fa-IR
راهکارهای تامین منابع مالی جهت توسعه کسب‌وکارهای نوپا

راهکارهای تامین منابع مالی جهت توسعه کسب‌وکارهای نوپا

تصور کنید ایده‌ای بزرگ و ارزشمند برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید دارید. اکنون می‌خواهید آن را چگونه عملیاتی سازید؟ به‌یقین نیازمند یک وب‌سایت، تیم کاری، دفتر کار و البته از همه مهم‌تر منابع مالی خواهید بود تا بتوانید هزینه‌های خود را پرداخت کنید.

 در یک‌کلام، شما به پول نیاز خواهید داشت. بدون توجه به وسعت و اهمیت ایده‌ای که در سر دارید، باید توجه داشته باشید که هر فرد کارآفرین به‌طورکلی، در جهت عملیاتی کردن ایده خود و تبدیل آن به یک کسب‌وکار، نیازمند منابع مالی در ابتدای فعالیت خود خواهد بود.

لذا برای بسیاری از کارآفرینان در ابتدای راه این سوال ایجاد می‌شود که چگونه و از چه راهی می‌توان منابع مالی اولیه موردنیاز را تامین کرد. در این مقاله، به چند راهکار برای تامین منابع مالی اولیه جهت توسعه کسب‌وکار و شکل دادن به استارت‌آپ موردنظر کارآفرینان اشاره می‌شود.

 

با روش  Bootstrapping یا خود راه‌اندازی، کارتان را آغاز کنید

بسیاری از کارآفرینان کسب‌وکار خود را به روش Bootstrapping شروع می‌کنند. این اصطلاح بدان معناست که کارآفرین باید منابع مالی پراکنده خود در حساب‌ها و یا جاهای مختلف را یکجا جمع کرده تا بتواند به سرمایه موردنظر برسد. به‌عبارت‌دیگر، خود راه‌اندازی، ایجاد یک کسب‌و‌کار با سرمایه کم است.

در مورد بسیاری از کسب‌وکارها بهتر است کارآفرین به‌جای دریافت وام یا قرض گرفتن از دیگران، منابع مالی پراکنده خود را جمع کرده تا صرف توسعه کسب‌وکار نماید. زیرا در زمانی که کسب‌وکار به سوددهی می‌رسد کارآفرین مجبور نخواهد بود سود دریافت شده را به بازپرداخت قرض و یا وام اختصاص دهد. البته با توجه به محدود بودن منابع مالی کارآفرین، این مسئله می‌تواند توسعه کسب‌وکارهای نوپا را با کندی خاصی همراه کند.

 

از دوستان و خانواده خود، درخواست کمک کنید

قبل از اینکه به دیگر منابع سرمایه جهت توسعه کسب‌وکار خود بیندیشید، می‌توانید از دوستان و اعضای خانواده خود کمک دریافت کنید. برای ترغیب اعضا خانواده و یا دوستانتان، به یاد داشته باشید که باید یک طرح کاری باقابلیت توجیه بالا به آن‌ها ارایه دهید. با این کار بسیاری از نقاط مبهم را شفاف ساخته و آن‌ها با اطمینان و شناخت بیشتری، از شما حمایت خواهند کرد.

 

در جستجوی سرمایه‌گذاران و صندوق‌های حمایتی جایگزین باشید

وب‌سایت‌های بسیاری وجود دارند که به کارآفرینان وام‌های با مبالغ کم ارایه می‌دهند. به‌طور مثال، در ایالات‌متحده دو وب‌سایت Kiva و Accion در این زمینه مشغول فعالیت هستند. همچنین سایت‌های جمع سپاری نیز مانند Kickstarter و IndieGoGo پلتفرم‌های خوبی برای جمع‌آوری پول برای توسعه کسب‌وکار هستند. هر یک از این سایت‌ها، روش و راهکار خود را برای ارایه خدمات مالی دارند که متفاوت از یکدیگر هستند.

 

به فرصت‌های محلی توجه کنید

در هر نقطه‌ای از جهان، مراکزی مانند مراکز رشد و یا پارک‌ها وجود دارند که برای توسعه کسب‌وکارهای نوپا خدمات مختلفی ارایه می‌دهند. این‌چنین مراکزی یا خود به شما خدمات می‌دهند و یا اینکه شما را در داخل شبکه‌های سرمایه‌گذاری قرار داده تا از آن‌ها کمک دریافت نمایید. همچنین اتاق‌های بازرگانی، نهادهایی بسیار مناسب هستند که می‌توانند اطلاعات و راهکارهای بسیاری خوبی برای جذب سرمایه در اختیار کارآفرینان قرار دهند.

