اولین رویداد استارت‌آپی محیط زیست در مشهد برگزار شد

اولین رویداد استارت‌آپی محیط زیست در مشهد برگزار شد

نخستین رویداد شناسایی، پرورش و حمایت از ایده‌های نوآورانه در حوزه آب و محیط زیست ۲۶ فروردین ۹۷ در دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست دانشگاه فردوسی برگزار شد.

ایران هم‌اکنون در حال تجربه مشکلات جدی آب است. خشک‌سالی‌های مکرر توام با برداشت بیش از حد آب‌های سطحی و زیرزمینی از طریق شبکه بزرگی از زیرساخت‌های هیدرولیکی و چاه‌های عمیق، وضعیت آب کشور را به سطح بحرانی رسانده است. از نشانه‌های این وضعیت خشک شدن دریاچه‌ها، رودخانه‌ها و تالاب‌ها، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی، فرونشست زمین، تخریب کیفیت آب، فرسایش خاک، بیابان‌زایی و طوفان‌های گردوغبار است.

این رویداد در راستای بحران آب و برای ایده‌پردازی و ارایه راه‌کارهای استفاده بهینه از آب، برگزار شد. در همین زمینه حمید صالحی، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی و مهدی کلاهی، عضو حیات علمی دانشکده محیط زیست دانشگاه فردوسی طی سخنرانی به بیان چالش‌های محیط زیست و آب پرداختند.

پس از آن عبدالهی، مدیرعامل صندوق پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی به بیان شرایط اعطای تسهیلات به استارت‌آپ‌ها پرداخت و در پایان ایمان شریعتی مدیر مراکز رشد پارک علم و فناوری خراسان ضمن معرفی مراکز رشد و خدمات قابل ارایه آن‌ها، شرایط جذب و پذیرش استارت‌آپ‌ها در این مراکز را بیان کرد.

نحوه برگزاری این رویداد، برگرفته از روش مرکز نوآوری دانشگاه کنکوردیا مونترال کانادا است که اولین کارگاه آن یک‌شنبه ۲۶ فروردین برای ارایه ایده‌های شرکت‌کنندگان و هم‌فکری آن‌ها برگزار شد.

این رویداد با حمایت اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، صندوق پژوهش و فناوری استان خراسان رضوی، پارک علم و فناوری خراسان، دانشگاه فردوسی مشهد، مرکز همکاری‌های آب و علوم اجتماعی و شرکت آبانگاه برگزار می‌شود.