fa-IR
۸ تمرین حل مساله برای موفقیت استارت‌آپ‌ها

۸ تمرین حل مساله برای موفقیت استارت‌آپ‌ها

اگر از آن دسته افرادی هستید که حل مسئله به شما انرژی می‌دهد، می‌توانید کارآفرین بزرگی شوید. اما اگر مواجهه با مشکلات پیش‌بینی‌نشده شما را آزار می‌دهد و باعث اضطراب مداوم شما می‌گردد، شغل قبلی‌تان را رها نکنید و به دنبال کارآفرینی نروید. راه‌اندازی کسب‌وکار جدید و نوآورانه، آزمونی برای مهارت‌ها، صبر و اراده شماست، و لازم است از این سفر و نیز مقصد آن لذت برده و رضایت داشته باشید. برخلاف باور عمومی، حل مسئله استعدادی است که می‌توان آن را پرورش داد. برای آنکه بتوانید این کار را به‌خوبی انجام دهید لازم است روی چند فعالیت کلیدی متمرکز شوید:

۱ـ نگرش مثبت خود را حفظ کنید، چرا که وجود مسائل و مشکلات در استارت‌آپ‌ها طبیعی است

 اگر در برابر مشکلات عصبانی می‌شوید یا نگرش منفی نسبت به اعضای تیم پیدا می‌کنید، با این کارتان ممکن است امکان موفقیت کسب‌وکارتان را کاهش دهید. حل مسئله به شیوه موفق، بیشتر از هرگونه مهارت یا فرایندی، درواقع یک وضعیت ذهنی و الگوی فکری است.

 

۲- فراموش نکنید که یادگیری بیشتر از حرف زدن، نیازمند گوش دادن است

اولین چالش برای بسیاری از کارآفرینان مشتاق این است که جانب‌داری مشتاقانه از کسب‌وکارشان را کنار گذاشته و به مشکلات موجود اعتراف کنند. بدین معنا که بدون نشان دادن حالت تدافعی، به توصیه‌های مشاوران، اعضای تیم و مشتریان کلیدی گوش فرا دهند. اگر مشکلات را نبینید، نمی‌توانید آن‌ها را حل کنید.

 

۳- درباره هر یک از مشکلات، آزادانه صحبت کنید و نسبت به رفع آن متعهد باشید

 کارآفرینانی که مشکلات را به‌خوبی حل می‌کنند آن‌ها را از اعضای تیمشان مخفی نکرده، بهانه‌جویی نمی‌کنند و در مقابل همگان، مسئولیت رفع به‌موقع مشکل را بر عهده می‌گیرند. فهرست کردن اقدامات اولیه کار بسیار هوشمندانه‌ای است، اما اینکه قول بدهید به نتیجه خاصی برسید به‌هیچ‌وجه هوشمندانه نیست، مگر آنکه دراین‌باره کاملاً تحقیق کرده و مطمئن باشید.

 

۴ـ برای تماس با مشاوران باتجربه یا مرشدان جهت درخواست کمک تردید نکنید

کمتر پیش می‌آید استارت‌آپ‌ها مشکلات منحصربه‌فردی داشته باشند. مشاوران، سرمایه‌گذاران و آن دسته از اعضای هیئت‌مدیره که باتجربه هستند، قبلاً همه این مشکلات را دیده‌اند و با آن‌ها آشنایی دارند. بنابراین اگر غرورتان را کنار بگذارید، از آن‌ها درخواست کمک کرده و توصیه‌های کارشناسان را پیگیری کنید، می‌توانید با ممانعت از فعالیت‌های ناموفق و سرخوردگی‌ها، ساعت‌ها در وقت خود صرفه‌جویی نمایید.

 

۵- قبل از آنکه به‌سرعت نتیجه‌گیری کنید، فرایند تجزیه‌وتحلیل را به‌طور منظم طی کنید

لازم است اطمینان حاصل کنید که تمامی حقایق و اطلاعات را از منابع مربوطه و کارشناسان خارج از شرکت در اختیار دارید. اجازه ندهید عواطف و علایقتان باعث قضاوت شتاب‌زده شما شود. به خاطر داشته باشید که هر مسئله‌ای مثل سکه حداقل دو رو دارد. شنیدن فعالانه را تمرین کنید تا بتوانید تمامی اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

 

۶ـ تک‌تک مشکلات را پیگیری کنید

اگر کارکنان احساس کنند که مشکلات حل نمی‌شوند و کسی به آن‌ها توجه نمی‌کند، مسائل تبدیل به بحران می‌شوند. بنابراین لازم است سیستمی داشته باشید که تمامی افراد بتوانند آشکارا با استفاده از آن مشکلات را گزارش دهند. چنین سیستمی تمرکز شما را روی مشکل مربوطه تا زمان رفع آن حفظ می‌کند.

 

۷ـ ضرب‌الاجل‌هایی را تعیین کنید و پس از ارزیابی عملکرد، حق‌الزحمه آن را پرداخت نمایید

 این مثل قدیمی را به خاطر داشته باشید که «هر چه قدر پول بدهی همان‌قدر آش می‌خوری». اگر همه تلاش کنند تا مشتریان جدیدی پیدا کنند، کمتر روی حل مسائل مربوط به مشتریان قبلی تمرکز می‌کنند. بنابراین باید معیارهایی برای ارزیابی تعداد مشکلات، زمان حل آن‌ها، و تاثیر آن روی درآمد داشته باشید.

 

۸ـ مشکلات را تحلیل کنید تا از مشکلات مشابه پیشگیری نمایید

 معمولاً بررسی عمیق دلیل از دست دادن فرصت‌های فروش و نارضایتی‌های مشتریان، کار ارزشمندی است، چرا که باعث می‌شود مشکلات مربوط به کانال تحویل یا نقایص و ضعف‌های محصولتان را بشناسید و برطرف نمایید. فراموش نکنید در صورت لزوم فرایندها باید به‌روز شوند، آموزش‌ها ارتقا پیدا کنند و اولویت‌ها به اطلاعات همگان برسند.

کارآفرینان برتر می‌دانند که تمام کسب‌وکارها روی محور حل مسئله می‌چرخد. درواقع حل مسئله برای گسترش و استمرار رشد کسب‌وکار ضروری بوده و فرایندی است که پایانی ندارد.

بنابراین همه کارآفرینان مشتاق باید الگوی فکری حل مسئله را در خود تقویت کرده و یاد بگیرند که هم از مسئله و هم از حل آن لذت ببرند. این الگوی فکری به شما کمک می‌کند به‌عنوان یک انسان رشد کرده و موفق شوید، و سازمان‌ها و جوامع بهتری را ایجاد نمایید. آیا وقت آن نرسیده که به‌جای شکایت از مشکلات، وجود آن‌ها را جشن بگیرید؟