fa-IR

از طراحی اپلیکیشن تا ساخت محصولی نوآورانه با همسانه پردیس

۶۱/۳۶MB مصاحبه با محمدهادی شجاری مدیر اجرایی شرکت همسانه پردیس

با تشکر از وقتی‌که در اختیار مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا قرار داده‌اید، خودتان و استارت‌آپی که راه‌اندازی کرده‌اید را معرفی کنید.
من محمدهادی شجاری مدیر اجرایی شرکت همسانه پردیس هستم. ما به‌صورت تخصصی یک سال است که در حوزه طراحی اپلیکیشن‌های موبایل فعالیت داشتیم. در مدتی که فعالیت داشتیم تقاضایی از سمت بازار به ما ارائه شد که منجر به تغییر جهت استارت‌آپ ما شد. ما در ابتدا طراح اپلیکیشن‌های موبایل بودیم اما مشاهده کردیم، افرادی که سفارش اپلیکیشن می‌دادند تقاضای توزیع این اپلیکیشن هم از ما داشتند. ما ابتدا بازار را بررسی کردیم و متوجه شدیم تنها راهکاری که فعلاً در بازار برای ارسال اپلیکیشن وجود دارد، دستگاه‌های بلوتوث هستند که در حال حاضر در بانک‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها را با دقت بررسی کردیم و متوجه شدیم اشکالاتی دارد مثل سرعت‌پایین و قطع و وصل شدن‌های زیاد که فقط با سیستم‌عامل اندروید جواب می‌دهد. با تیم تحقیق و توسعه خود مدتی روی این دستگاه کار کردیم تا اینکه موفق به ساخت دستگاهی مشابه برای اولین بار در ایران شدیم که توزیع اپلیکیشن را با استفاده از وایرلس انجام می‌دهد. این دستگاه توانسته تمامی محدودیت‌هایی که نسل قبلی دستگاه‌های ارسال صنعتی بلوتوث داشته را برطرف کند و تا به این جای کار بازخورد خوبی هم از این دستگاه گرفتیم.

از چه سالی فعالیت خود را شروع کردید و با چه تیمی مشغول به فعالیت هستید؟
آخر سال ۱۳۹۲ بود که با یک تیم سه‌نفره فعالیت خود را شروع کردیم. از سال ۱۳۹۳ کار را به‌طورجدی شروع کردیم. حدود شش ماه است که روی این دستگاه کار می‌کنیم و تقریباً در مراحل تجاری‌سازی این محصول هستیم.

نحوه تأمین سرمایه مالی در همسانه پردیس به چه شکل بوده است؟
من چند بار برای تأمین سرمایه مالی اقدام کردم اما به‌قدری فرآیند پیچیده‌ای داشت که تصمیم گرفتم از طریق فروش دارایی خودم سرمایه لازم را برای شروع فراهم کنم؛ اما برای توسعه کار نیازمند سرمایه مالی بیشتری هستم چون ساخت بسیاری از قطعات این دستگاه هزینه زیادی دارد و برای تولید در حجم بیشتر نیازمند منابع مالی هستم. به بانک برای گرفتن وام مراجعه کردم اما شرایط بازپرداخت به شکلی است که در توان یک استارت‌آپ نیست. اگر سرمایه‌گذاری پیدا شود که بتواند سرمایه ارزان‌تری را در اختیار ما قرار دهد، کار به‌خوبی جلو رفته و محصول به‌خوبی توسعه پیدا می‌کند. نمونه خارجی این محصول با دو برابر قیمت تمام‌شده ما در بازار موجود است به همین دلیل می‌توانیم این محصول را با قیمتی ارزان‌تر به بازار عرضه کنیم تا مورد استقبال بازار قرار بگیرد.

با تشکر از شما و با آرزوی موفقیت هر چه بیشتر برای استارت‌آپ همسانه پردیس در فضای کارآفرینی کشور.

 
همسانه پردیس: http://hamsane.com

 

این گفتگو، مصاحبه «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا» با همسانه پردیس با همکاری تک‌تاکس در بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ است.
 

بیست‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ به مدت چهار روز از ۲۳ تا ۲۶ آذرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شد. در این نمایشگاه بیش از ۴۲۰ شرکت حضور داشتند که دراین‌بین ۸۰ کسب‌وکار نوپا (استارت‌آپ) برای معرفی محصولات و خدمات خود در نمایشگاه حاضر شدند. حضور پرشور استارت‌آپ‌ها برای اولین بار در این نمایشگاه وجه تمایز آن با برنامه‌های سال‌های قبل این نمایشگاه بود. این مهم فرصتی را برای «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا» فراهم کرد تا از نزدیک با استارت‌آپ‌های مختلف به گفتگو بنشیند و روند فعالیت و وضعیت فعلی آن‌ها را بررسی کند.