تدوین لایحه‌ راه‌گشای استارت‌آپ‌های فناوری

تدوین لایحه‌ راه‌گشای استارت‌آپ‌های فناوری

تسهیل قوانین و حل موانع کسب‌وکارهای نوپا، بیش از حمایت مالی از این شرکت‌ها، اهمیت دارد. به همین دلیل، لایحه‌ای در این‌باره مورد توجه مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است و وعده تدوین آن را داده‌اند.

کسب‌وکارهای نوپا از مواردی است که به‌ویژه در حوزه فناوری اطلاعات اثرگذارند و اخیرا هم مورد توجه قرار گرفته‌اند که اگر به آن‌ها توجه و حمایت لازم، نه الزاما حمایت‌های مالی بلکه بیشتر تسهیل شرایط و قوانین انجام شود، می‌توانند سهم به‌سزایی در افزایش نقش ICT در اقتصاد داشته باشند.

از جمله حمایت‌هایی که اخیرا از استارت‌آپ‌ها یا همان کسب‌وکارهای نوپای فناوری اطلاعات انجام شده، توسط سازمان فناوری اطلاعات است که با اعلام این سازمان، استارت‌آپ‌هایی که ایده و توانمندی برای فعالیت‌های مرتبط در حوزه فناوری اطلاعات دارند، با ارایه طرح‌های خود به مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا می‌توانند از حمایتی در راستای اشتغال‌زایی و توسعه مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستایی بهره‌مند شوند. این اقدام با هدف توسعه کسب‌وکارهای نوپا، حمایت از اشتغال جوانان کارآفرین و توسعه خدمات الکترونیکی برای مناطق کمتر توسعه‌یافته و روستاها، اجرایی می‌شود.

در این راستا محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شبکه اجتماعی توییتر خود با اشاره به لایحه ۷ ماده‌ای وزارت ارتباطات برای رفع موانع کسب‌وکارهای نوپا، نوشت: «شاهد اظهارنظرهای حمایتی معاون اول محترم رییس‌جمهور و نیز وزیر صمت در خصوص کسب‌وکارهای نوپا بودیم. امیدوارم با این حمایت‌ها لایحه ۷ ماده‌ای وزارت ICT  برای رفع موانع ثبت و انحلال، بیمه و مالیات و نیز اعطای تسهیلات به این کسب‌وکارها در دولت تا اردیبهشت ماه جاری باشیم.»

جهرمی پیش از این هم به سیستم حمایت مالی از کسب‌وکارهای نوپا اشاره و اظهار کرده بود: در هیچ جای دنیا به استارت‌آپ‌ها وام نمی‌دهند. اساسا وام دردی از استارت‌آپ‌ها را دوا نمی‌کند. در عوض دولت‌ها می‌روند و سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر را تقویت و نظام‌های تامین مالی استارت‌آپ‌ها را تامین می‌کنند. ما موظفیم تا مسیر سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها را باز و شاخص‌گذاری‌های لازم را انجام دهیم؛ مطمئنیم اگر مصوبه‌ای در این حوزه تصویب شود، همه ارکان نظام در آن همراه خواهند شد.