 

درصدد دریافت وام باشید

اگر ثابت کنید که دارای ایده‌ای کسب‌وکار محور با بازار مناسب و پول‌ساز هستید، می‌توانید کاری کنید که بانک‌ها روی کسب‌وکار شما سرمایه‌گذاری کرده و به شما وام دهند. هم‌اکنون در سراسر دنیا، دادن وام به کسب‌وکارهای کوچک توسط بانک‌ها به یک تعهد تبدیل‌شده است. هرچند کسب‌وکارهای مختلف به مقادیر متفاوتی از وام نیازمند هستند، اما به‌طورکلی اکثریت بانک‌ها وام موردنیاز اولیه را تامین خواهند کرد.

 

از «فرشتگان کسب‌وکار» کمک دریافت کنید

اگر کسب‌وکار کوچک شما درصدد توسعه فناوری جدیدی باشد، مطمئناً به مقادیر بالاتری از منابع مالی نیازمند خواهید بود. این پول برای پرداخت حقوق تیم کاری و اجاره مکان و موارد دیگر خواهد بود. به همین دلیل به سرمایه‌گذار نیاز خواهید داشت. فرشتگان کسب‌وکار دسته‌ای از این سرمایه‌گذاران هستند. این سرمایه‌گذاران درواقع سرمایه‌گذاران مخاطره پذیر به شمار می‌آیند. آن‌ها درزمینه کسب‌وکارهای مخاطره پذیر که بیشترین امکان سوددهی را دارند، سرمایه‌گذاری می‌کنند. به‌طورکلی، سرمایه‌گذاری فرشتگان کسب‌وکار طیف ۱۰ هزار دلار تا چند میلیون دلار را شامل می‌شود. برای انتخاب یک فرشته کسب‌وکار می‌توانید از دوستان خود کمک بگیرید.

 

سرمایه‌گذاران مخاطره پذیر را فراموش نکنید

بسیاری از کارآفرینان برای توسعه کسب‌وکار کوچک خود نیازمند منابع مالی بالایی خواهند بود. به‌طور مثال، استارت‌آپ‌های بسیاری با سرمایه ۱ میلیون دلاری راه‌اندازی می‌شوند. در چنین مواردی باید به سرمایه‌گذاران مخاطره پذیر و یا «VCs» مراجعه کنید. آن‌ها نسبت به دیگر سرمایه‌گذاران حرفه‌ای‌تر بوده و نسبت به کسب‌وکار خیلی حساس هستند، اما درصورتی‌که بتوانید رضایت آن‌ها را جلب کنید قادر خواهید بود منابع مالی مناسبی را برای کسب‌وکار خود دریافت نمایید.

سرمایه‌گذاران مخاطره پذیر در چندین کسب‌وکار متفاوت سرمایه‌گذاری می‌کنند و امیدوارند یک یا چند مورد از آن‌ها به سود برسند. این بدان معناست که آن‌ها با کسب‌وکارهای مختلفی سروکار دارند و همین مسئله کار شما را سخت‌تر می‌کند. لذا شما باید راهی پیدا کنید تا بتوانید خود را متفاوت از دیگر رقبا نشان دهید. البته فراموش نکنید که سرمایه‌گذاران مخاطره پذیر به دنبال سود ۳ تا ۱۰ برابری سرمایه‌گذاری خود طی ۵ سال خواهند بود.

 

آماده صعود شوید

شاید سخت‌ترین مرحله برای راه‌اندازی هر کسب‌وکار جدید، همان تامین منابع مالی در مراحل ابتدایی کار باشد. اما به یاد داشته باشید به‌محض اینکه بتوانید سرمایه و سرمایه‌گذار موردنظر را پیدا کنید قادر خواهید بود با خیال راحت رویای خود را محقق سازید. هرچند برای هر کارآفرین راهی طولانی برای موفقیت در پیش رو وجود دارد، اما یافتن همکارانی نظیر دوستان علاقه‌مند، سرمایه‌گذاران فرشته و سرمایه‌گذاران مخاطره پذیر که از لحاظ مالی کسب‌وکارتان را حمایت کنند، می‌تواند نقشی بسیار راهبردی در موفقیت زودهنگام کسب‌وکار شما داشته باشد.