fa-IR
تیم‌های منتخب مسابقات شتاب بیرجند معرفی شدند
دومین دوره مسابقات بزرگ شتاب دانشگاه صنعتی بیرجند برگزار شد

تیم‌های منتخب مسابقات شتاب بیرجند معرفی شدند

مرکز نوآوری و شتاب‌دهی دانشگاه صنعتی بیرجند (بوتاک) به عنوان یکی از مراکز تخصصی فعال در حوزه کسب‌وکار و کارآفرینی استان خراسان جنوبی، همایش‌ها، کارگاه‌ها و مسابقات موفق مختلفی در این زمینه برگزار کرده است. این مرکز در روزهای ۱۶، ۱۷ و ۱۸ اسفندماه ۹۶  دومین دوره از سری مسابقات بزرگ شتاب در سطح استانی را برگزار کرد.

«شتاب» رویداد بزرگی است که با برگزاری مسابقات و ایجاد راهی برای نمایش ایده‌ها، نگرش‌های برتر را شناسایی کرده و آن‌ها را به سمت اجرایی شدن پیش می‌برد و به آن‌ها کمک می‌شود تا با بهبود ضعف‌های خود وارد بازار شوند و ایده‌های عملی شده را ساده‌تر به نمایش گذاشته و وارد بازار کنند.

این مسابقات با مسئولیت حسین مودی، رییس گروه کارآفرینی و دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی بیرجند و سرپرستی تیم برگزاری حجت فضایلی با حضور مسئولان متخصص در حوزه کسب‌وکار و کارآفرینی به عنوان منتور و داور مسابقات و شرکت فناپ، شرکت نیک مدرن، روزنامه آوای خراسان جنوبی و اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی خراسان جنوبی به عنوان اسپانسرهای برنامه و تیم‌های شرکت‌کننده در این رویداد برگزار شد.

همچنین دانشگاه صنعتی بیرجند، پارک علم و فناوری خراسان جنوبی، اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات خراسان جنوبی، صداوسیمای خراسان جنوبی و انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی بیرجند به عنوان برگزارکنندگان این دوره از مسابقات بزرگ شتاب معرفی شدند.

این مسابقات از سه گروه منتوری که هر گروه از مجموعه مدرسان متخصص در حوزه‌های فناوری اطلاعات و صنایع دیگر و یک گروه داوری تشکیل شده بود که از سطح بالای ارزیابی ایده‌های تیم‌های مختلف برخوردار بود.

در این مسابقات ۲۷ تیم شرکت‌کننده حضور داشتند که هرکدام در حوزه مربوط به ایده مطرح شده به فعالیت پرداختند.

از مجموعه منتورها حسین شورستانی، صداقتی، اکبری و حسین محسنی به عنوان گروه منتوری شماره یک و ایزدخواه، حمیدرضا زارعی، مهدوی‌زاده و احمدی به عنوان گروه منتوری شماره دو و اسماعیل هداوندی، اسماعیل هشیارمقدم، صادق پاسبان و حسین آریان به عنوان گروه منتوری شماره سه یاد کرد.

داوران این دوره از مسابقات بزرگ شتاب نیز می‌توان به اسماعیل هداوندی، علیرضا عابدی، حسین شورستانی، علی دلگیر و حمیدرضا زارعی اشاره کرد.

این مسابقات شامل ۵ کارگاه تخصصی بوم کسب‌و‌کار، اعتبار سنجی، MVP، ارتباط با مشتری و بازاریابی و ارایه بود که با سخنرانی استاد دانشگاه حسین شورستانی، حمیدرضا زارعی، حسین آریان و حسین محسنی در این ۳ روز برگزار شد.

 جلسه توجیهی تیم‌های شرکت‌کننده در روز سه شنبه ۱۵ اسفند ماه ۹۶ در دانشکده مهندسی صنایع و کامپیوتر دانشگاه صنعتی بیرجند با سخنرانی حسین مودی برگزار شد.

روز اول مسابقه با برگزاری مراسم افتتاحیه با ارایه ایده هر تیم توسط نماینده تیم مربوطه در مدت ۳ دقیقه به حضار، منتورها و داوران و برگزاری کارگاه بوم مدل کسب‌و‌کار توسط حسین شورستانی در محل سالن آمفی تیاتر شهید چمران دانشگاه صنعتی بیرجند آغاز شد.

مرحله اول حذف تیم‌ها در روز دوم مسابقات پس از برگزاری کارگاه ارتباط با مشتری و بازاریابی و فعالیت تیم‌ها با گروه منتوری خود با برگزاری جلسه‌ای بین داوران مسابقه انجام شد که با نظر داوران، ۱۴ تیم در این مرحله حذف شدند، ۱۳ تیم باقی مانده در روز سوم پس از برگزاری کارگاه ارایه توسط حسین شورستانی و فعالیت تیم‌ها با گروه منتورهای خود به آماده‌سازی ارایه ایده خود در مراسم اختتامیه پرداختند.

در مراسم اختتامیه مسابقات که در روز سوم برگزار شد تیم‌های باقی‌مانده به ارایه نهایی ایده خود در مدت ۵ دقیقه برای حاضرین در سالن مسابقات، منتورها و داورها پرداختند که در مجموع پس از انجام مرحله پرسش و پاسخ توسط داوران و نماینده هر تیم ارایه‌دهنده به مدت  ۳ دقیقه  با برگزاری جلسه ارزیابی نهایی در همان شب به انتخاب تیم‌های اول، دوم، سوم و تیم دارای ایده خلاق پرداختند.

پارامترهای داوری در این مسابقه شامل نحوه ارایه تیم، توانایی پیاده‌سازی محصول اولیه، کمینه محصول پذیرفتنی (MVP)، مزیت رقابتی (تمایز با رقبا)، مدل تجاری، اعتبارسنجی مشتری، بازار هدف، ارزش پیشنهادی، راه‌حل، مسئله و مشکل بود که داوران بر اساس این پارامترها به ارزیابی ایده تیم‌ها پرداختند.

در نهایت تیم Prowoek  با ایده پرتال تخصصی تولید محتوا و رزومه، تیم صفراوی‌ها با ایده کلاه ایمنی هوشمند و تیم پیام نور با ایده آرایشگاه خصوصی به ترتیت مقام اول، دوم و سوم مسابقات را کسب کردند.

به این تیم‌ها به ترتیب مبالغ ۲۰ ملیون ریال، ۱۵ میلیون ریال و ۱۰ میلیون ریال از طرف شرکت فناپ که زیرمجموعه بانک پاسارگاد است اهدا شد.

تیم راموش نیز با نظر داروان امتیاز ایده خلاق این دوره از مسابقات را از آن خود کرد و جایزه ۵ میلیون ریالی را به دست آورد.

از طرف شرکت نیک مدرن به عنوان یکی از اسپانسرهای این دوره از مسابقات به تیم های  innovatiot، Prowork، چرخ، پیام نور، صفراوی‌ها و راموش ۱۰ میلیون ریال خدمات سروری اهدا شد. در پایان برنامه از تیم برگزارکننده دوره قبل مسابقات شتاب تقدیر به عمل آمد.

 در مراسم اختتامیه به تیم‌های شرکت‌کننده در این مسابقات گواهینامه حضور در مسابقات اهدا شد.