fa-IR
فیلتر نشدن تلگرام بستگی به همکاری‌اش دارد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد

فیلتر نشدن تلگرام بستگی به همکاری‌اش دارد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در عرصه پیام‌رسان‌های داخلی ظرفیت ایجاد شده و مردم خود ثبت نام کردند آخرین آمار حدود ۵ میلیون کاربر است، این درحالی است که در عرصه یک سرویس خارجی بیش از ۴۰ میلیون کاربر مشترک هستند.

محمدجواد آذری جهرمی درباره سرنوشت پیام رسان های خارجی به خبرآنلاین گفت: ما مسئول فیلتر نیستیم.

او درباره خبر تصویب فیلتر پیام رسان های خارجی در شورای عالی فضای مجازی اظهار کرد: دبیرخانه این شورا بیانیه داد و چنین خبری را تکذیب کرد.

وزیر ارتباطات در پاسخ به این سئوال که تلگرام در آستانه سال جدید فیلتر می شود یا خیر؟ یادآور شد: بستگی به همکاری تلگرام با قوانین جمهوری اسلامی دارد. این مساله به عنوان یک چالش همواره مطرح است اما این‌که فیلتر شود یا نشود، مراجع تصمیم‌گیر در حوزه فیلترینگ تصمیم می‌گیرند.

او درباره این‌که آیا فکر می‌کنید مردم به طور دستوری پیام‌رسان‌های خارجی را ترک می‌کنند و به سمت پیام‌رسان‌های داخلی بروند؟ گفت: طبیعتا این کار فرمایشی و دستوری نیست. بارها اظهارنظر کردم و دولت نیز نظر خود را اعلام کرد. البته پیام‌رسان‌های داخلی نیز باید تلاش کنند که خدمات مناسبی را ارایه دهند.

این عضو کابینه دولت امید بیان کرد: پیام‌رسانی از زیرساخت‌های توسعه اقتصادی است. واقعا این‌که پیام‌رسان بخواهد خارجی باشد و مقررات خود را داشته باشد در توسعه اقتصادی آتی برای ما ایجاد مشکلاتی خواهد کرد. بحث رسانه و فضای اجتماعی و عمومی و سیاسی نیست بلکه بحث اقتصادی است و هر کشوری در حوزه اقتصادی خودش باید استقلال داشته باشد.

او افزود: در بخش مربوط به رسانه و فضای اجتماعی، مردم و فعالان سیاسی تصور دارند محدودیتی بر پیام‌رسان‌های داخلی وجود دارد و فضا برایشان مقداری محدودکننده و برخوردهای سلیقه‌ای با آنها می‌شود. البته ما متولی این حوزه نیستیم. طبیعتا متولی حوزه رسانه مشخص است. آن‌چه همه انتظار دارند این است که صنعت رسانه داخلی بر عرصه فضای مجازی شکل بگیرد.

آذری جهرمی گفت: در مصوبه شورای عالی فضای مجازی هم آمده که درباره مصادیق غیرمجاز باید تجدیدنظر شود و مقداری نگاه بازتر باشد. فعالیت‌های مشروع با دیدگاه موسع‌تری نگریسته شود. بنابراین موضوع فقط فنی نیست. البته بحث فنی مهم است اما تا این اتفاقات نیفتد و ما نگاه اعتماد نخبگان کشور و جامعه رسانه‌ای کشور را جلب نکنیم و به آن‌ها تضمین ندهیم که می‌توانند فعالیت مشروع داشته باشند این‌ها برای فعالیت در فضای داخلی اعتماد نمی‌کنند و ضد انقلاب هم از این فرصت بهره‌گیری و مطالب خود را لابه‌لای جامعه خبری ما مطرح می‌کند. این یک فضایی است که باید در کشور حل شود.

او افزود: متاسفانه ما اختیاری در قبال این مساله نداریم. حالا کسی که باید این مسایل را حل کند امیدوارم براساس مصوبات شورا وظایف خود را انجام دهد و این اتفاق مهم بیفتد. ظرفیت این‌که سرویس‌های بومی داخل کشور را توسعه دهند وجود دارد. کما این‌که سابقه‌اش را داشتیم مثل سرویس کلوب در زمانی که فیسبوک داشت رشد می‌کرد، کلوب چیزی از فیسبوک کم نداشت یا وبلاگ‌های ما از وبلاگ‌های دنیا چیزی کم نداشتند، بارها ارجاع دادم که این‌ها نه پول، نه وام از دولت گرفتند و نه زیر ساخت حاکمیت را خواستند اما مطالعه کنیم چه شد عقب افتادند.

وزیر ارتباطات یادآور شد: همان جوان‌ها امروز حتی با توانایی بیشتر هستند و این ظرفیت را دارند که این اتفاق مهم بیفتد تا ما استقلال در عرصه فضای مجازی داشته باشیم و نقش خود را در جامعه جهانی بدون وابستگی ایفا کنیم اما رسیدن به چنین هدفی نیاز به یک همت جمعی است. بخشی از این مساله فنی است که بله ما باید به لحاظ زیرساختی وظایف‌مان را انجام دادیم اما امیدواریم مابقی هم انجام دهند و این اتفاق تا نیفتد و تا ما به منویات ذهنی مردم نپردازیم، تا اطمینان خاطر به آن‌ها در این عرصه ندهیم و تا اقدامات موثر نکنیم، طبیعتا فرایند مشکل خواهد بود. امیدوارم این اتفاق بیفتد چون موضوع حساس، مهم و اساسی است و به نظرم باید در این مسیر حرکت کنیم.

آذری جهرمی در پاسخ به این سئوال که الان چند درصد مردم از پیام‌رسان خارجی استفاده می‌کنند و چند درصد از پیام‌رسان داخلی استفاده می‌کنند؟ گفت: فکر می‌کنم آن‌چه در عرصه پیام‌رسان‌های داخلی ظرفیت ایجاد شده و مردم خود ثبت‌نام کردند آخرین آمار حدود ۵ میلیون کاربر است. این درحالی است که در فضای یک سرویس خارجی بیش از ۴۰ میلیون کاربر مشترک هستند. هنوز جای ظرفیت‌سازی وجود دارد و امیدوارم این اتفاق بیفتد.