fa-IR
گام‌های جدیدی برای حمایت از کالای دانش‌بنیان برداشتیم
ستاری در همایش حمایت از کالای ایرانی

گام‌های جدیدی برای حمایت از کالای دانش‌بنیان برداشتیم

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: رقابت پذیری و حضور کالای «ایران ساخت» در عرصه بین‌المللی نیازمند فرهنگ‌سازی و بازارسازی  است و تحقق این امر با اراده و حمایت جدی مردم و  مسئولان به یک مطالبه عمومی تبدیل شود.

سورنا ستاری در همایش حمایت از کالای ایرانی که در شهرستان قرچک برگزار شد با بیان اینکه اقتصاد مبتنی بر نفت حاصل از منابع زیرزمینی نمی‌تواند راهکار مناسبی برای رونق کسب‌وکار و حمایت از کالای «ایران ساخت» باشد، اظهار کرد:  گام‌های جدیدی در راستای حمایت از کالای دانش‌بنیان ایران ساخت با حمایت استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان برداشته شده است و نسل جوان کارآفرین  ایرانی ضمن ایجاد کسب‌وکار خود رویکرد پیشین مبتنی بر اقتصاد منبع محور را دستخوش تحول می‌کنند.

ستاری با بیان اینکه بروز خلاقیت و نوآوری توأم با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی منجر به تحول ساختار اقتصادی و تولیدی کشور می‌شود افزود:  باید حرکت در همه بخش‌ها ازجمله مسئولان شهرستان‌ها باشد که زیست‌بوم لازم برای رشد و باروری خلاقیت جوانان ارزش‌افزوده و  اشتغال از محل نوآوری و دانش ایجاد شود.

رییس شورای سیاست‌گذاری جشنواره ملی فرهنگی و هنری «ایران ساخت»، فرهنگ‌سازی در حمایت از کالای ایرانی و  بازارسازی  برای کالای «یران ساخت» را بهترین راه حمایت از تولید کالای باکیفیت و رقابتی دانست و افزود:  با هموار کردن راه جوانان بومی منطقه می‌توانیم شاهد ظهور بیشتر کالاهای ایرانی باشیم که ضمن تامین نیاز داخلی در حوزه رقابت و صادرات موفق هستند.

ستاری افزود: خوشبختانه اخیرا اتفاقات خوبی در این حوزه رخ داده است و کالاهای ایرانی خوبی به بازار عرضه شده که توانستند گوی سبقت را از رقبای خارجی خود بربایند، اما این اتفاق به شکل گسترده و در همه عرصه های تولیدی محقق نمی‌شود مگر آنکه تولید کالای مرغوب ایرانی به خواست و اراده عمومی بدل شود.

معاون علمی فناوری رییس‌جمهوری ایجاد صنایع ناسازگار با شهرستان‌ها را آسیب‌زا و موقتی برای ایجاد اشتغال دانست و گفت اشتغالی که بر مبنای وام و بدون هماهنگی و سازگاری با محیط بومی  شکل بگیرد ماندگار نخواهد بود و اثرات مقطعی خواهد داشت.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ظرفیت‌های بالقوه شهرستان قرچک در رونق تولید داخلی اشتغال افزود: این شهرستان و نخبگانی که به جامعه تقدیم کرد نشان داده است دارای ظرفیت مناسبی برای نخبه‌پروری است اما این ظرفیت باید به مدد ایجاد زیست‌بوم لازم کارآفرینی و نوآوری راه بالندگی نخبگان را هموار کند.

در بخش پایانی این همایش با حضور معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری امام‌جمعه و فرماندار شهرستان قرچک از کارآفرینان این شهرستان تجلیل و قدردانی شد.

 بازدید از شهرک صنعتی قرچک
معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در سفر خود به شهرستان قرچک از واحدهای صنعتی و فناور مستقر در این شهرک صنعتی دیدن کرد.

 در حال حاضر بیش از ۱۲۰۰ نفر در فضای بیش از ۲۰۰  هکتاری این شهرک صنعتی در واحدهای صنعتی  مشغول به فعالیت هستند.

 عمده واحدهای مستقر در شهرک صنعتی شهرستان قرچک در حوزه صنایع تبدیلی و خشکبار، پوشاک و منسوجات  فعالیت می‌کنند.

 در یک سال گذشته بیش از ۶۰۰ قرارداد صنعتی در این شهرک منعقد شده است و طی سال آینده ۲۵۰ واحد در حال ساخت این شهر به اتمام می‌رسد که  زمینه‌ساز اشتغال بخش قابل توجهی از جوانان تحصیل‌کرده بومی شهرستان را فراهم خواهد کرد.

بازدید از  بیمارستان ۹۴ تختخوابی شهید ستاری
علمی و فناوری رییس‌جمهوری همچنین از مراحل تکمیل و تجهیز بیمارستان ۹۴ تختخوابی شهید ستاری قرچک دیدن کرد.

این بیمارستان  با بهره‌گیری آزمایشگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی کلینیک‌ها و آزمایشگاه‌های تخصصی و فوق تخصصی در آینده نزدیک و با گذراندن مراحل ارزیابی و تکمیل  بخش‌های مختلف در خدمت ظرفیت سلامت شهرستان قرار خواهد گرفت.