استارت‌آپ‌های چینی و تلاش جهت تبدیل کردن «شنژن» به رقیبی برای «سیلیکون ولی»

استارت‌آپ‌های چینی و تلاش جهت تبدیل کردن «شنژن» به رقیبی برای «سیلیکون ولی»

گروه‌های کارمندان با شلوار جین و پیراهن‌های ساده و غیررسمی در میزهای چیده شده کنار هم مشغول به کار هستند؛ میزهایی که روی آن‌ها می‌توان کامپیوتر و لپ‌تاپ‌های بسیاری مشاهده کرد. برخی دیگر در مقابل کنسول‌های گیمینگ لم‌داده و مشغول بازی هستند.

احتمالاً با مطالعه آنچه در فوق آمد، به یاد «سیلیکون ولی» در کالیفرنیای آمریکا افتاده‌اید اما در مورد شهر «شنژن» در چین صحبت می‌کنیم؛ مکانی که اکنون تبدیل شده است به یکی از بزرگ‌ترین محل‌ها برای شکل‌گیری استارت‌آپ‌های مختلف.

درحالی‌که در سراسر چین، کارخانه‌ها و شرکت‌های معتبر در حال تعطیل کردن و یا کاهش نیروهای خود هستند، محلی با وسعت پنج هزار متر به نام «Simply Work» در منطقه «Nanshan» از شهر شنژن در اختیار استارت‌آپ‌ها قرارگرفته که متشکل از ۴۰ دفتر مختلف است و دست‌کم ۲۰ گروه اکنون در لیست انتظار حضور در این محل هستند.

 محل یادشده به‌طورکلی در اختیار استارت‌آپ‌های اینترنتی قرار گرفته. مؤسس و مسئول مالی این مکان به نام «جیانگ ینگ جنگ» (Jiang Yangjing) می‌گوید: «گروه‌هایی که کار خود را در این مکان آغاز می‌کنند، بسیار علاقه‌مند به داشتن تجارت خودشان هستند و نمی‌خواهند اجازه دهند وضعیت رکود اقتصادی، نظر و دیدگاه‌هایشان را تغییر دهد.»

 در میان این گروه‌ها، یک استارت‌آپ وجود دارد به نام «Startup Salad» که اگر بخواهید گروهی تشکیل داده و کسب‌وکار خود را آغاز کنید، بهتر است به سراغ آن بروید. این مجموعه به مؤسسین کمک می‌کند تا کارمندان خود را یافته و حتی می‌تواند برای آن‌ها سرمایه‌گذار یا مشاور پیدا کند. مؤسس Startup Salad، آقای «شان لو» (Shan Lu) می‌گوید: «علت علاقه‌مندی افراد به مشاغل و گروه‌های این‌چنینی، موفقیت بسیار بالای شرکت اینترنتی «علی‌بابا» یا گروه تجاری “Tencent” بوده است.»

گروه‌های جوان در «Simply Work» و در دفاتر مشترک مشغول به کار هستند.

شنژن به‌هیچ‌عنوان از مشکلات اقتصادی اخیر چین مصون نبوده است. اکنون سرمایه‌گذاران به‌سختی قبول می‌کنند تا مسئولیت مالی استارت‌آپ‌ها را بر عهده گیرند و در مورد موفقیت شرکت‌های کوچک اینترنتی، دیرباورتر شده‌اند. دراین‌بین می‌توان مشاهده کرد استارت‌آپ‌هایی که در ابتدای سال پیش سرمایه اولیه جذب کرده‌اند، برای جذب دور دو سرمایه با مشکلات بسیاری دست‌به‌گریبان هستند.

 «لیانگ لیانگ» (Liang Liang)، مؤسس یک استارت‌آپ مربوط به جمع‌آوری اطلاعات پزشکی کاربران به نام «Zhidao» می‌گوید: «سرمایه‌گذاران اکنون بیش از هر زمان دیگری سختگیر و انتخاب‌گر شده‌اند.»

 آقای لیانگ همچنین می‌گوید که در ماه مه سال ۲۰۱۵ موفق شده ده میلیون دلار سرمایه جذب کند درحالی‌که تلاشش برای جذب سرمایه‌های بعدی از ماه نوامبر سال پیش تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

در این میان ولی مؤسس Startup Salad خبر می‌دهد که علاقه برای کارآفرینی همچنان در اوج باقی مانده: «بیشتر به استارت‌آپ‌های تکنولوژیک به این چشم نگاه می‌شود که باید رشدی انفجاری داشته باشند. این در حالی است که سرمایه‌گذاران وقتی‌که وضعیت بازار بورس مناسب نباشد ترجیح می‌دهند به سراغ استارت‌آپ‌های تکنولوژیک و اینترنتی آمده و در آن‌ها سرمایه‌گذاری کنند.»

 همچنین اشاره داشت که دولت چین هم تلاش نموده تا «شنژن» را تبدیل به مرکزیت فناوری و نوآوری کند. از سوی دیگر جالب است بدانید که «شانگهای» و «پکن» نیز در این راستا با شنژن در حال رقابت هستند ولی در اصل این شنژن است که می‌خواهد تبدیل به یک «سیلیکون ولی» در چین شود.

 مقامات دولتی چین اظهار نموده‌اند که تا سال ۲۰۲۰، شنژن باید ۱۰۰۰ استارت‌آپ اینترنتی داشته باشد که دست‌کم از ششصد هزار کارمند بااستعداد بهره‌مند باشند.

مؤسس Startup Salad در ادامه صحبتش می‌گوید: «شنژن می‌خواهد ببیند استعداد شما چیست و کاری به اینکه فرزند چه کسی هستید ندارد. همه در این محل به‌سختی مشغول کار هستند.»