اراده دولت، حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است
معاون اول رییس جمهوری در بازدید از دستاوردهای فناورانه پارک فناوری پردیس:

اراده دولت، حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان است

معاون اول رییس جمهوری با اشاره به بازدید خود از دستاورد‌های پارک فناوری پردیس گفت: مجموعه‌ای که در این پارک مورد بازدید قرارگرفت برای هر ایرانی علاقه‌مند به آینده و توسعه کشور نقطه قوت و دلگرم کننده است و امیدوارم که پارک فناوری پردیس به یکی از موفق‌ترین مجموعه‌های فناوری کشور با حجم بالای صادرات تبدیل شود.

اسحاق جهانگیری در نشست با کارآفرینان، منتخبین استارت‌آپ‌ها و واحدهای دانش‌بنیان پارک فناوری پردیس اظهار داشت: اقتصاد ایران اقتصادی نفتی است و از زمانی که نفت در این کشور کشف و استخراج شد، یک منبع درآمدی مهم بوجود آمد که اقتصاد کشور به آن متکی شد. متاسفانه اقتصاد کشور به طور جدی به درآمدهای نفتی متکی شد و در مواقعی که قیمت نفت افزایش یافت، دولتمردان دغدغه‌ای برای اداره کشور نداشتند چرا که منابع سرشار درآمدهای نفت حتی ضعف‌های چگونگی اداره کشور را می پوشاند.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: متاسفانه درآمدهای نفتی اجازه نمی‌دهد که حتی ضعف‌های نحوه اداره کشور مشخص شود و حتی اگر در مقطعی نظام کارشناسی کشور متلاشی و دچار آسیب شود کسی فکر نمی‌کند که اتفاق بدی رخ داده و به این موضوع توجه نمی‌کند که تصمیمات نادرست ناشی از ضعف بدنه کارشناسی می‌تواند آینده کشور را به خطر بیاندازد.

جهانگیری با اشاره به اینکه دو خطر درآمدهای نفتی را تهدید می‌کند، خاطر نشان کرد: یکی از این خطرات این است که ممکن است روزی درآمدهای نفتی به پایان برسد و کشور را مبتلا به فقر و فلاکت کند. زمانی می‌گفتیم چاه‌های نفت را به روی برخی کشورها ببندیم و باورمان این بود که کشورهای نفتی می‌توانند از طریق عدم فروش نفت غرب را تنبیه کنند اما در سال‌های تحریم مشاهده شد که اتفاق عکس رخ داد و غربی‌ها با عدم خرید نفت ما را تحریم کردند و در تحریم سقف تعیین کردند که ایران نتواند بیش از یک میلیون بشکه نفت به فروش برساند. ما ناچار هستیم اتکا اقتصاد کشور به نفت را کاهش بدهیم و رهبر معظم انقلاب نیز بارها این مورد را عنوان کرده‌است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر بیش از ۳ میلیون نفر بیکار در کشور وجود دارد اظهار داشت: ما در منطقه‌ای هستیم که رقبای جدی داریم و برخی از این کشورها بی‌جهت و گویا از روی توهم برای ما شاخ و شانه می‌کشند و این در حالی است که ایران جزو قدرتمندترین کشورهای منطقه است و از نظر توانمندی و تمدن در جایگاه نخست منطقه قرار دارد. البته کشوری که می‌خواهد چنین موقعیتی داشته باشد باید از اقتصاد قوی برخوردار باشد و اتکاء آن به درآمدهای نفتی کم باشد. این که گاهی گفته می شود اتکاء اقتصاد کشور را از نفت به سمت کشاورزی، معادن یا توریسم هدایت کنیم ممکن است توصیه خوبی باشد اما کشاورزی و معدن نیز نمی تواند جایگزین درآمدهای نفتی شوند.

جهانگیری با تاکید بر اینکه مهم‌ترین و اصلی‌ترین فرصت و سرمایه ایران دانش و مغز جوانان تحصیل‌کرده کشور است، خاطر نشان کرد: ایران در برخورداری از مهندسین در جایگاه چهارم دنیا قرار دارد و امروز جوانان تحصیل‌کرده کشور مجموعه‌ای هستند که می‌توانند بخش زیادی از مشکل اتکاء اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی را حل و فصل کنند.

