fa-IR
به‌دنبال رقابت بین‌المللی در حوزه فضای مجازی هستیم
آذری جهرمی در کمیسیون مشترک امنیت و اقتصادی درباره پیام‌رسان‌ها

به‌دنبال رقابت بین‌المللی در حوزه فضای مجازی هستیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به نحوه حمایت این وزارتخانه از پیام‌رسان‌های داخلی گفت: تاکنون ۵ میلیاردتومان تسهیلات و پهنای باندی بیش از تلگرام در اختیار پیام‌رسان‌های داخلی قرار داده‌ایم.

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز (دوشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۷) در نشست مشترک کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و اقتصادی مجلس شورای اسلامی با موضوع بررسی و بیان دغدغه‌ها پیرامون پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی حضور یافت.

پیام‌رسان‌های خارجی نباید به مرجع اعتماد مردم تبدیل شوند/ هر حکومتی مبتنی بر مکانیزم اعتماد حاکمیتی رمزنگاری می‌کند

آذری جهرمی در این نشست به مباحث اعتمادسازی در حوزه اقتصادی و پیام‌رسان‌ها اشاره کرد و گفت: نهادهایی که مراجع اعتماد هستند از مهم‌ترین ارکان نظام‌ها و حاکمیت‌ها محسوب می‌شوند که امروزه با استفاده از رمزنگاری پیشرفته و با استفاده از ثبت‌ها و سیاهه‌هایی که نزد هر مشترک است می‌تواند اعتمادسازی شود؛ ازاین‌رو یکی از خصلت‌های ارزهای رمزی و دیجیتال این است که کیف پول شخصی با رمز پیشرفته محافظت می‌شود و فهرستی در شبکه وجود دارد که همه به‌صورت هم‌زمان آن لیست رادارند و وقتی می‌خواهند پولی را انتقال دهند این اطلاعات در دسترسی همگان قرار می‌گیرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تصریح کرد: یکی از خصلت‌های پیام‌رسان‌ها غیرمتمرکز بودن و زیرسوال بردن نظام بانکی سراسر دنیا است ازاین‌رو امروز صرفا بحث ارز دیجیتال مطرح نیست بلکه مسایل دیگری همچون قرار گرفتن به‌عنوان مرجع اعتماد مطرح می‌شود که مسیر اشتباهی است ازاین‌رو حاکمیت‌ها خودشان مکانیزم اعتماد حاکمیتی مبتنی بر رمز را در کشور خودشان ایجاد کنند

آمارهای تکان‌دهنده استفاده از بیت کوین در صرافی‌ها/ شورای عالی فضای مجازی در حال تدوین سند برای نحوه استفاده از فضای مجازی است

او در ادامه با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر این‌که نباید در برابر تحولات فضای مجازی منفعلانه برخورد کرد، اظهار کرد: اگر در این حوزه فعال نباشیم حاکمیت دچار خدشه می‌شود ازاین‌رو در حال حاضر صرفا بحث تلگرام نیست بلکه موضوعاتی همچون بیت‌کوین مطرح است که اگر بررسی شود آمارهای تکان‌دهنده‌ای از صرافی‌های تهران مشخص می‌شود که بسیاری افراد از این طریق متضرر شده‌اند.

آذری جهرمی در ادامه با اشاره به تدبیر رهبری مبنی بر تشکیل شورای عالی فضای مجازی، عنوان کرد: قرار است از طریق این شورا بردارهای حرکتی در نظام در مسیری قرار بگیرد که رشد کند لذا در این مسیر اساسی‌ترین موضوع مطرح‌شده این بود که سند تبیین الزامات شبکه ملی اطلاعات تهیه شود که البته شورا درزمینه محتوای آن هنوز در حال کار است تا به سندی برای تعیین تکلیف برسد.

۵روشی که وزارت ارتباطات از پیام‌رسان‌های داخلی حمایت می‌کند

وزیر ارتباطات در ادامه بابیان اینکه موضوع پیام‌رسان‌ها در بحث خدمات در فضای مجازی مطرح است، یادآور شد: در جلسات متعددی که داشته‌ایم به وفاق نظری رسیدیم که پیام‌رسان‌های بومی به‌عنوان پایه مورد حمایت قرار گیرند لذا در همین راستا وظایفی بر عهده وزارتخانه‌های ارشاد و آموزش‌وپرورش، بانک مرکزی، سازمان صداوسیما قرار گرفت و در همین مسیر آن‌چه بر عهده وزارت ارتباطات است این بود که از منابع مالی کم‌بهره به شرکت‌های بومی اختصاص داده‌شده و از آن‌ها حمایت شود.

او در ادامه بابیان این‌که همچنین مقرر شد پهنای باند اتصال پیام‌رسان‌های بومی به شبکه اینترنت به میزان لازم و به‌صورت رایگان تامین شود، عنوان کرد: همچنین مقرر کردیم تعرفه‌ای قرار دهیم تا مصرف‌کننده نهایی ترغیب شود از این پیام‌رسان‌ها استفاده کند.

