ایران بیست‌وسومین کشور کارآفرین دنیا

ایران بیست‌وسومین کشور کارآفرین دنیا

رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران با بیان اینکه ایران در بین ۶۰ کشور کارآفرین دنیا رتبه ۲۳ را دارد، گفت: کمبود و تا حدی نبود صندوق‌های خطرپذیر فعال مانعی بر سر راه کارآفرینان است.

محمدحسن مبارکی دبیر اجرایی همایش کارآفرینی در سومین کنفرانس بین‌المللی گفت: در این همایش تأکید ما بر محیط کسب‌وکار است ازاین‌رو با اندیشمندان بزرگ کارآفرینی در طی پنل‌های مختلف به تبادل‌نظر می‌پردازیم درواقع این اندیشمندان از بین اساتید ایرانی و خارجی و صاحبان صنعت و تمام کسانی هستند که به‌نوعی در توسعه و سازندگی کشور نقش داشته‌اند.

وی ادامه داد: همزمان با این کنفرانس، سومین جشنواره رهبران کارآفرینی به‌منظور معرفی تعداد زیادی از الگوهای سازندگی ایران و کشورهای خارجی برگزار می‌شود که بسیار به پژوهشگران آینده می‌تواند کمک کند.

در ادامه علی میری استاد دانشگاه کارآفرینی عنوان کرد: از سال ۱۳۸۳ که مرکز کارآفرینی دانشگاه تهران تحت عنوان دانشگاه کارآفرینی فعال شد، برنامه‌های آموزشی،‌ پژوهشی و ترویج این امر را در دستور کار خود قرار دادیم و به همین دلیل با پشتیبانی دانشگاه تهران برپایی همایش و سمینارها برای اشاعه تفکر و نگرش کارآفرینانه ابتدا در سطح دانشگاه‌های داخلی و سپس در سطح بنگاه‌های فراملی ادامه دارد.

در ادامه زالی رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در خصوص موانع بر سر راه کارآفرینی و دنیای کسب‌وکار گفت: در تمامی کشورها موانعی بر سر راه کارآفرینی وجود دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به طولانی بودن صدور مجوزها همراه با بروکراسی‌های نامناسب و غیرضروری، تأمین منابع مالی و عدم دارا بودن مهارت‌های کافی کارآفرینان اشاره کرد.

وی افزود: ایران جزو کشورهایی است که راه‌اندازی کسب‌وکار در آن است اما برخی موانع مانند عدم جذب مشتری و بازاریابی در بازارهای جدید بخصوص در بازارهای خارجی باعث شده در این مسیر مشکل داشته باشیم.

زالی در پایان اظهار داشت: ایران در بین ۶۰ کشور دنیا (برتر در حوزه کارآفرینی) رتبه ۲۳ را دارد که نشان‌دهنده پتانسیل بالای کارآفرینی در کشور است ازاین‌رو با توجه به انتخابات پیش‌رو از نمایندگان مجلس می‌خواهیم که بحث حمایت جدی از کارآفرینان و بهبود محیط کسب‌وکار که منجر به بهبود وضعیت اشتغال‌زایی در کشور است را در برنامه‌های خود بگنجانند و در نظر داشته باشند.

گفتنی است، برگزاری سومین کنفرانس بین‌المللی کارآفرینی و به‌طور همزمان سومین همایش تقدیر از رهبران کارآفرین از یکم اسفند در تالار علامه امینی دانشگاه تهران آغازشده و تا بعدازظهر دوم اسفندماه ۹۴ ادامه دارد.