مصاحبه با مهناز صوفی، مدیر استارت‌آپ «بهتوان کالا»

مصاحبه با مهناز صوفی، مدیر استارت‌آپ «بهتوان کالا»

مهناز صوفی، کارشاس ارشد تجارت الکترونیک از دانشگاه قم، ۲۹ ساله و مدیر سایت «بهتوان کالا» است. با او درباره نحوه راه‌اندازی این استارت‌آپ گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

لطفا استارت‌آپ «بهتوان کالا» را معرفی کنید

سایتی که راه‌اندازی کردم در زمینه فروشگاه مجازی تجهیزات مربوط به معلولان است. هدفم این است که مرجعی را برای توان‌یابان راه‌اندازی کنم. یعنی اطلاعت شرکت‌ها یا مراکزی که می‌خواهند به توان‌یابان خدمات دهند را در سایتم جمع‌آوری کنم تا اگر توان‌یابی حتی در دور‌افتاده‌ترین شهر‌ها هم بود، بتواند اطلاعات مربوط به شهر خود را در آن‌جا بیابد.

هم‌اکنون سایت شما بر چه فعالیتی تمرکز دارد؟

فعلا فقط در زمینه فروش تجهیزات فعالیت می‌کنم اما با مشاوره‌هایی که گرفتم، تصمیم دارم تغییراتی در سایت ایجاد کنم. آبان ۱۳۹۳ راه‌اندازی شد و از تیرماه ۹۴ بهره‌برداری از این سایت آغاز شد.

ایده این کار چگونه شکل گرفت؟
پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد من «تدوین و تشکیل داشبورد شاخص‌های مکانی جمعیت در حوزه برنامه‌های توانبخشی و بهزیستی» بود. زحمت زیادی برای پایان‌نامه‌ام کشیدم و حدودا ۹ ماه وقت من را گرفت. بعد از آن‌که از پایان‌نامه‌ام دفاع کردم، به این فکر کردم که چگونه می‌توانم از آن استفاده کنم. چون معتقد بودم که پایان‌نامه باید یک خروجی عملی داشته باشد و به کار عموم بیاید. بیشتر به این فکر می‌کردم که چه کمکی می‌توانم به هم‌نوعان خودم (توان‌یابان) بکنم؟ چون وقتی برای تدوین پایان‌نامه‌ام  در سایت‌های خارجی آلمانی و آمریکایی جستجو می‌کردم، متوجه می‌شدم که آن‌ها تجهیزات و خدمات بیمه‌ای بسیار قوی به توانیابانشان ارایه می‌دادند. همیشه با خودم فکر می‌کردم که ای‌کاش اگر قرار بود با این شرایط به دنیا بیایم، در یک کشور پیشرفته‌تر به دنیا می‌آمدم.

بعد که این ایده به ذهنم رسید، احساس کردم آن رسالت به دنیا آمدن خودم را پیدا کردم. این‌که شاید قرار باشه یک مشکلی را حل کنم یا چیزی را به دنیا اضافه کنم.

استارت‌آپ شما چقدر به رشد کارآفرینی کمک کرده است؟

از تیرماه ۹۴ که کارم را آغاز کردم، به درآمد رسیدم اما این، درآمدی نبود که بتوانم همکاری داشته باشم و به او حقوق بدهم. در حد شروع یک استارت‌آپ درآمد بدی نبود. در مدت یکسال ۱۲۰ میلیون  تومان گردش مالی داشتم که فقط دومیلیون سود خالص بود. با این دو میلیون نمی‌توانستم کارمند بگیرم یا حتی با کسی شراکت کنم. تمام کارهای سایتم را به تنهایی انجام دادم. سایتم را بالا آوردم. شبکه‌های اجتماعی را ساپورت کردم. همیشه تنها بودم و نیاز داشتم که یک تیم قوی از کار من پشتیبانی کند. اگر می‌خواستم از توانیابان کمک بگیرم، آن دانش فنی در زمینه طراحی سایت را نداشتند. آن‌هایی که معلولیتی نداشتند هم دغدغه‌ای در این زمینه ندارند و از طرفی چون در بحث مالی هنوز رشد چندانی نداشتم، نمی‌توانستم با چنین افرادی همکاری کنم.

خدمات مجازی محتوایی و فروش به توانیابان، موضوعی بکر است که هنوز کسی به آن نپرداخته. نداشتن همکار در این زمینه باغث شده که دچار استهلاک روحی بشوم و مجبور شدم از اردیبهشت‌ امسال(۱۳۹۶) کمی کارم را بخوابانم چون حجم زیادی از ارتباط با مشتریان و عرضه‌کنندگان محصولات، از توان روحی‌ام کاسته بود.

سایت
«مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا» چه کمکی به شما کرد؟
همان زمانی که کارم را آغاز کردم، در سایت شما عضو شدم و قرار بود با من تماس گرفته شود اما هیچ تماسی برقرار نشد. شاید اگر بانک اطلاعاتی در سایت شما وجود داشته باشد که توانیابان با توانمندی‌های مختلف در آن نام‌نویسی کنند، بتواند در این زمینه راهگشا باشد.