fa-IR
اختصاص بیش از یک میلیارد تسهیلات برای پارک فناوری آذربایجان‌ غربی

اختصاص بیش از یک میلیارد تسهیلات برای پارک فناوری آذربایجان‌ غربی

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی گفت: در سال‌ (۱۳۹۶) ۸ رویداد کارآفرینی در قالب رویداد شتاب آذربایجان (روشا) در استان برگزار شده است. این ۸ رویداد روشا در شهرهای ارومیه، میاندوآب و مهاباد برگزار شده است.

حسن حیدری درباره آخرین رویداد کارآفرینی در استان افزود: رویداد هشتم شتاب ۱۶ اسفندماه در شهرستان خوی با موضوع آزاد و با تاکید بر مزیت‌های نسبی شهرستان خوی و در محورهای صنعت و معدن؛ صنایع غذایی، تبدیلی و تکمیلی؛ کشاورزی؛ بوم گردی و گردشگری روستایی در محل دانشگاه پیام نور واحد خوی برگزار شد.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با اشاره به تعداد اختراعات ثبت شده در استان، اظهار کرد : در سال ۹۶ تعداد ۶ مورد ثبت اختراع توسط شرکت‌های مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی صورت گرفته و با توجه به اینکه پارک علم و فناوری آذربایجان غربی در سال ۹۵ به عنوان مرجع منطقه‌ای ثبت اختراع انتخاب شده است، در عرض یکسال 84 مورد داوری ثبت اختراع داشتیم که نه تنها از شهرستان‌های استان، بلکه از سایر استان‌ها نیز پارک علم و فناوری آذربایجان غربی را به عنوان مرجع ثبت اختراع انتخاب کرده‌اند.

او ادامه داد: امسال نیز تعداد ۲۱۵ ایده به پارک علم و فناوری استان ارسال شده است.

حیدری همچنین در باره تعداد مراکز رشد وابسته به پارک علم و فناوری در استان نیز گفت: تعداد مراکز رشد تاسیس شده و وابسته به پارک در سال جاری ۲ مورد شامل مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان میاندوآب و مرکز رشد واحدهای فناور شهرستان ماکو بوده است.

او با اشاره به تعداد مراکز فعال در استان افزود: در حال حاضر تعداد ۳۸ شرکت در پارک علم و فناوری استان مستقر است که تعداد ۸ شرکت مجوز دانش‌بنیان از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دریافت کرده‌اند و مابقی به عنوان واحد فناور در پارک فعالیت می‌کنند.

حیدری افزود: ۳۰ هسته و واحد فناور در مرکز رشد جامع پارک و ۹ هسته فناور در مرکز رشد شهرستان میاندوآب مستقر هستند.

رییس پارک علم و فناوری آذربایجان غربی با اشاره به تسهیلات ویژه اعطایی به واحدهای فناور، خاطر نشان کرد: مجموع حمایت‌های مالی صورت گرفته از هسته واحدهای مستقر در مراکز رشد وابسته به پارک علم و فناوری استان در سال جاری بیش از یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال بوده است.

حیدری تصریح کرد: متاسفانه حتی جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل‌کرده استان نیز با پارک علم و فناوری و فعالیت‌های آن آشنا نیستند، لذا در تلاش هستیم زیرساخت‌های لازم را جهت حمایت‌های بیشتر از واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری آذربایجان غربی مهیا کنیم.