تقویت کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوپا اولویت کهگیلویه و بویراحمد است
در نشست هماهنگی متولیان حوزه فناوری استان مطرح شد

تقویت کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوپا اولویت کهگیلویه و بویراحمد است

نشست هماهنگی متولیان حوزه فناوری به منظور تقویت کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوپا چهارشنبه ۲۹ فروردین ۹۷ به میزبانی پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد و با حضور روسای دانشگاه‌­ها، مراکز رشد، معاونان و مدیران پژوهشی دانشگاه­‌ها و نهادهای تحقیقاتی استان نشست مشترک متولیان حوزه فناوری استان برگزار شد.

رییس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد در نشست هماهنگی متولیان حوزه فناوری در راستای تقویت کسب‌وکارهای دانش‌بنیان و نوپا با اشاره به ظرفیت‌های علمی و تحقیقاتی استان افزود: شعار سال ۹۷ از سوی رهبر انقلاب در راستای تکمیل بسته اقتصاد مقاومتی مطرح شد و مکمل شعار سال‌های گذشته بود.

شمس‌الدین هاشمی با اشاره به اینکه برای رسیدن به این هدف باید حتما توجه ویژه­ای به اقتصاد دانش‌‌بنیان داشت، اضافه کرد: اگر می­‌خواهیم کالای ایرانی به کیفیت مطلوب برسد در ساخت آن‌ها باید حتما از دانش فنی لازم بهره برد، یعنی باید به سمت تجاری‌سازی علم و فناوری رفت.

این مسئول دانشگاهی ضمن برشمردن بعضی از وظایف نهاد­های علمی و پژوهشی تشریح کرد: باید در مسیر تقویت پارک‌های علم و فناوری، شرکت‌­های  دانش‌­بنیان، مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها حرکت کنیم و در استان به سمت نهادینه کردن فرهنگ نوآوری و فناوری شرکت کرد.

 هاشمی بابیان اینکه دانشگا­ه‌­ها در بازتعریف جدید خود از نقش تولید و توزیع اطلاعاتی خود به نقش‌های جدیدی رسیده‌­اند و وظیفه‌ دارند در مسیر تبدیل علم به فناوری حرکت کنند، گفت: باید از یافته‌های پژوهشی برای تولید ثروت استفاده کرد که این موضوع نمونه­‌های دانشگاهی متعددی در سطح دنیا دارد مثل دانشگاه استنفورد که اقتصاد دهم دنیاست و نمونه‌های دیگری نیز وجود دارد.

این عضو حیات علمی دانشگاه با بیان بخشی از آمارهای دانشگاهی اضافه کرد: با وجود ۳۱  واحد دانشگاهی، ۷۴۱ عضو حیات علمی، ۳۱۰۰۰ دانشجو، یک برگزیده فناوری کشور از میان ۵ برگزیده، ۶۰ واحد فناوری و ۶ مرکز رشد همچنان در حوزه ورود به عرصه شرکت دانش‌­بنیان راه درازی در پیش داریم و از میان ۳۲۰۰ شرکت دانش‌­بنیان تنها ۴شرکت دانش‌بنیان در استان داریم و این تعداد از ۱درصد آماری ما فاصله زیادی دارد.

هاشمی با اشاره به راه­اندازی و فعال­‌سازی سایت اطلاع­‌رسانی پارک علم و فناوری اضافه کرد: ساختمانی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع برای پارک خریداری‌ شده است و زمین مناسبی برای به‌کارگیری شرکت‌های دانش‌بنیان مهیا شده است.

رییس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد با ابراز خوشحالی از اینکه ۲ شرکت دانش‌­بنیان استان از تحقیقات دانشگاهی سر برآورده‌اند، اشاره کرد: بسترها در پارک علم و فناوری در حوزه‌­های تخصصی برای همکاری و زمینه‌­سازی ورود پژوهش‌­های دانشگاهی به عرصه فناوری و اقتصاد مهیاست و آمادگی همکاری با همه پژوهشگران دانشگاهی راداریم.

سرپرست دانشگاه یاسوج در ادامه این نشست نیز گفت: همکاری دوطرفه دانشگاه و پارک علم و فناوری موجب توسعه بیشتر استان خواهد شد.

احمد عریان با اشاره به فرصت ارزشمند حضور تصمیم‌گیران دانشگاهی و متولیان حوزه فناوری افزود: یافتن و تقویت نقاط مشترک همکاری مسیر توسعه همه‌جانبه استان را هموارتر خواهد کرد.

وی اضافه کرد: سرنوشت دانشگاه­‌ها جدای از سرنوشت پارک علم و فناوری نیست و مزیت‌های نسبی استان باید بیش از گذشته در اولویت کارهای پژوهشی قرار گیرد.

 احمد عریان استفاده از مشاوران دانشگاهی در سازمان­‌ها وادارات، استفاده از پایان‌­نامه‌های دانشجویی و حضور متخصصان دانشگاهی در بطن مشکلات استان را خواستار شد و اضافه کرد: اگر اقتصاد کشوری آسیایی همچون کره جنوبی بدون داشتن منابع طبیعی و مخازن نفت و گاز اقتصاد پنجم دنیاست به خاطر توجه به سرمایه‌های انسانی و اهمیت دادن به اقتصاد دانش­‌بنیان و مراکز رشد و فناوری است.

سرپرست دانشگاه یاسوج گفت: برای رسیدن به جایگاه شایسته در کشور باید ذهنیت مدیران نسبت به دانشگاه عوض شود و دانشگاه را به معنای واقعی مبدأ تحول بدانیم.

این مسئول دانشگاهی در پایان سخنانش اضافه کرد: همه دانشگاه­‌های استان یک واحد هستند و علیرغم نبود زیرساخت­‌های مناسب بایستی این عقب­‌ماندگی­‌ها را جبران کنیم.

رییس بنیاد نخبگان استان نیز در ادامه این نشست با برشمردن مهم‌ترین چالش‌­های پیش‌روی حوزه فناوری استان گفت: ضعف محیط‌­های داخلی مراکز و بیرونی مرتبط با حوزه دانش­‌بنیان واداشتن ارتباط منظم بین فعالان حوزه فناوری، بنیاد نخبگان، مراکز رشد و پارک علم و فناوری از مهم‌ترین مشکلات پیش‌روی این حوزه است که باید اصلاح و بازنگری شود.

اکوانی افزود: این بنیاد آمادگی دارد مخترعان، دانش‌­آموختگان و نخبگان استان را شناسایی و از آن‌ها حمایت کند.