استارت‌آپ‌های فناوری اطلاعات حمایت می‌شوند
دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات خبر داد

استارت‌آپ‌های فناوری اطلاعات حمایت می‌شوند

مهدی فقیهی در خصوص توسعه فناوری اطلاعات و موضوع حمایت از کالای ایرانی اظهار کرد: پتانسیل‌های خوبی در زمینه فناوری اطلاعات در کشور وجود دارد.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: برای تولید محصول از تکنولوژی‌های پایه و فناوری‌های لبه فناوری حمایت می‌کنیم؛ برخی از این پروژه‌ها به اتمام رسیده‌اند و برخی دیگر در حال نهایی شدن هستند.

او بابیان اینکه شرکت‌ها و استارت‌آپ‌های این حوزه رشد خیره‌کننده‌ای دارند، افزود: تحول در حوزه فناوری اطلاعات از سال ۲۰۱۰ در دنیا با ورود شبکه‌های اجتماعی رخ‌داده است.

فقیهی ادامه داد: اما اکنون دیدگاه جدیدی در این حوزه عرضه‌شده به‌طوری‌که موضوع کسب‌وکار و ایجاد رقابت تنها در این حوزه موضوعیت ندارد بلکه نقش فناوری اطلاعات به نوآوری و مزیت رقابتی تبدیل‌شده است.

به گفته او این موضوع نشان می‌دهد که فناوری اطلاعات می‌تواند بستر نوآوری باشد؛ در همین راستا شرکت‌ها به دنبال استفاده از فناوری اطلاعات نیستند و آن را نوآوری می‌دانند که قابلیت ارتقا توسعه کسب‌وکارشان را دارد.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات معاونت علمی بابیان اینکه مردم می‌توانند در کنار این سرویس‌ها بهره ببرند، خاطرنشان کرد: به‌طور روزانه نرم‌افزارهای جدیدی در حوزه فناوری اطلاعات ارایه می‌شود که خدمات دهنده هستند و مردم می‌توانند مخاطب آن‌ها باشند.

استارت‌آپ‌ها موجود زنده هستند

او در خصوص استارت‌آپ‌های حوزه فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه استارت‌آپ‌ها مثل یک موجود زنده هستند و باید برای توسعه آن‌ها اکوسیستم استارت‌آپی وجود داشته باشد، عنوان کرد: زیست‌بوم استارت‌آپ‌ها باید موجودیت‌هایی مانند دانشگاه‌ها، مراکز رشد و پارک‌ها، سرمایه‌گذاران، شتاب‌دهنده‌ها، دولت و نهادهای حاکمیتی موجودیت‌های اکوسیستم استارت‌آپ هستند.

فقیهی بابیان اینکه فضا برای اکوسیستم استارت‌آپی در کشورمان تا حد خوبی شکل‌گرفته و دانشگاه‌های ما به این مسیر ورود پیداکرده‌اند، اظهار کرد: دولت بزرگ‌ترین خریدار محصولات فناوری اطلاعات است.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات گفت: اگر دولت الزام داشته باشد به‌جای خرید خارجی خرید داخلی داشته باشد؛ یا سعی کند در زمینه‌هایی که تکنولوژی آن در کشور وجود ندارد انتقال تکنولوژی را ترتیب دهد اتفاق مبارکی رخ خواهد داد؛ در همین زمینه موضوعات پیوست فناوری و بازار سازی در معاونت علمی مطرح است.

او افزود: با توجه به تقویت و حمایت از تولید داخل در قالب پیوست فناوری که معاونت علمی وظیفه نظارت بر اجرای آن را دارد خریدهای دولتی پیگیری و با اجرای پیوست فناوری که با همکاری وزارتخانه‌های مختلف است سعی بر این داریم که پیوست فناوری در همه وزارتخانه‌ها رسوخ بیابد.

فقیهی با اشاره به توضیح پیوست فناوری گفت: دستگاه‌های اجرایی به‌واسطه این پیوست، ملزم شده‌اند تا برنامه خود در راستای ارتقای بازار محصولات دانش‌بنیان و توسعه فناوری حوزه خود را ارایه کنند و این نشان می‌دهد مشارکت دستگاه‌های اجرایی کشور در توسعه اقتصاد دانش‌بنیان لازم و ضروری است.