fa-IR
زنان باید مطالبه‌گر توانمندسازی در حوزه ICT شوند
رییس دانشکده پست و مخابرات در مراسم روز جهانی دختران در ICT

زنان باید مطالبه‌گر توانمندسازی در حوزه ICT شوند

رییس دانشکده علمی و کاربردی پست و مخابرات با بیان اینکه امروز بسیاری از مرزهای تصنعی از طریق فضای مجازی قابل شکستن است گفت: ICT به توانمندسازی خانم‌ها کمک خواهد کرد و در فضای مجازی می‌تواند تجارت و فعایت اقتصادی و روابط کاری ایجاد کرد.

وحید یزدانیان در مراسم روز جهانی دختران در فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: در کشور ما سابقه طولانی از حضور زنان در عرصه‌های اقتصادی و مدیریتی داشته‌ایم و در دوره‌های تاریخی مدیریت کشور به دست زنان و بانوان بوده است.

رییس دانشکده علمی و کاربردی پست و مخابرات افزود: برخی از محدودیت‌ها به نام دین به زنان تحمیل می‌شود و در همین فضای ناشی از سال‌ها محدودیت خانم‌هایی حضور دارند که مناصب مدیریتی را به عهده گرفته‌اند و حتی در بخش خصوصی نیز ما شاهد رشد زنان و بانوان هستیم.

او با بیان اینکه یکی از مصوبات اهداف راه توسعه هزاره که توسط سازمان ملل متحد به کشورهای عضو ابلاغ‌شده توانمندسازی بانوان است تصریح کرد: کشورهای عضو سازمان ملل از سال ۲۰۰۰ میلادی موظف اند پاسخگو باشند که چه تعداد از زنان در عرصه‌های مدیریتی حضور دارند، توانمند‌ساز شده‌اند و در تصمیم‌گیری‌های کشور خود مشارکت دارند.

رییس دانشکده علمی و کاربردی پست و مخابرات افزود: اتحادیه‌های زیرمجموعه سازمان ملل نیز در این زمینه فعال‌شده‌اند و اتحادیه جهانی مخابرات یکی از اهداف خود را استفاده از ظرفیت خانم‌ها در عرصه ICT و استفاده از ظرفیت ICT برای توانمندسازی بانوان بوده است.

یزدانیان فناوری اطلاعات را یک موضوع ظریف و دقیق توصیف کرد و اظهار داشت: فناوری اطلاعات قبل از اینکه یک موضوع فنی باشد یک موضوع ظریف و دقیق است که حضور بانوان در این عرصه می‌تواند به شکوفایی آن کمک کند.

او با بیان اینکه امروز بسیاری از مرزهای تصنعی از طریق فضای مجازی قابل شکستن است گفت: ICT به توانمندسازی خانم‌ها کمک خواهد کرد و در فضای مجازی می‌تواند تجارت و فعایت اقتصادی و روابط کاری ایجاد کرد.

رییس دانشکده علمی و کاربردی پست و مخابرات با تاکید بر اینکه برگزاری این مراسم در کشور در تقویم اتحادیه جهانی مخابرات ثبت‌شده است افزود: دانشکده یک حامی و برگزارکننده است و باید شرایطی ایجاد شود که خانم‌ها خود مطالبه‌گر چنین رویدادهایی باشند.

شکاف دیجیتال باعث حضور کمتر زنان در عرصه
ICT می‌شود
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه باید متناسب با توسعه کشور به نیازمندی‌های زنان توجه کنیم گفت: باید برای توانمندسازی زنان و ارایه آموزش صرفا از کاراکترهای مردانه استفاده نکنیم و مسایل فرهنگی را نیز با همدلی سازمان‌های مرتبط مانند وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارشاد و ارتباطات و فناوری اطلاعات با راهکارهای اساسی برطرف کنیم.

فقیهی با اشاره به نقش آمار در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کشورها گفت: بر طبق آمار استاندارد ایسیک منتشر شده در سال ۹۰ حدود  ۱۷درصد از زنان در شرکت‌های حوزه ICT فعال بودند ولی ما آمار دقیقی از تعداد زنان متخصص این عرصه در ایران نداریم.

او گفت: آمار اتحادیه اروپا بر طبق استاندارد ایسکو نشان می‌دهد که تعداد زنان متخصص شاغل در این عرصه از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۵ از ۵ میلیون و ۲۰۰ درصد به ۷ میلیون ۸۰۰ هزار نفر رسیده است.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه اشتغال زنان در سال ۲۰۰۶ در عرصه ICT از ۲۲.۵ درصد به ۱۷درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است گفت: بااینکه انتظار این است که فرصت‌های شغلی برای زنان در کشورهای اروپایی بیشتر باشد در بخش فناوری این فرصت‌ها کمتر شده است.

