fa-IR
هشتمین رویداد اسکیل‌آپ اصفهان برگزار شد

هشتمین رویداد اسکیل‌آپ اصفهان برگزار شد

هشتمین رویداد اسکیل‌آپ «دورهمی متخصصین فنی»، عصر روز چهارشنبه ۲۹ فروردین‌ماه ۱۳۹۷ در شتاب‌دهنده اکسل اصفهان برگزار شد.

رویداد اسکیل‌­آپ (Skill up)، رویدادی تخصصی در حوزه IT و فناوری است که در راستای افزایش دانش و مهارت متخصصان و همچنین فراهم آوردن بستری مناسب برای هم‌­افزایی و کمک به رشد زیست­‌بوم رویداد اسکیل‌آپ کارآفرینی اصفهان، هرماه به همت شتاب‌دهنده اکسل اصفهان برگزار می­‌شود. در این رویداد علاوه  بر بررسی اخبار و مباحث روز فناوری، متخصصان فنی به ارایه اطلاعات پیرامون موضوعی تخصصی و از پیش تعیین‌شده می‌­پردازند؛ در پایان نیز حاضران در رویداد می‌­توانند از فرصتی که جهت انتقال تجربه، مشاوره، بحث و گفتگو و شبکه­‌سازی ایجاد شده استفاده کنند.

طبق گفته اکرم ربیع، مسئول برگزاری رویداد اسکیل، این رویداد علاوه بر انسجام جامعه فنی ازجمله متخصصان برنامه‌نویسی، شبکه، داده‌کاوی و ...، می‌تواند چراغ راهی برای علاقه‌مندان تازه‌وارد به این عرصه واقع شود. وی همچنین افزایش سطح علمی و فنی علاقه‌مندان و کارشناسان حوزه IT، ایجاد مرجعی برای دسترسی مدیران و فعالان صنعت نرم‌افزار به متخصصان و کارشناسان حوزه IT، راهنمایی و خط دهی به نیروی تازه‌کار برای پیدا کردن مسیر درست و ترویج فرهنگ اشتراک‌گذاری دانش را از اصلی‌ترین اهداف این رویداد بیان کرد.

این رویداد به‌طورمعمول در آخرین چهارشنبه هرسال و در محل شتاب‌دهنده اکسل اصفهان برگزار می‌شود. در رویداد ششم که بهمن سال گذشته برگزار شد، علی شیروانی و مصطفی سیدی در مورد دو آسیب‌پذیری پرسروصدا در دنیای فناوری به نام GraphQL و Spector ana Meltdown با شرکت‌کنندگان صحبت کردند، در رویداد هفتم نیز محمدصالح محمدی و مسعود کاویانی در زمینه لینوکس و تاریخچه آن تجربیات کاری خود را با حاضران به اشتراک گذاشتند.

در هشتمین رویداد که نخستین رویداد سال ۱۳۹۷ نیز به‌حساب می‌آمد؛ حسن نصر، کارشناس ارشد هوش مصنوعی از دانشگاه صنعتی شریف، به معرفی کامل پلتفرم جست‌وجوی Apache Solar پرداخت.

پاچی سولار (Apache Solr) یک موتور جست‌وجوی منبع باز است که بر پایه Lucene کار می‌کند و ویژگی‌های مفیدی مانند امکان انجام جست‌وجوهای مختلف به‌صورت full-text search, hit highlighting, faceted search, dynamic clustering, database integration و جست‌وجو در اسنادی مانند ورد، پی‌دی‌اف و ... را فراهم می‌کند و کاربر را قادر می‌سازد تا بر روی کلمات و محتوای سایت جست‌وجوی سریعی داشته باشد. این ابزار با زبان جاوا پیاده‌سازی شده است و مهم‌ترین مزیت آن امکان قرار دادن بار جست‌وجو روی یک سرور دیگر است تا جست‌وجو باعث کندی سرویس اصلی نشود.