fa-IR
خراسان جنوبی در اولین نمایشگاه استارت‌آپی افغانستان شرکت می‌کند

خراسان جنوبی در اولین نمایشگاه استارت‌آپی افغانستان شرکت می‌کند

افغانستان قرار است برای نخستین‌بار نمایشگاه ICT برگزار کند که خراسان جنوبی با حضور در آن، توانایی‌ها و قابلیت‌هایش در این حوزه را به نمایش می‌گذارد. در این نمایشگاه شرکت‌هایی که تمایل دارند حضور خواهند داشت تا در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات سرمایه‌گذارانی در کشور افغانستان پیدا کنند. نمایشگاه افغانستان با هدف به‌دست آوردن بازاری هر چند کوچک در کشورهای دیگر است.

به منظور رایزنی و رفع ابهام شرکت‌های استان، سوم اردیبهشت جلسه‌ای در محل پارک علم و فناوری استان با حضور شرکت‌های فعال و حمید حمیدیان، مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، علی دلگیر، مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان و محمدعلی ناصری، رییس پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی برگزار شد.

رییس پارک علم و فناوری خراسان جنوبی در این جلسه گفت: مشکل اصلی شرکت‌های ما این است که همیشه در نمایشگاه‌های مختلف شرکت می‌کنند اما بازخورد و سودی برای آنها ندارد.

ناصری افزود: نمایشگاه افغانستان هم باید مشخص شود که آیا سودی مانند جذب سرمایه‌گذار و ارتباط دائمی با آنها وجود دارد و فقط به نمایشگاه و نمایش محصولات ختم نشود.

او بیان کرد: اکنون در ۴ مرکز رشد، واحدهای فناور و پارک علم و فناوری  ۱۴۸ شرکت فعالیت می‌کنند. از این تعداد ۴۸ شرکت در حوزه ICT هستند و ۴۱ شرکت دانش‌بنیان داریم، از این تعداد نیز ۱۶ شرکت در بخش ICT فعال هستند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان نیز در این جلسه نیز با اشاره به اینکه باید به بازارهای رقابتی کشورهای دیگر در افغانستان توجه شود، گفت: اکنون چین و ترکیه بازار مناسبی برای خود در این کشور دارند و باید با بررسی مزیت‌های رقابتی خود وارد شویم.

علی دلگیر تاکید کرد: با بررسی‌های انجام شده بازار افغانستان در زمینه تولید محتوا مناسب است و می‌توان روی آن خیلی خوب کار کرد. مزیت رقابتی ما این است که در تولید محتوا، نرم‌افزارهای اتوماسیونی است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان بیان کرد: در حوزه الکترونیک کشورهای دیگر هم وارد شده‌اند و اینکه ما بتوانیم در حوزه‌های زیرساختی پروژه‌ای برداریم خیلی سخت خواهد بود.

 

مشکلات شرکت‌های فناور خراسان جنوبی

افراد حاضر در این جلسه که از شرکت‌های استارت‌آپی قوی استان بودند نیز با معرفی خود به بیان مشکلات و نقطه نظرات در زمینه نمایشگاه افغانستان پرداختند.

مشخص نبودن مجری نمایشگاه، چگونگی انتقال پول از کشور همسایه، چگونگی ارتباط مستمر بعد از نمایشگاه، بازاریابی، مشخص نبودن شهر و زمان نمایشگاه در افغانستان و هزینه‌های حمایتی از شرکت‌ها از جمله این مشکلات بود.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی هم عنوان کرد: از آنجاکه کشورهای چین و ترکیه بازار آی تی و دیجیتال افغانستان را در دست دارند ما باید نگاه دقیقی به مزیت‌های خودمان باشد.

حاجی‌رضایی تصریح کرد: برای افغانستان مرز مشترک استان و امنیت حاکم در این منطقه خیلی اهمیت دارد و این نکته مهمی است.

او افزود: امیدواریم این نمایشگاه آغاز ارتباط فناوری با آنها باشد همان‌گونه که ارتباط علمی هم داریم و هر ساله تعداد بسیار زیادی دانشجوی افغانستان در دانشگاه بیرجند تحصیل می‌کنند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل پارک علم و فناوری استان بیان کرد: خراسان جنوبی دارای پتانسیل‌های بالایی است، اما به دلیل قناعت و مظلوم بودم مردم این خطه همواره مغفول مانده‌اند.

 

غافلگیر شدم

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در این جلسه عنوان کرد: اولین‌بار است که به خراسان جنوبی آمده‌ام و از همه نظر در حوزه‌های جذابیت و مکان‌های دیدنی استان و فعالان حوزه ICT که بسیار زیاد و فعال هستند، غافلگیر شدم.

حمید حمیدیان گفت: در راستای توسعه کسب‌وکارهای بخش فاوا برنامه‌های زیادی داریم، از جمله آنها بسته حمایتی است که تصویب شده است، همچنین به برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی در کشورهای مختلف می‌توان اشاره کرد.

او در زمینه مجری این نمایشگاه بیان کرد: ما فقط حمایت‌گر هستیم و مجری بخش خصوصی است و اگر گفته‌ایم تجربه داشته باشد منظور تجربه در بخش استارت‌آپ نیست، چون تاکنون چنین نمایشگاهی نداشته‌ایم بلکه تجربه در حوزه برگزاری نمایشگاه‌ها در کشور افغانستان بود تا مدل کار را بداند.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه گذاری تصریح کرد: برنامه‌هایی اندیشیده شده است تا بعد از اتمام نمایشگاه هم دفتری در آنجا تاسیس شود و از طرف اتاق ایران افغانستان پیشنهاد شده که می‌توانند این کار را انجام دهند، اما باید بررسی‌های لازم انجام صورت گیرد تا گزینه مناسب انتخاب شود.

 

ایده بزرگ، کار کوچک

حمیدیان اضافه کرد: برگزاری این نمایشگاه کار کوچکی است که انجام می‌دهیم تا برای برنامه‌های بزرگ آینده آماده شویم و به دنبال آن هستیم تا فضای مناسبی در کشورهای مختلف به دست بیاوریم و  صادرات محصولات ICT را داشته باشیم.

او ادامه داد: ایده‌ای که داریم خیلی بزرگ است اما کار را از جامعه کوچک و چابک‌تر آغاز می‌کنیم تا بتوانیم برای کارهای بزرگ آماده شویم و تجربه‌های لازم را کسب کنیم.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری با بیان اینکه تمرکز ما در بازار افغانستان به ۵ درصد تولید محتوا است و آن را هدف قرار داده‌ایم چون می‌توان این بخش را در دست بگیریم.

حمیدیان درباره انتقال پول هم بیان کرد: کشور افغانستان با صرافی معتمد در این‌جا قرارداد می‌بندد و در آنجا به شما ضمانت‌نامه در قبال محصول می‌دهد تا بتوانید در ایران پول خود را نقدی دریافت کنید و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم.

او در خصوص حمایت‌های مالی هم گفت: هنوز رقم مشخص نشده است، باید نظر خود را به وزیر انتقال دهم و تصمیم نهایی گرفته شود، چراکه دستور باید از وزیر باشد.

مدیرکل دفتر نوآوری و حمایت از سرمایه‌گذاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره تاریخ برگزاری نمایشگاه هم عنوان کرد: با برنامه‌ریزی‌هایی که داشته‌ایم به احتمال زیاد در شهریور برگزار می‌شود.