fa-IR
وام دادن به پیام‌رسان‌های داخلی اتلاف منابع است
رییس نصر کشور در نامه‌ای به دبیر شورای عالی فضای مجازی

وام دادن به پیام‌رسان‌های داخلی اتلاف منابع است

با توجه به زمزمه‌های اخیر در خصوص فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام و جایگزینی آن با پیام‌رسان‌های داخلی، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور طی نامه‌ای ضمن یادآوری فرصت‌ها و تهدیدهای این تصمیم، راهکارها و پیشنهادهای خود را به شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد.

در این نامه که به امضای محمدباقر اثنی‌عشری، رییس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، خطاب به ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی نوشته شده، رشد تلگرام نتیجه ضعف سرمایه‌گذاری در صنعت فناوری اطلاعات ایران در دهه گذشته دانسته شده و در ادامه ۳ پیشنهاد به شورا داده شده است.

متن نامه محمدباقر اثنی‌عشری به فیروزآبادی به این شرح است:

«ضمن استقبال از ورود کارشناسی شما به موضوع فیلترینگ پیام‌رسان تلگرام و جایگزینی آن با محصولات داخلی، جای تردید نیست که نگرانی از تاثیر محدودیت‌هایی از این دست، فضای جامعه مجازی و واقعی را ملتهب ساخته و در هیاهوی مباحث سیاسی و اجتماعی، مجال چندانی برای نگاه تخصصی و صنفی به موضوع نمانده است.

متاسفانه بخش‌هایی مهم از گفته‌های جناب‌عالی درباره مخاطرات اقتصادی و پیش‌بینی‌هایی که درباره توسعه قلمروی تلگرام به مبادلات مالی داشته‌اید، در میان این همه گرد و غبار گم شده و دوگانه‌ای به شدت قطبی در قالب موافقین و مخالفین فیلترینگ بدون نگاه به عوارض و تبعات هر یک شکل گرفته است.

تردیدی نیست که رشد تلگرام نتیجه ضعف سرمایه‌گذاری در صنعت فناوری اطلاعات ایران در دهه گذشته است. زمان و هزینه‌های زیادی به بهانه طرح‌هایی چون اینترنت ملی و دولت الکترونیکی مصرف شده که اغلب آن‌ها تا کنون بی‌حاصل بوده‌اند. چه بسا اگر حتی بخشی از این طرح‌های میلیاردی به درستی صرف حمایت از بخش خصوصی واقعی می‌شد، امروز شاهد سرریز رایگان و بی‌دلیل همه‌گونه اطلاعات دولتی و کشوری به سمت یک بستر ارتباطی فرامرزی نبودیم.

طی دهه‌ای که توسعه‌دهندگان فناوری اطلاعات ایران زیر بار قوانین سایه روشن، مالیات و بدهی‌های سازمان دولتی کمر خم می‌کردند، سکوهای ارتباطی مانند تلگرام شکل گرفتند که اکنون در بسیاری از سازمان‌های دولتی کشور به عنوان ابزار اتوماسیون اداری رایگان استفاده و انتقال حساس‌ترین پیام‌ها، اسناد و مدارک از این مسیر انجام می‌شود.

تجربه یک دهه فیلترینگ پیام‌رسان‌ها و اعمال محدودیت بر سکوهای ارتباطی که خود دوره عمر کوتاهی دارند نشان داده است کاربران در جست‌وجوی نیازهای خود از ابزاری به ابزاری دیگر متوسل می‌شوند و حاکمیت نیز هزینه‌هایی برای بستن یک سرویس پرکاربر می‌پردازد که لزوما مضرات آن بر عامه مردم شناخته‌شده نیست و این دور باطل تکرار می‌شود.

سیاست حمایت از شرکت‌های داخلی نیز که اخیرا به مشابه‌سازی تلگرام مامور شده‌اند، صرفا با تزریق منابع مالی به صورت وام و در کنار آن نادیده گرفتن نیازهای واقعی کاربران و توجه صرف به حاکمیت لاجرم نتیجه‌ای درخور نخواهد داشت و از هم‌اکنون قابل پیش‌بینی است که به اتلاف منابع و به جای گذاشتن چند شرکت ورشکسته پس از عرضه ابزارهایی جدید ولی متروک خواهد انجامید.

تجربه تلخ تلگرام روشنگر این واقعیت است که چنان‌چه با دوراندیشی و آینده‌نگری، بخش خصوصی را از چنبره دیوانسالاری دولتی‌رها نسازیم، دیر یا زود شاهد حضور شرکت‌های بیگانه علاوه بر دیگر ابزارهای پیشرفته‌تر در سایر زمینه‌های فناوری اطلاعات نیز خواهیم بود.

به عنوان نمایندگان تنها تشکل فراگیر بخش خصوصی در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشنهاد داریم:

۱- اقدام فوری برای به‌روز رسانی ابزارهای فناوری اطلاعات در دستگاه‌های دولتی جهت تسهیل در ارایه خدمات به مردم و شفاف‌سازی

۲- جلب مشارکت بخش خصوصی واقعی در تهیه و تدوین نیازها و تولید ابزارهای مورد نیاز جامعه در زمینه پیام رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی ملی   

۳- ایجاد امکان دسترسی بخش خصوصی به داده های باز برای تولید پلتفرم‌هایی جهت ارایه خدمات به مردم

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان نهادی که خود و اسلافش بیش از سه دهه در توسعه بخش خصوصی حقیقی فناوری اطلاعات قدمت دارند و هم اکنون با بیش از ۱۴ هزار عضو در سراسر کشور تنها نهاد فراگیر در این زمینه به شمار می‌آید از دیدگاه تخصصی شما در این زمینه استقبال و برای همکاری کارشناسی در اقدامی ماندگار و شایسته در این زمینه اعلام آمادگی کامل می‌کند. شاید این گرویدن به مردم برای مشکل مردم خود، نه سریع‌ترین ولی دوراندیشانه‌ترین راه حل باشد.»