رتبه ۷ کشوری در رشد استارت‌آپ‌های خراسان جنوبی
در کمیته راهبری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپا فاوا عنوان شد

رتبه ۷ کشوری در رشد استارت‌آپ‌های خراسان جنوبی

رییس اداره فناوری اطلاعات استان خراسان جنوبی ۲۳ فروردین ۱۳۹۶ در محل اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات و در جلسه کمیته راهبری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپا فاوا خراسان جنوبی گفت: اهداف را می‌توانیم به‌طور کلی در نام مرکز جستجو کنیم که بر همین اساس در دو گروه توانمندسازی و تسهیل‌گری قابل‌تعریف هستند. در واقع ما بخش توانمندسازی را برای کلیه ذی‌نفعان زنجیره کسب‌وکارهای نوپا که در بستر فناوری اطلاعات ایجادشده‌اند در نظر گرفتیم و در بخش تسهیل‌گری نیز اهدافی در ارتباط با چالش‌های موجود در رشد و توسعه کسب‌وکارهای نوپا را پیگیری می‌کنیم که معمولاً تحت عنوان دسترسی به منابع و حتی بهینه‌سازی یا تغییر روندها در دولت و شرکت‌های بزرگ تعریف می‌شوند.

مصطفی بهی از جمله اهداف کلی مرکز را شناسایی تمامی فعالان کارآفرین، آموزش استارت‌آپ‌ها، ترغیب کارآفرینان موفق حوزه برای سرمایه‌گذاری و تسهیل در ایجاد کسب‌وکارهای نوپا دانست و افزود: از جمله وظایف مرکز هم می‌توان به پیاده‌سازی ساختار واحدهای استان و ابلاغ به مرکز، جذب کارشناسان با تجربه برای تجاری‌سازی سیاست‌های وضع شده، ارزیابی کسب‌وکارها، بررسی و تایید رویدادها و دوره‌های آموزشی و جذب حمایت‌های استانی اشاره کرد.

ثبت ۴۱ استارت‌آپ در سایت تخصصی
نماینده پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی هم در این جلسه در زمینه کارهایی که تاکنون در این مرکز انجام شده است، گزارش داد.

اسماعیل هوشیارمقدم گفت: از دی‌ماه سال گذشته که مرکز کسب‌وکارهای نوپا راه‌اندازی شده است، تاکنون پنج کارگاه آموزشی برگزار کرده‌ایم که جامعه هدف آن کسب‌وکارهای نوپا به ویژه در حوزه فاوا بود همچنین سه کارگاه مجازی از طریق ویدیو چت داشته‌ایم.

او با بیان اینکه ۴۱ استارت‌آپ استان در سایت تخصصی مرکز کسب‌وکارهای نوپا ثبت‌نام شده‌اند، گفت: در حوزه ثبت اخبار هم تمام تلاش خود را کرده‌ایم و برنامه بعدی هم ثبت مقالات معتبر است.

نماینده پارک علم و فناوری استان اعلام کرد: رویداد خاصی که در حال انجام است استارت‌آپ ویکند است که از ۱۲ تا ۱۴ اردیبهشت‌ماه برگزار می‌شود.

هوشیارمقدم تصریح کرد: برنامه‌های آینده ما در این مرکز جذب مشاوران بیمه‌ای و مالیاتی برای خدمات‌دهی به کسب‌وکارها است و این‌که بتوانیم رویدادها و کارگاه آموزشی را در شهرستان‌های دیگر هم برگزار کنیم.

او درخواست کرد: تمام استارت‌آپ‌ها که در استان هستند، همچنین مشاوران و متخصصان در سایت تخصصی ذکر شده، ثبت‌نام کنند.

پیشنهادهای اعضا در راستای توسعه کار

در ادامه اعضا حاضر در کمیته اظهار نظرات خود را در حوزه چگونگی توسعه کارها بیان کردند. در این راستا مدیرعامل استارت‌آپ پازلی پیشنهاد کرد: برگزاری این جلسات به شکل منظم باشد تا بتوان کارها را به درستی پیش برد و برنامه‌ریزی درستی وجود داشته باشد.

محمدحسین محسنی افزود: در چنین جلساتی بخش خصوصی فعال‌تر باشند و از آن‌ها دعوت شود تا با کارهای استارت‌آپ‌ها آشنا شوند و در صورت تمایل سرمایه‌گذاری شود.

