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان مستقر و نیز غیرمستقر در پارک بودند، بنای رویکرد ارایه را بر تمرکز بر مباحث نوآوری و فناوری شرکت‌ها گذاشتند.

ملکی‌فر به این نکته اشاره کرد که بیش از اینکه آینده‌پژوهی به واحد مدیریت یا واحد برنامه‌ریزی در سازمان‌ها یا بنگاه‌های کسب‌وکاری ربط داشته باشد، به نوآوری و تحقیق و توسعه مربوط می‌شود، که تلفیقی است از برنامه‌ریزی و نوآوری و بیشتر وزن آن را نوآوری به خود اختصاص می‌دهد. چیزی که الان بیش از هر چیزی می‌تواند شرکت‌ها را نجات دهد، نوآوری است.

همه کسب‌وکارها به نوعی با مسائل مختلف دست‌وپنجه نرم می‌کنند و مواجهه با این مسائل، اجتناب‌ناپذیر است. برنامه‌ریزی را برای شرکت‌ها خیلی سخت کرده است، به‌طوری‌که خیلی از شرکت‌ها عطای برنامه‌ریزی را به لقایش بخشیدند و آنقدر استراتژی‌هایی داریم که به جایی نرسیده است و تحقیق به طاقچه شده است.

آینده‌پژوهی بیشتر در نوآوری موضوعیت دارد و به شرکت‌ها کمک می‌کند تا مزیت رقابتی پیدا کنند.

مروری بر وضعیت موجود، مختل‌شدن تصمیمات و برنامه‌ریزی‌ها با توجه به وضعیت اقتصاد سیاسی، پیام‌رسان‌ها، پول مجازی و بلاک‌چین، افزایش تعداد استارت‌آپ‌ها، فزونی رقابت‌ها، پیشی‌گرفتن استارت‌آپ‌ها از دولت و... صورت گرفت.

در این نشست تاکید شد که تنها موردی که می‌تواند شرکت‌ها را نجات دهد، یادگیری و نوآوری است. شرط لازم هست، اما کافی نیست.

با طرح این سوال که چرا تعداد نوآوری زیاد شده یا چرا نوآوری سریع شده، به این پرداخته شد که توسعه فناوری کار را دقیق‌تر کرده است و نیز گستردگی ارتباطات منجر به بالا رفتن درجه اهمیت و سطح نوآوری شده است.

در طول فرایند برگزاری دوره، پس از مرور چندساعته مقدمات و مبانی و مفاهیم آینده‌پژوهی، روند پویش محیطی و تحلیل پتنت تمرکز شد.

در پایان به ضرورت یادگیری، آموزش و به‌کارگیری مدیریت فناوری و نوآوری در شرکت و در میان تمامی کارکنان آن تأکید و به موضوع شد.