کارآفرینی در اصفهان نیازمند فعالیت خیّران است
دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی

کارآفرینی در اصفهان نیازمند فعالیت خیّران است

کوروش خسروی، دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی و عضو شورای اسلامی شهر اصفهان در آخرین مصاحبه خود با خبرگزاری ایمنا، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی کارآفرینی در اصفهان را نبود خیران کارآفرین اعلام کرد و گفت: در تلاش هستیم خیران را متقاعد کنیم تا با حمایت کارآفرینان علاوه‌بر ایجاد درآمد زمینه را برای اشتغال بسیاری از خانواده‌های کم‌درآمد فراهم کنند تا از آسیب‌های اجتماعی کاسته شود.

او همچنین نبود فرهنگ ارایه ایده و تصور ایده دزدی در اصفهان را از دیگر چالش‌های پیش روی در این شهر دانست و عنوان کرد: باید بدانیم ایده به‌هیچ‌عنوان قابل دزدیدن نیست و تنها کسی می‌تواند در این زمینه پیروز شود که جرأت تبدیل ایده به محصول را داشته باشد، البته آنچه از آن رنج می‌بریم نبود فعالیت تیمی در کشور و شهر اصفهان است.

کار تیمی در اصفهان دوام چندانی ندارد و در اکثر موارد، افراد به دنیال موفقیت‌های سریع و کوچک هستند و دید وسیعی نسبت به آینده کسب‌وکار خود ندارند، که این کار مانع بزرگی در تبدیل‌ شدن بسیاری از فعالیت‌های ما به کارهای بزرگ و برندسازی است، بنابراین برای ایجاد کارهای بزرگ به افق‌های وسیع و قدم‌های کوچک نیاز داریم.

دبیر جشنواره ملی فن‌آفرینی شیخ‌بهایی، در خصوص چالش‌های اصلی کارآفرینی در ایران نیز به نقش مدیران شهری در ایجاد کارآفرینی و اکوسیستم کارآفرینی اشاره کرد و گفت: امروزه تعریف از مدیر شهری به‌طورکلی دگرگون شده است، در گذشته مدیر موفق فردی بود که بتواند بودجه بیشتری بگیرد و یا سرمایه‌گذار بیشتری داشته باشد. اکنون مدیر موفق مدیری است که کارآفرین بیشتری جذب کند، بنابراین چالش‌های کارآفرینی در ایران ابعاد مختلفی دارد که به روز نبودن اطلاعات برخی از مدیران و کمبود صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، از جمله آن‌ها می‌باشد. نبود این صندوق‌ها موجب شده تا تعداد زیادی از کارآفرینان برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه کنند که این امر، سمی مهلک در زمینه کارآفرینی قلمداد می‌شود.

کوروش خسروی، همچنین به توضیح نقش شورای شهر در توسعه اکوسیستم کارآفرینی شهر پرداختند که متن کامل آن در وب‌سایت خبرگزاری ایمنا قابل دسترسی است.