آذری جهرمی ادامه داد: از سوی دیگر تعریف سرویس‌های دولت الکترونیک روی شبکه پیام‌رسان داخلی و همچنین قرار دادن فضای اقتصادی و مراکز داده در اختیار این شبکه‌ها ازجمله حمایت‌های وزارت ارتباطات تعریف‌شده است.

۵میلیارد تومان برای توسعه شبکه‌های پیام‌رسان داخلی اختصاص داده‌ایم/ پهنای باندی بیش از تلگرام در اختیار پیام‌رسان‌های داخلی است

این وزیر کابینه دوازدهم در ادامه در خصوص اقدامات صورت گرفته وزارت ارتباطات در خصوص حمایت از پیام‌رسان‌ها تاکنون بیان کرد: در وهله اول 5 میلیارد تومان اختصاص دادیم که یکی از شرکت‌های پیام‌رسان توانست بخشی را به‌عنوان وام با تنفس ۱۸ ماهه دریافت کند و ضمانت آن را که سفته است بدهد اما هنوز بقیه شرکت‌ها نتوانسته‌اند اقدام کنند.

او ادامه داد: همچنین در حوزه پهنای باند توانسته‌ایم حتی میزانی بیشتر از چیزی که در اختیار تلگرام است به‌صورت رایگان در اختیار آن‌ها قرار دهیم؛ در حوزه دولت الکترونیک نیز هنوز اقدام لازم را به‌طور کامل صورت ندادیم چون زیرساخت آن‌ها آماده نبوده و باید کم‌کم آماده‌سازی انجام شود.

نشست کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

آذری جهرمی در ادامه به اختلالاتی که شبکه پیام‌رسان‌های داخلی در دی‌ماه داشتند اشاره و بیان کرد: امروز با برطرف شدن بسیاری از این مشکلات حدود ۳ برابر ظرفیت مشترک نسبت به آن زمان داریم که البته پیام‌رسان‌ها در خوداظهاری این میزان را تا ۶ برابر اعلام کرده به این ترتیب که یکی از آن‌ها می‌گوید در حال حاضر ۱۵ میلیون نفر کاربر را پشتیبانی می‌کند ازاین‌رو بهبود کیفیت سرویس‌ها باعث افزایش تعداد کاربران شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه اظهار کرد: پیام‌رسان یکی از زیرساخت‌های اصلی توسعه فناوری اطلاعات در دنیا است و همچنین یکی از زیرساخت‌های مهم برای حوزه تبادل مالی یا فینتک‌ها هستند ازاین‌رو در بخشی ما اجازه ورود نداده‌ایم اما طرف‌های مقابل هم ما را تحریم کرده‌اند و ما نمی‌توانیم از ظرفیت‌های فضای مجازی برای رشد دیجیتال و اقتصاد استفاده کنیم چون در تحریم هستیم.

برخورد وقیحانه تلگرام با ایران به دلیل تحریم‌ها/ هجوم رسانه‌ها به پیام‌رسان‌ها به دلیل ظرفیت ایجاد کانال

او در ادامه به فراخوانی که اخیرا تلگرام برای حوزه اقتصادی داده است اشاره کرد و یادآور شد: تلگرام به طرز وقیحانه‌ای در قوانین خود آورده است که ایرانی‌ها از این خریدوفروش مستثنی هستند چون در تحریم‌اند ازاین‌رو ما باید خودمان از این فرصت و ظرفیت مهم برای تبادلات مالی و رشد اقتصادی استفاده کنیم که یکی از راه‌های آن تقویت پیام‌رسان‌های داخلی است.

آذری جهرمی در ادامه به حوزه رسانه در پیام‌رسان‌ها اشاره و تصریح کرد: امروزه متاسفانه مبحثی که با پیام‌رسان تداخل پیدا کرده است بحث رسانه است چراکه به دلیل وجود امکان ایجاد کانال در پیام‌رسان خارجی، رسانه‌ها برای استفاده از این ظرفیت هجومی به سمت آن‌ها برده‌اند درحالی‌که دو موضوع رسانه و پیام‌رسان از هم متفاوت هستند.

حوزه رسانه از پیام‌رسان جدا است/ از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی مردم صیانت می‌کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه درباره بحث امنیت حریم خصوصی اظهار کرد: در حوزه رسانه، بحث محدودیت‌های رسانه‌ای و برخی حواشی و قوانین وجود دارد که امروز پیام‌رسان نیز به این حوزه اضافه شده درحالی‌که باید از هم جدا باشند چراکه هنوز برای نحوه حضور رسانه در پیام‌رسان قوانینی تبیین نشده است.

