fa-IR
گشایش مرکز کسب‌و‌کارهای نوپا با حضور رییس جمهوری
در آذربایجان شرقی همراه با بیش از ۲۸۰۰ طرح دیگر انجام شد

گشایش مرکز کسب‌و‌کارهای نوپا با حضور رییس جمهوری

حسن روحانی، رییس جمهوری ۲۸۲۷پروژه ICT استان آذربایجان شرقی را با اعتباری بیش از ۳۹۷ میلیارد تومان افتتاح کرد.

این پروژه‌ها توسط شرکت‌های مخابرات، همراه اول، ایرانسل، رایتل، ارتباطات پویای ژرف‌نگر، سازمان فناوری اطلاعات و اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان آذربایجان شرقی آماده بهره برداری شده است.

نصب، راه‌اندازی و نوسازی سایت‌های نسل سوم و چهارم تلفن همراه، نصب و راه‌اندازی خودپردازهای روستایی، مرکز توانمندسازی و تسهیلگری کسب‌و‌کارهای نوپا در حوزه فاوا، خط تولید تجهیزات شبکه و فیبرنوری، توسعه شبکه فیبرنوری درون استان (شهری و روستایی)، توسعه شبکه دیتا و فناوری اطلاعات (بخش دسترسی و Core)، طرح CALLER ID روستایی، فیبرنوری منازل (FTTH)، توسعه مراکز پرظرفیت تلفن ثابت و برقراری اینترنت پرسرعت روستایی از جمله پروژه‌هایی است که سه‌شنبه، چهارم اردیبهشت ۱۳۹۷ توسط رییس جمهوری در استان آذربایجان شرقی افتتاح شد.

روحانی در راستای دور دوم سفرهای استانی و برای شرکت در آیین گشایش رسمی «رویداد بین‌المللی تبریز ۲۰۱۸ » به همراه جمعی از اعضای هیات دولت به استان آذربایجان شرقی سفر کرد که در این سفر طرح‌های عمرانی و خدماتی این استان را با ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری افتتاح کرد.

سیروس موثقی معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به نمایندگی از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم گشایش پروژه‌های ICT استان آذربایجان شرقی گفت: در ادامه اقدامات بزرگی که از دولت یازدهم آغاز شده است، امروز همه شهرهای استان آذربایجان شرقی به اینترنت پرسرعت بر بستر تلفن همراه دسترسی دارند که آن‌را برای برقراری در مناطق روستایی ادامه می‌دهیم.

او پروژه‌های آماده افتتاح را در زمینه هایی چون افزایش ظرفیت‌های تلفن ثابت و توسعه نوسازی سایت‌های تلفن همراه توسط بخش خصوصی دانست و افزود: علاوه بر آن وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای نفوذ این تکنولوژی در روستاها و استفاده روستاییان از آن با حمایت دولت درحال اقدام است.

موثقی همچنین به گسترش شبکه بانکی در روستاها اشاره کرد و ادامه داد: در کنار آن حضور پست بانک در روستاها را توسعه دادیم تا روستاییان بتوانند از سرویس‌های بانکی با تجهیزات نوین استفاده کنند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با اشاره به افتتاح دو‌هزار و ۸۲۷ پروژه ICT در استان آذربایجان شرقی اظهار کرد: با کمک دانشگاهیان این استان مرکز توانمندی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا را آماده بهره‌برداری کردیم تا به ایجاد اشتغال جوانان این استان کمک شود.

او که هم‌زمان با سفر رییس جمهوری به استان آذربایجان شرقی، از مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب‌وکارهای نوپا فاوای استان آذربایجان شرقی در تبریز بازدید کرد، در حاشیه این بازدید و در جمع مدیران ادارات تابعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه کشور در زمانی نیاز به مهندس عمران و پزشک داشت، افزود: در حاضر کشور نیاز به متخصصان حوزه آی تی دارد.

موثقی با تاکید بر به اینکه سیاست دولت حمایت از کسب‌وکارهای نوپاست، اظهار کرد: سهم زیربخش فناوری اطلاعات در GDP کشور می‌تواند به بیش از یک و نیم درصد برسد که ۶ برابر حال حاضر است.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی پتانسیل خوبی در این حوزه دارد، افزود: اقدامات خوبی در حوزه کسب‌وکارهای نوپا در این استان انجام شده اما پتانسیل افزایش ۲ تا ۳ برابری را دارد.

او همچنین درباره ماموریت مای پست‌بانک افزود: پست‌بانک ایران به‌عنوان بانک تخصصی بخش ICT وظیفه تامین مالی این حوزه را به عهده دارد.

موثقی به مدیران تابعه استان آذربایجان شرقی در حوزه ICT تاکید کرد: برای توسعه و حمایت از کسب‌وکارهای نوپا هر چه در توان دارند انجام دهند چراکه این کسب‌وکارها به ایجاد اشتغال در استان کمک می‌کنند.

معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین با حضور در شهرک فناوری برق و الکترونیک سهند آذران در جمع اعضای هیات مدیره این شهرک با اشاره به اینکه کشورهایی مانند برزیل و هند موفقیت خود را از همکاری با برندهای مطرح در حوزه نرم‌افزار به دست آورده‌اند، گفت: اما در حوزه IT هر کشور می‌تواند بازار  IT خود را داشته باشد.

او با تاکید به اینکه دولت در این حوزه سرمایه‌گذاری نمی‌کند، افزود: وظیفه دولت ارایه تسهیلات و ایجاد فضایی امن و آرام برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است.

موثقی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در IT سودآوری طولانی دارد، اظهار کرد: جهش در حوزه IT در دنیا بیشتر از نرم‌افزار بوده چراکه IT وارد حوزه مای حمل‌ونقل و سلامت و حوزه مای دیگر شده است و امکان توسعه دارد.

این مقام مسئول تاکید کرد: اگر شرکت مای بزرگی در این حوزه تشکیل شود می‌توانند با کشورهای منطقه نیز همکاری داشته باشند و دولت نیز از این شرکت‌ها حمایت می‌کند.