او بیان کرد: رشد استارت‌آپ‌های خراسان جنوبی بر اساس شاخص ۱.۵ و رتبه ۷ کشوری است، از خیلی استان‌ها جلوتر هستیم و باید برای توسعه سطح خود تلاش بیشتری داشته باشیم.

صادق پاسبان، مدیرعامل شرکت دانشجویار نیز بیان کرد: برای این جلسه شاخص‌هایی برای ارزیابی عملکرد آن در نظر گرفته شود تا از حالت عادی و روزانه خارج شود و جایگاه مطلوبی در راستای رشد کسب‌وکارها داشته باشد.

محمد قاسمی، نماینده دانشگاه بیرجند هم گفت: در حوزه برگزاری رویدادها اگر در هر سال یک رویداد موفق داشته باشیم بهتر است تا چندین رویداد در سطح متوسط برگزار کنیم.

حسین مودی، نماینده دانشگاه صنعتی بیرجند نیز در این جلسه عنوان کرد: توانایی‌های هر دانشگاه باید مورد بررسی قرار گیرد و نباید تمام دانشگاه‌ها یک کار روزانه را انجام دهند. به عنوانه مثال دانشگاه صنعتی توانایی شتاب‌دهنده بودن را دارد، از این پس فقط در این حوزه کار می‌کند.

این مربی استارت‌آپ‌های استان هم با بیان اینکه بهتر است رویدادهای زیادی برگزار شود، پیشنهاد کرد: برنامه‌ای جامع نوشته شود تا رویدادهایی که برگزار می‌شوند حداقل شاخص‌ها را رعایت کنند و اگر این شاخص‌ها را نداشته باشند، اجازه برگزاری به آنها داده نشود.

حسین شورستانی تاکید کرد: از این پس باید به سمت برگزاری رویدادهای تخصصی برویم، به عنوان مثال کاری را شروع کنیم که در حوزه محیط زیست، ارتش و پزشکی باشد چراکه در دنیا کارهای نو به شکل تخصصی و در حوزه مشخص انجام است.

او تصریح کرد: عارضه‌یابی نکته مهمی است که باید به آن توجه شود و مشاوره‌هایی درباره نقاط قوت و ضعف کسب‌وکارها به آنها داده شود.

مهدی فاطمی، مدیرکارآفرینی و اشتغال اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان خراسان جنوبی نیز گفت: اینکه بخش دولتی برای بخش خصوصی برنامه‌ریزی داشته باشد چندان درست نیست و باید در جلسات آینده از بخش خصوصی مانند اتاق بازرگانی، تعاونی، گروه کارآفرینی، منطقه ویژه اقتصادی و تمام دانشگاه‌های استان حضور داشته باشند.

نماینده دانشگاه پیام‌نور بیرجند هم در این جلسه بیان کرد: دانشگاه‎‌ها با هم هم‌افزایی ندارند و این خوب نیست.

سیدعلیرضا محمدزاده تاکید کرد: در رویدادها باید به دنبال خروجی باشیم یعنی اینکه افراد برتر که معرفی شدند استارت‌آپ آن‌ها به مرحله تجاری‌سازی و توانمندسازی برسد و فقط در حد همان ایده باقی نمانند بلکه با حمایت شدن بتوانند کار مناسبی انجام دهند که به تجاری شدن برسد.

او توصیه کرد: برنامه سال ۹۷ نوشته شود که باید در سال جاری چه کارهایی برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا انجام شود و کدام ادارات و بخش‌ها چه وظایفی دارند.

نماینده دانشگاه پیام‌نور پیشنهاد کرد: همایشی با حضور تمام دانشجویان و فارغ‌التحصیلان مرتبط با رشته کامپیوتر برگزار شود و با شناسایی افراد مستعد دعوت به عمل آید تا به ما کمک کنند.

مصوبه‌های جلسه کمیته راهبری
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خراسان جنوبی هم در جمع‌بندی جلسه عنوان کرد: دانشگاه‌ها باید از مرزبندی‌های خود خارج شوند و در راستای توسعه این بخش با هم همکاری داشته باشند.

علی دلگیر افزود: اداره ما از نظر مالی نمی‌تواند کمکی داشته باشد اما از نظر مربی و مشاور که بخواهید در هر کدام از حوزه‌ها همکاری می‌کنیم.

تدوین برنامه راهبردی سال جاری تا پایان فروردین، برگزاری همایش فارغ‌التحصیلان، دعوت از بخش خصوصی در جلسه‌های آینده و برگزاری منظم ماهانه کمیته راهبری جزو احکام پدیرفته شده جلسه بود.