جهانگیری با اشاره به بازدیدهای خود از برخی دانشگاه‌های کشور تصریح کرد: در بازدید از برخی دانشگاه‌ها نظیر دانشگاه صنعتی شریف مشاهده کردم که مراکز رشد و علم و فناوری در کنار دانشگاه فعال هستند تا ایده‌ها را به فناوری و محصول تبدیل کنند. هر اقدامی که بخواهد در کشور انجام شود در مرحله نخست نیازمند شکل‌گیری اراده در سطوح بالا است و خوشبختانه مدتی است که مقام معظم رهبری خود پرچم دار توسعه علم و فناوری در کشور شده‌اند و دولت نیز پای این موضوع ایستاده است. البته متاسفانه هنوز ساختارها، مقررات، قوانین و آیین‌نامه‌های کشور همان قوانینی هستند که برای اقتصاد نفتی تدوین شده‌اند که لازم است اصلاحاتی در آنها ایجاد شود. اصلاح قوانین و مقررات وظیفه ما است و مهم این است که شرکت‌های دانش‌بنیان اراده کافی و به ملت و کشور علاقه داشته باشند و خواهان پیشرفت کشور باشند و در مشکلات و موانع شانه خالی نکنند.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه در یک کشور در حال توسعه وجود موانع و مزاحمت‌هایی در پیش روی انجام کارهای نو و جدید امری طبیعی است گفت: البته ما به سرعت به دنبال اصلاح مقررات و قوانین مزاحم خواهیم بود و تلاش خواهیم کرد زیرساخت‌های لازم و مسیر توسعه را برای شرکت‌های دانش‌بنیان فراهم کنیم. صنعت کشور نیز باید مجهز به فناوری‌های روز باشد اما متاسفانه ساختارهای بنگاه‌های اقتصادی کشور ساختارهای فناورانه نیست و ترکیب نیروی انسانی در این بنگاه‌ها نیازمند اصلاح است. تحقیق، توسعه و آموزش نیروی انسانی در این بنگاه‌ها مناسب نیست و ماشین آلات مورد استفاده در کارخانه‌ها فرسوده هستند و از چنین کارخانه‌هایی نمی‌توان انتظار داشت که محصول رقابتی خارج شود. باید محصول کارخانه‌ها و شرکت‌های صنعتی محصولی خوب و رقابتی باشد چرا که نمی‌توانیم به مردم بگوییم که کالاهای موجود را حتی اگر کیفیت مناسب ندارند خریداری کنید.

دولت مصمم است تسهیلات مورد نیاز پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان را فراهم کند تا این شرکت‌ها رشد کنند و در سطح جهان مطرح شوند. وزارت صنعت، معدن و تجارت فهرستی از کالاهای تولید داخل را احصاء کرده و دولت به همه دستگاه‌ها و شرکت‌های دولتی ابلاغ کرده است که حق ندارند کالای خارجی که نمونه مشابه آن در کشور تولید می‌شود، خریداری کنند.

اسحاق جهانگیری با تاکید بر اینکه سیاست‌های حمایتی از شرکت‌های دانش‌بنیان باید شفاف و روشن باشد گفت: در اراده دولت برای حمایت از شرکت‌های دانش بنیان تردیدی وجود ندارد و نمونه آن این است که در طرح تسهیلات ۱۲ هزار میلیارد تومانی اشتغال روستایی با سود ۶ درصد، شرکت‌های دانش بنیان مجاز شده‌اند که از این تسهیلات استفاده کنند. شرکت‌های دانش‌بنیان باید محصولاتی صادارت محور تولید کنند و این مناسب نیست که در سبد صادراتی کشور، سهم صادرات کالای دانش بنیان عدد غیرقابل ذکری باشد و امیدوارم شرکت‌های دانش‌بنیان به جایگاهی برسند که بتوانند محصولات خود را به آسانی در بازارهای بین المللی عرضه کنند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهور نیز در این نشست با اشاره به اینکه نسل جوانی که به پا خاسته به دنبال کارآفرینی است و تلاش می‌کند در جامعه و تفکر اجتماع تغییر ایجاد کند گفت: ما باید محیط کسب‌وکار مناسب در اختیار این جوانان قرار دهیم تا شاهد توسعه و پیشرفت باشیم .

وزیر صنعت، معدن و تجارت هم در این نشست با بیان اینکه صنعت بدون علم و دانش و فناوری محکوم به زوال است گفت: فعالیت‌های دانش‌بنیان نیز بدون اتصال به بازار محکوم به فنا هستند و به همین دلیل باید اتصال مناسبی میان صنعت و فعالیت‌های دانش‌بنیان ایجاد شود.

در ابتدای این نشست نیز رییس پارک فناوری پردیس گزارشی از فعالیت‌ها و اهداف این پارک ارایه کرد و سپس تعدادی از موسسان استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به بیان نظرات و دغدغه‌های خود پرداختند.