او در ادامه بابیان اینکه در قوانین جمهوری اسلامی به امنیت اطلاعات افراد تاکید شده است، عنوان کرد: حتی در بحث جرایم رایانه‌ای و استفاده از اطلاعات شخصی افراد مجازات‌هایی تعیین‌شده است ازاین‌رو درباره حریم خصوصی کاربران نیز قوه قضاییه مکلف بود برای صیانت از اطلاعات مردم و عدم دسترسی به آن آیین‌نامه‌ای تدوین کند که این اقدام نیز انجام و اخیرا اطلاع‌رسانی شد.

ادعای عدم امنیت در پیام‌رسان‌های داخلی سیاه نمایی است/ هیچ پیامی در پیام‌رسان داخلی خوانده نمی‌شود/می‌خواهند اقتصاد دیجیتال رشد نکند

آذری جهرمی در ادامه بخش اعظمی از ادعای عدم امنیت در پیام‌رسان‌های داخلی را سیاه نمایی دانست و افزود: این سیاه‌نمایی‌ها باعث می‌شود حوزه اقتصاد دیجیتال در کشور رشد نکند و همین را هم می‌خواهند درحالی‌که ما قصد داریم سهم منطقه‌ای به دست بیاوریم و حرکت بین‌المللی کنیم پس باید رفتارهای هوشمندانه صورت گیرد و از هجمه‌ها علیه توسعه‌دهنده‌های داخلی خودداری شود.

این وزیر کابینه روحانی در ادامه فضای ایجادشده علیه پیام‌رسان‌های داخلی را شایعه‌سازی عنوان و اظهار کرد: هیچ پیامی خوانده نمی‌شود و اطلاعات در اختیار کسی قرار نمی‌گیرد حتی اخیرا برای مدیر یکی از پیام‌رسان‌ها حکم قضایی صادر شد چراکه یکی از مراجع انتظامی از این شرکت اطلاعات کاربر خواسته بود اما این شرکت اطلاعات در اختیار قرار نداده بود. ازاین‌رو باید پشتوانه‌ای برای آن‌ها ایجاد شود که در حال حاضر در دولت مشغول تدوین لایحه‌ای برای این حمایت هستیم که این لایحه دو فوریتی که یکی از ۵ لایحه موجود درباره فضای مجازی است تقریبا آماده‌شده است.

ضرورت اصلاح قوانین برای حمایت از مدیران پیام‌رسان‌ها در حفظ حریم خصوصی کاربران

او در ادامه با تاکید بر اینکه نباید امنیت مدیر پلت‌فرم‌ها خدشه‌دار شود، گفت: قانون باید اصلاح شود که مدیر راحت بگوید نمی‌تواند وارد حریم خصوصی مردم شود چنانچه اگر امروز کاربری در توییتر یا فیس‌بوک خطایی کرده و مطلب خلافی منتشر کند باید مدیر توییتر احضار شود که در خارج از کشور است و امکان آن وجود ندارد ازاین‌رو مدیران داخلی پیام‌رسان‌ها نیز نباید در شرایط تحت فشار قرار گیرند. البته قانون ایراد داشته و نیاز به اصلاح دارد.

آذری جهرمی در ادامه به اهمیت حضور مردم در حل مشکلات کلان کشور اشاره و بیان کرد: در بحث جنگ، تحریم، توسعه و سایر مشکلات با حضور مردم توانستیم مسایل را حل کنیم ازاین‌رو دغدغه‌های حوزه فضای مجازی هم باید با حضور مردم حل شود پس افکار عمومی باید همواره مدنظر باشد و نباید احساس شود در حاکمیت انشقاق وجود دارد و افراد در حاکمیت نباید گفته‌های یکدیگر را نقض کنند.

محلی کردن فضای مجازی به معنای قطع ارتباط با دنیا نیست بلکه تلاش برای دریافت سهمی از بازار جهانی است

او همچنین تاکید کرد: معنی لوکال(محلی) کردن فضای مجازی در کشور به معنای قطع کردن ارتباط با دنیا یا کشیدن حصار به دور خودمان نیست بلکه تلاش برای گرفتن سهمی در بازار جهانی و رقابت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان خاطرنشان کرد: ازاین‌رو از تمام افراد منطقی، علمی، فنی و متخصص دعوت به عمل‌آورده‌ایم تا در شورای عالی فضای مجازی بتوانند نقشه راه استخراج کنند ضمن اینکه پیام‌رسان‌ها صرفا بخش کوچکی از تحولات دیجیتالی در کشور هستند و حوزه‌های دیگر همچون کشاورزی، انرژی و بخش سلامت نیز در معرض تحولات عظیم در حوزه دیجیتال هستند.

در ادامه این جلسه نمایندگان مجلس موضوعات و مسایل خود را در حوزه پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی و دغدغه‌های امنیتی و اقتصادی موجود مطرح کردند که وزیر ارتباطات به آن‌ها پاسخ داد.