fa-IR
سال گذشته ۲۰۰ هزار شغل در فضای مجازی ایجاد شد
آذری جهرمی

سال گذشته ۲۰۰ هزار شغل در فضای مجازی ایجاد شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: گزارشی که خدمت آقای رییس‌جمهور، مبنی بر این بود که در دو سال گذشته در فضای مجازی بالغ بر ۲۰۰ هزار شغل ایجادشده است. فکر می‌کنم که بیان دو میلیون شغل یک اشتباه لفظی از آقای رییس‌جمهور بود که با خستگی‌های او همراه شده است.

محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت تدبیر و امید در واکنش به اظهارات رییس‌جمهور درباره ایجاد دو میلیون شغل در سال ۹۶ اظهار کرد: تصویری که از من منتشر شد، بیش از یک تعجب بود. انتشار این تصاویر خصلت فضای مجازی است و نشان‌دهنده نظارت مردم بر مسئولان و اشراف آن‌ها به موضوعات است. اتفاقا خوب است و ما از مزایای توسعه فضای مجازی در کشور استقبال می‌کنیم.

او ادامه داد: گزارشی که خدمت آقای رییس‌جمهور، مبنی بر این بود که در دو سال گذشته در فضای مجازی بیش از ۲۰۰ هزار شغل ایجادشده است. فکر می‌کنم که بیان دو میلیون شغل یک اشتباه لفظی از آقای رییس‌جمهور بود که با خستگی‌های او همراه شده است.

جهرمی سپس گفت:‌‌ همان روند توسعه ۲۰۰ هزار شغل که در دولت مدنظر بوده و امسال هم بر آن تاکید شده را امسال ادامه می‌دهیم. فرمایش آقای رییس‌جمهور این بود که ما شاخص‌های اشتغال در فضای مجازی را پیگیری کنیم.

وزیر ارتباطات درباره موضوع حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی گفت: در سخن بزرگان هم به‌کرات این موضوع مطرح‌شده که ما منابع واحدی داریم. نمی‌توانیم منابع واحد را به‌صورت کوچک‌شده در اختیار همه قرار دهیم. برخی پیام‌رسان‌ها هستند که ادعا دارند می‌توانند این کار را انجام دهند تا بخشی از بازار را به دست بگیرند. این امر مطلوب است اما کشور نظام دارد و نظام قانون‌گذاری هم دارد. در این نظام در شورای عالی فضای مجازی در مصوبات ۳۶ و ۴۰ قانون‌گذاری شده است که بنابر مصوبه پیام‌رسان‌های مجاز را مرکز ملی فضای مجازی اعلام می‌کند به ما لیست پنج پیام‌رسان معرفی‌شده است.

آذری جهرمی ادامه داد: صداوسیما با دیدگاه حمایت از کالای داخلی برخی از پیام‌رسان‌ها را مطرح کرده است که به دلیل کمبود منابعشان فعالیت‌هایشان مطرح می‌شود و باعث بدنامی پیام‌رسان‌های داخلی می‌شود. ما نمی‌گوییم که کسی فعالیت نکند، فعالیت کنند خودشان را در مرکز ملی ثبت کنند و اعتبار بگیرند. ما نمی‌توانیم اختیارات دولتی را خارج از مصوبات قانونی در اختیار کسی بگذاریم.

او در پاسخ به انتقادات برخی از شبکه‌های پیام‌رسان داخلی درباره اختصاص پهنای باند بیشتر به شبکه‌های پیام‌رسان خارجی نسبت به آن‌ها اظهار کرد: ما بیش از آن پهنای باندی که در اختیار پیام‌رسان‌های خارجی قرار داده‌ایم، در اختیار پیام‌رسان داخلی گذاشتیم. البته شاید پنج درصد آن میزانی که به آن‌ها تعلق دادیم هم تا امروز از آن استفاده نکردند. بنابراین بعید می‌دانم که آن‌ها چنین اظهارنظری داشته باشند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ارتباط با میزان استقبال از پیام‌رسان‌های داخلی گفت: قرار شده است که گزارش مدونی در مورد این موضوع و میزان انتقال داوطلبانه کانال‌ها در راستای حمایت از تولیدات داخلی از تلگرام به پیام‌رسان‌های داخلی تهیه شود. در صبح روزی که کانال مقام معظم رهبری از پیام‌رسان تلگرام خارج شد، در برخی از پیام‌رسان‌ها میزان نام‌نویسی نرخ ۱۰برابری پیداکرده است.

او در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا تلگرام فیلتر می‌شود یا خیر گفت: این پرسش را باید از مسئولان فیلیترینگ بپرسید.