fa-IR
شش استراتژی مدیریت زمان برای استارت‌آپ‌ها

شش استراتژی مدیریت زمان برای استارت‌آپ‌ها

به نظر می‌رسد بسیاری از استارت‌آپ‌ها به خاطر هیجان ناشی از کسب‌وکار جدید ایجاد شده‌اند. مؤسسان استارت‌آپ‌ها، به‌طورمعمول همه لحظات بیداری خود را به کسب‌وکارشان اختصاص می‌دهند حتی در مورد آن رؤیاهای زیادی هم می‌بینند؛ اما بااینکه شور و هیجان زیاد می‌تواند ۲۴ ساعت از ۷ روز هفته کارآفرینان را به جلو سوق دهند، حتی متعهدترین تیم‌های استارت‌آپی نیز، نیازمند یادگیری نحوه مدیریت زمان خود هستند.
فرسودگی شغلی، خطری آشکار از مدیریت ضعیف زمان است. اگر نتوانید به‌موقع به چشم‌انداز خود برسید یا نتوانید جواب شریک بالقوه تجاری خود را در رسیدن به کارهای مورد انتظارش در زمان تعیین‌شده بدهید، به معنی این است که در ایجاد یا استفاده از فرصت‌ها ناتوان هستید و کسب‌وکارتان به موفقیت مدنظرتان نخواهید رسید. مدیریت زمان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های کارآفرینان و صاحبان کسب‌وکارها به شمار می‌رود. در زیر چند ترفند بیان شده که کمک می‌کند از ۲۴ ساعت زمان خود بیشترین بهره را ببرید:

۱. خودتان را بشناسید.
 هر فردی ریتم طبیعی مختص به خودش را دارد. بعضی از افراد صبح بیدار می‌شوند و در ساعات اولیه روز بازدهی دارند؛ اما بعضی دیگر شب‌ها از زمان خود استفاده می‌کنند و روزها می‌خوابند. ساعت‌هایی که در طول روز بازدهی بیش‌تری دارید را با دقت برای خود مشخص کنید و در آن زمان‌ها، مهم‌ترین کارهای مربوط به کسب‌وکارتان را انجام دهید.

۲. اولویت‌بندی کنید.
اولین گام، دانستن این مورد است که شما نمی‌توانید همه کارهایی که دوست دارید را انجام دهید. پس باید کارهایی که اولویت بیشتری دارند را مشخص کرده و در ابتدا آن‌ها را انجام دهید. کارهای با اولویت ممکن است در هرروزی متفاوت باشد ولی در کل روی فعالیت‌هایی تمرکز کنید که پتانسیل بیشتری برای انجام داشته باشند یا اینکه پول بیشتری برای کسب‌وکارتان به ارمغان آورد.

۳. تکنولوژی را تحت کنترل خود درآورید.
از ابزارهای تکنولوژی مثل تلفن همراه، اینترنت، کامپیوتر و ... در زندگیان برای ساده کردن و تأثیرگذاری بیشتر بر مدیریت زمان خود استفاده کنید. به‌جای اینکه قرار ملاقات خود را در دستگاه‌های مختلف وارد کنید یا خودتان بخواهید فایل‌های مهم خود را پیدا کنید، از تکنولوژی فضای ابری برای ذخیره اطلاعات و همچنین همزمان کردن فایل‌ها و تقویم‌های خود استفاده کنید. از ابزارهای مدیریت پروژه می‌توانید برای نظارت بر کارهای تیم خود استفاده کنید. به‌طور منظم برنامه‌هایی که استفاده نمی‌کنید یا ابزارهایی که دیگر به کار نمی‌برید را حذف کنید.

۴. زمان‌های اتلاف شده را شناسایی کرده و راه‌حلی برای آن‌ها بیابید.
بعضی از فعالیت‌های خود را برای روزهای دیگر بگذارید. اگر بفهمید که چقدر از زمانتان به‌صورت ناکارآمد استفاده می‌شود، تعجب خواهید کرد. آیا شما بارها و بارها پاسخ یکسانی برای ایمیل‌ها تایپ کرده‌اید؟ یک چارچوب و الگو برای ذخیره کردن زمان خود استفاده کنید. ممکن است شما ساعت‌ها زمان را صرف مرتب کردن رسیدهای حسابداری خود کنید. برنامه‌ای (اپلیکیشن) را استفاده کنید که بتواند این کار را سریع‌تر برای شما انجام دهد.

 ۵. تفویض اختیار کنید (وظایف را واگذار کنید).
ممکن است در شروع استارت‌آپ افراد کافی در تیم نداشته باشید که بتوانید بعضی از کارها را به آن‌ها واگذار کنید. اگر در تیم خود افراد کافی داشته باشید یا بتوانید پیمانکاران مستقل و حتی دوستان و اعضای خانواده‌ای پیدا کنید که بتوانند بخشی از زمان خود را به شما اختصاص دهند و بخشی از کارهای شما را ارزیابی و انجام دهند، بسیار خوش‌شانس هستید. با رها شدن از انجام برخی کارها، ذهنتان برای ایده‌پردازی و خلاقیت آزادشده و این‌گونه به رشد واقعی کسب‌وکارتان کمک می‌کنید.

۶. گاهی اوقات آفلاین شوید.
این به معنی چک نکردن ایمیل‌ها و کنار گذاشتن گوشی‌های هوشمندتان در خانه نیست؛ اما حتی کارآفرینان حوزه فناوری هم معتقدند باید از هجوم اطلاعات جلوگیری کرد. زمان‌های آزادشده خود را صرف تمرکز بر پروژه‌های مهم کنید. وقتی بفهمید یک یا دو ساعت در روز چقدر می‌تواند برای کسب‌وکارتان مؤثر باشد، شگفت‌زده خواهید شد.