فقیهی با اشاره به اینکه آموزش‌ها زنان را در این کشورها کمتر به سوی کدنویسی و تخصص‌های فناوری اطلاعات سوق می‌دهند اظهار کرد: یکی دیگر از دلایل بخش آموزش‌های غیررسمی است که افراد را برای ورود به بازارهای کاری دیگری توانمند می‌کنند.

او همچنین شکاف دیجیتال را یکی دیگر از دلایل حضور کمتر زنان در این عرصه دانست و گفت: محتوای دیجیتال تولیدشده و بازی‌های کامپیوتری نیز اعتمادبه‌نفس زنان را برای حضور در بخش فناوری اطلاعات کمتر می‌کند.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه باید متناسب با توسعه کشور به نیازمندی‌های زنان توجه کنیم خاطرنشان کرد: باید برای توانمندسازی زنان و ارایه آموزش صرفا از کاراکترهای مردانه استفاده نکنیم و مسایل فرهنگی را نیز با همدلی سازمان‌های مرتبط مانند وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، ارشاد و ارتباطات و فناوری اطلاعات با راهکارهای اساسی برطرف کنیم.

او توصیه کرد که آموزش و تکمیل زیرساخت‌ها در مناطق کمتر توسعه‌یافته بیشتر مدنظر قرار گیرد.

قدرت چانه‌زنی زنان متاثر از توانمندی مالی است

مشاور وزیر ارتباطات در امور بانوان نیز با بیان اینکه در حال حاضر تعداد زنان در پست‌های مدیریتی وزارت ارتباطات خوب است گفت: در وزارت ارتباطات  ۳۰ درصد رشد کمی داشته‌ایم و از رشد کیفی به مدیریت بانوان در سطح مدیریت ارشد می‌توان اشاره کرد.

سودابه رادفرد مشاور وزیر ارتباطات در امور بانوان گفت: وقتی از توانمندسازی، کار و قدرت زنان صحبت می‌شود یکی از شاخص‌ها قدرت مالی و اقتصادی است و اگر خانم‌ها قدرت مالی و اقتصادی کافی نداشته باشند قدرت چانه‌زنی کمتری هم خواهند داشت.

او افزود: هر زمان که در وزارت ارتباطات خواستار این شده‌ایم که معاون وزیر یا مدیرکل از بین بانوان انتخاب شود نخستین صحبتی که می‌شود این است که در بخش خصوصی چند درصد بانوان در حوزه شما فعالیت می‌کنند و یا چند درصد اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان دختر در حوزه ICT و فناوری اطلاعات تحصیل می‌کنند.

سهم ۵۰درصدی زنان در تحصیل فناوری ارتباطات

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم ۵.۵ درصد سطح کل درآمد ایران به ICT اختصاص می‌یابد، گفت: ۵۰ درصد سهم فارغ‌التحصیلان فناوری اطلاعات در اختیار زنان است.

نصرالله جهانگرد در همایش روز جهانی دختران در فناوری اطلاعات و ارتباطات با اشاره به اینکه در آستانه یک تحول و دگردیسی مهمی تحت عنوان تحول دیجیتال هستیم و امروز شبکه‌های اجتماعی پلتفرمی برای این تغییر هستند، گفت: نسبت حضور زنان در لایه‌های نخبگی در بازار اروپا و آمریکا به نسبت ما پایین‌تر است و این درحالی است که بیش از ۵۰ درصد فارغ‌التحصیلان حوزه ICT را زنان تشکیل می‌دهند و طبیعتا این منبع انرژی باید بتواند برای کارآفرینی وارد بازار کار شود.

او با اشاره به اینکه در تفکر شیعی، زن نقطه کانونی تغییر و تحول محسوب می‌شود، گفت: در همین زمینه حضرت فاطمه زهرا (س) نیز نقطه کانونی تمام ساختار فرایند امامت است و به همین دلیل سمت و نقش بی‌بدیلی را در پایابی نظام تفکر شیعی استراتژیک دارد.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه بعد از انقلاب اسلامی حضور زنان در مسایل اجتماعی، اقتصادی به‌ویژه علمی بسیار خوب شده تا جایی‌ که امروز حدود نیمی از ظرفیت علمی و پژوهشی کشور را خانم‌ها به عهده دارند و در حال ورود به بازار کار هستند، افزود: باید بتوانیم در برنامه‌ریزی‌های توسعه کشور از این نیروی خدادادی و باارزش به نحو درستی بهره‌برداری کرده تا برای چرخ اقتصادی کشور، انرژی شتابنده‌ای را فراهم کنیم.

