استارت‌آپ‌ها سال سختی پیش رو دارند
رییس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوین دانش‌بنیان مطرح کرد

استارت‌آپ‌ها سال سختی پیش رو دارند

رییس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوین دانش‌بنیان معتقد است اگر شرایط فعلی در سال  ۹۷ ثبات داشته باشد، با رشدی بین دو تا سه درصد مواجه خواهیم بود اما اگر مناسبات سیاسی بین‌المللی مسیر جدیدی را آغاز کند و آمریکا تصمیم به خروج از برجام بگیرد، قطعا شرایط بدتر شده و حتی احتمال رشد اقتصادی منفی وجود دارد.

افشین کلاهی گفت: چند هدف بزرگ اقتصادی در برنامه ششم توسعه در دستور کار است که تحقق رشد ۸ درصدی سالانه اقتصادی از جمله آن است و باید حدود یک میلیون فرصت شغلی در هر سال ایجاد شود. کلاهی معتقد است زمانی برنامه ششم در حال تصویب بود که برجام تازه امضا شده بود، نسبت به وضعیت اقتصادی کشور امیدواری وجود داشت و احتمال این که سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در کشور باشد زیاد بود.

او تصریح کرد: در آن زمان این برداشت وجود داشت که به چنین رشدی دست می‌یابیم، اما اتفاقاتی مانند انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رسیدن به هدف تعیین شده را در هاله‌ای از ابهام فرود برد.

کلاهی درباره وضعیت بنگاه‌های اقتصادی می‌گوید: می‌توان گفت با تجربه رشد چهار درصدی در سال ۹۶ مقداری از رکود بنگاه‌ها کاسته شد، اما به دلیل مشکل‌های انباشته این شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی شاهد ورشکستگی بیشتری بوده و هستیم، به خصوص شرکت‌های جوان و استارت آپ‌ها در سال جدید خروج از کار بیشتری خواهند داشت.

به گفته رییس کمیسیون جوانان، کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوین دانش‌بنیان سال ۹۷ برای استارت‌آپ‌های موفق سالی روشن است.

او معتقد است سال ۹۶ برای استارت‌آپ‌ها سال بدی نبود، خصوصا حمایت دولت و اتاق بازرگانی از کسب‌وکارهای جدید باعث شد در فضای گلخانه‌ای رشد نسبتا خوبی داشته باشند.

کلاهی ادامه داد: این کسب‌وکارهای جدید در سال  ۹۷ از فضای گلخانه‌ای فاصله گرفته وارد فضای واقعی می‌شوند، بنابراین، تمام مشکلات حوزه کسب‌وکار را تجربه خواهند کرد اما شرکت‌هایی که در حال رشد سریع بوده و موفق هستند، شامل این قاعده نمی‌شوند.