چگونگی دریافت مجوز برای کسب‌وکار اینترنتی

چگونگی دریافت مجوز برای کسب‌وکار اینترنتی

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به منظور تامین حقوق مطرح شده و ساماندهی کسب‌وکارهای مجازی، به اعطای نماد به کسب‌و‌کارهای اینترنتی اقدام کرده که هویت مالک و محل فعالیت آن‌ها احراز شده است.

حجم اقدامات انجام شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت‌های یازدهم و دوازدهم به اندازه‌ای بوده که حالا دیگر تقریبا کسی نمی‌تواند بگوید که در انجام کسب‌وکارهای اینترنتی یا اساسا در ارتباط با اینترنت مشکل زیرساختی دارد. هرچند هنوز از لحاظ تعرفه‌ای مباحثی وجود دارد اما از حق نمی‌توان گذشت که همین اقدامات زیرساختی وزارتخانه ارتباطات در یازدهم و دوازدهم حالا باعث شد تا حجم عظیمی از کسب‌وکارهای اینترنتی که اصطلاحا استارت‌آپ یا کسب‌وکارهای نوپا هم نامیده می‌شوند بر بستر اینترنت ایجاد شوند. اما پاسخ به این نکته هم ضروری است که تکلیف مجوز کسب‌وکارهای مجازی چگونه مشخص می‌شود؟

کسب‌و‌کارهای دارای نماد ملزم به رعایت مقررات مندرج در نماد هستند و مدارکی مورد نیاز برای دریافت پروانه کسب داشته باشند، عبارتند از

۱- ارایه نشانی دفتر کار یا اقامتگاه قانونی متقاضی

۲- گواهی صلاحیت شخصی از نیروی انتظامی

۳- گواهی اداره امور مالیاتی ذیربط مبنی بر پرداخت یا ترتیب پرداخت بدهی مالیات قطعی شده

۴-گواهی گذراندن دوره های آموزشی احکام تجارت و کسب‌وکار

۵- تاییدیه ویژگی‌های تخصصی کسب‌و‌کار مجازی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

۶- تصویر کارت ملی برای اشخاص حقیقی و شناسه ملی برای اشخاص حقوقی و یا گذرنامه و پروانه کار برای اتباع خارجی

۷- تصویر کارت پایان خدمت نظام وظیفه یا معافیت دایم یا پزشکی برای آقایان کمتر از ۵۰ سال سن یا گواهی اشتغال به تحصیل

۸- پروانه تخصصی و فنی یا دیپلم فنی یا مدارک تحصیلی دانشگاهی مرتبط، یا معرفی یک نفر واجد شرایط مذکور برای صنوف

۹-مصوبه هیات مدیره برای صدور پروانه کسب به نام مدیر عامل یا یکی از صاحبان امضا مطابق اساسنامه و آخرین آگهی روزنامه رسمی ثبت شرکت برای اشخاص حقوقی.

در این باره رسول سراییان، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر ضرورت ایجاد تسهیل‌گری در حوزه کسب‌وکارهای نوپا، اساسی‌ترین کمکی که کسب‌و‌کارهای نوپا نیاز دارند را این دانست که ما مانع از کار آن‌ها نشویم و درواقع نقش تسهیل‌گری را برای آن‌ها داشته باشیم.

به گفته او در وزارت ارتباطات و همچنین در سازمان فناوری اطلاعات مرکز توانمند‌سازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا ایجاد شده است که در آن‌جا نقشه کمک به استارت‌آپ‌ها، ارتباطات و شبکه‌ای کردن آنها طراحی شده و جزو اولویت‌های این وزارتخانه است. وزارت ارتباطات در راستای نقش تسهیل‌گری خود اگر نیاز باشد، مصوباتی را از مجلس بگذراند و یا اقداماتی دیگر را انجام خواهد داد.