fa-IR
کمبود شتاب‌دهنده و استارت‌آپ‌ در حوزه انرژی
دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی معاونت علمی عنوان کرد

کمبود شتاب‌دهنده و استارت‌آپ‌ در حوزه انرژی

سیروس وطن‌خواه شنبه، یکم اردیبهشت ۱۳۹۷ در گردهمایی شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌های حوزه انرژی، این حوزه را در توسعه پایدار کشور بسیار بااهمیت دانست و گفت: متاسفانه بخش انرژی باوجود اقدامات صورت گرفته در بهینه‌سازی مصرف در حوزه عرضه و تقاضا از وضعیت رضایت بخشی برخوردار نیست.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی معاونت علمی با اشاره به پیشرفت‌های فناوری‌ در دنیا در بخش بهینه‌سازی مصرف انرژی گفت: با ایجاد این فناوری‌های نوین بنیادهای فکری و اجرایی کسب‌وکارها تغییرات زیادی داشته است.

وطن‌خواه همچنین با اشاره به اثرات فناوری اطلاعات در کسب‌وکارهای جدید اظهار کرد: این فناوری‌ها انگاره‌های ذهنی را تا حدود زیادی تغییر داده است، به‌طوری‌که امروز آی‌تی و سایر فناوری‌های نوین در حوزه‌های مختلف ازجمله مسکن، تغییرات اساسی ایجاد کرده است.

او در ادامه، با اشاره به اینکه حدود ۲۰ درصد تلفات انرژی در کشور مربوط به بخش مسکن است، این بخش را به دلیل حضور بخش زیادی از مردم به‌طورجدی نیازمند تزریق فناوری‌های مختلف برای شکل‌گیری صرفه‌جویی و بهینه‌سازی مصرف دانست.

وطن‌خواه بابیان اینکه، امروز حوزه انرژی برخلاف سایر حوزه‌ها با بخش‌های مختلف دولت گره‌خورده است درعین‌حال افزود: این در حالی است که کسب‌وکارهای نوین و خصوصی با مردم سروکار دارد لذا این نوع کسب‌وکارها می‌توانند نقش اثربخشی در بهینه‌سازی مصرف انرژی ایفا کنند.

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های انرژی معاونت علمی در ادامه، مردم، کسب‌وکارهای نوین و همچنین استارت‌آپ‌ها و شتاب‌دهنده‌ها را از نقش‌آفرینان و بازیگران اصلی زیست‌بوم فناوری و انرژی نام برد.

او همچنین با اشاره به خلای جدی فعالیت شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌های حوزه انرژی، از علاقه معاونت علمی به توسعه هرچه بیشتر شتاب‌دهنده‌ها در بخش‌هایی مانند حمل‌ونقل، عرضه و تقاضا به‌منظور بهینه‌سازی فرآیندها در مصرف انرژی خبر داد.

او بابیان این‌که معاونت علمی علاقه‌مند است بخش خصوصی را وارد عرصه‌های انرژی کند؛ اظهار امیدواری کرد: این نشست با تبادل‌نظرهای صورت گرفته بین شرکت‌کنندگان نقش مهمی در این عرصه داشته باشد.

وطن‌خواه در ادامه اظهار کرد: ستاد توسعه فناوری‌های انرژی معاونت علمی برای تحقق سیاست توسعه شتاب‌دهنده‌ها و استارت‌آپ‌ها برنامه‌های و ورود افکار جدید در این حوزه برنامه‌هایی در دست اجرا دارد.