جهانگرد با اشاره به اینکه تحول دیجیتال نزدیک به یک دهه است که در سطح بین‌المللی برجسته شده، اظهار کرد: بر بستر این پلتفرم امروز تحولات خیلی زیادی در کشور در حال وقوع است و آثار مقدماتی آن را در قالب انواع خدمات بر بستر موبایل و اپلیکیشن‌ها شاهد هستیم؛ به‌نحوی‌که امروز به‌طور کامل می‌توانیم با استفاده از اپلیکیشن‌ها، زندگی را مدیریت کنیم.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، شبکه‌های اجتماعی را پلتفرمی برای تغییر دانست و خاطرنشان کرد: به عبارتی بر بستر شبکه‌های اجتماعی همه روابط ازجمله روابط خانوادگی و دوستانه تا روابط کسب‌وکارها، مبادله کالا و خدمات و پول در حال شکل‌گیری است.

او با اشاره به برگزاری پنجمین مراسم روز دختران و ICT توسط اتحادیه جهانی ارتباطات دور (ITU) اظهار کرد: هدف این است زنان که به‌طور فیزیکی بیش از ۵۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند به دلیل نقش موثرشان در تعیین ظرفیت‌های خانواده، جامعه و حتی مردان، به مهارت‌های بیشتری در حوزه ICT برسند و توانمند شوند.

معاون وزیر ارتباطات با اشاره به اتخاذ سیاست‌های اجرایی مرتبط با این موضوع افزود: مثلا در آمریکا در دهه گذشته، سیاست ترغیبی اتخاذ شد تا شرکت‌هایی که اکثر صاحبان سهام آن را خانم‌ها تشکیل می‌دهند از یک ظرفیت بخشودگی مالیاتی بهره ببرند و همچنین به دیگر شرکت‌ها ابلاغ شد که باید ۳۰ درصد از حجم قراردادهای خود را به این نوع از شرکت‌ها واگذار کنند تا الزاما زمینه کسب‌وکار برای هسته‌هایی که توسط زنان شکل می‌گیرند فراهم شود.

 

جهانگرد بر لزوم تدوین مقررات در سطح دولت و وزارتخانه‌ها برای حضور فارغ‌التحصیلان خانم دانشگاهی و غیردانشگاهی که مهارت لازم در افزایش تولید، ارزش‌افزوده، ارایه خدمات و مبادله سرویس‌ها دارند، تاکید کرد و گفت: امروز سهم تحصیلی و سهم فارغ‌التحصیلان دختران به‌ویژه در رشته‌های ICT بالاست بنابراین می‌توانیم با اعمال سیاست‌ها و مقررات مناسب زمینه بهره‌برداری از انرژی این بخش از جامعه را بیشتر کنیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اظهار امیدواری از اینکه رشد حوزه ICT به سمتی می‌رود که زمینه حضور زنان بیشتر شود، گفت: طی پنج ‌تا ۱۰ سال آینده عمده رشد رخ داده در حوزه ارایه خدمات خواهد بود و چون بحث شبکه وارد بلوغ می‌شود و خلاقیت و کارآمدی زنان در این بخش بسیار وسیع است، فرصت‌های بسیار عظیمی پیش روست که فقط جمع فرصت‌های شغلی این حوزه در اتحادیه اروپا و آمریکا در طی ۱۰ سال آینده بیش از ۲ میلیون برآورد می‌شود.

او با بیان اینکه کشورهای اروپایی و آمریکا به دلیل عدم تامین نیاز خود در این حوزه عمدتاً به سیاست‌های پذیرش مهاجران روی می‌آورند، افزود: با مهاجرت فارغ‌التحصیل سطح دکترای ما، یک‌میلیون فرصت به آن کشورها منتقل می‌شود که با هیچ پولی نمی‌توان آن‌ را خرید، چون حاصل یک عمر سرمایه‌گذاری است.

جهانگرد اجرای سیاست تسهیل مهاجرت‌پذیری در رشته‌های تخصصی مثل IT از کشورهایی چون ایران و هند تحت عنوان خروج مغزها را به دلیل قدرت اقتصادی آن کشورها دانست و گفت: ما در شرایط توسعه نیازمند این مغزها هستیم و درواقع نظام مدیریت و برنامه‌ریزی کشور باید پاسخگوی این مساله باشد و راه‌حل‌های لازم برای توسعه را فراهم کند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه گردش بازار ICT در پایان سال ۹۵ به ۴۰ هزار میلیارد تومان رسید، اظهار کرد: بناست طی برنامه ششم توسعه کشور این حجم از بازار به حدود سه برابر سال رقم فعلی یعنی ۱۱۰ تا ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یعنی ۵.۵ درصد سطح کل درآمد ایران برسد.