سی‌وسومین همفکر خراسان جنوبی برگزار شد

نقش مهم درآمدزایی در ارائه ایده‌ها

ایده‌ها باید خلاق، نوآورانه، فناورانه و مبتنی بر حل مساله باشند و بتوان آن‌ها را به مرحله تجاری‌سازی رساند  و ایده‌ را به هرگونه جمع‌بندی و نتیجه‌گیری یا تعمیم که بر پایه علم، آگاهی عمومی، مبانی فلسفی و پیش فرض‌های عرفی باشد، تعبیر می‌کنند.

صاددق احمدی از استارت‌آپ‌های موفق خراسان جنوبی در سی‌وسومین همفکر که در ۲۵ اسفندماه در پارک علم و فناوری خراسان‌جنوبی برگزار شده بود با بیان این مطلب، گفت: خیلی از موارد مهم است تا یک ایده به مرحله تجاری‌سازی برسد و ارایه ایده‌‌ها یا نوآورانه و خلاق هستند یا انتقادی است.

او در این باره توضیح داد: در تفکر انتقادی، ایده را براساس سنجش و ارزیابی دقیق از اتفاقات و مشاهدات پیش‌رو و با در نظر گرفتن همه عوامل مربوط و شیوه درست منطقی به نتایجی می‌رسانیم که قابل لمس هستند و ممکن است افراد زیادی بتوانند به همان نتایج برسند. براساس تفکر انتقادی اطلاعات ما به وسیله مشاهده، تجربه، دلایل و ارتباط با دیگران به دست می‌آید. اطلاعاتی را نیز که به دست آوردیم براساس ملاک‌های صحیح و درست و به دقت و همچنین براساس سندهای معتبر، روشن و بدون هیچ ابهام، بی‌طرفانه و منصفانه ارزیابی و قضاوت می‌شود.

احمدی تصریح کرد: برای اینکه بتوان این نوع ایده را ارایه کرد نیاز به اعتماد به نفس بالا، مطالعه کامل و دقیق و داشتن طرحی جایگزین است.

این مشاور خراسان جنوبی درباره تفکر خلاق هم بیان کرد: به تفکری خلاق می‌گوییم که ابتکار و کشف و نوآوری در آن وجود دارد، خلاقیت یا خلق کردن یا به وجود آوردن، نوعی فرآیند ذهنی است که مسئولیت تولید ایده‌ها و مفاهیم جدید یا ارتباط بین این ایده‌ها و مفاهیم را به عهده دارد.

 

آرمانی فکر نکنیم

احمدی با بیان اینکه زمان و مکان پروژه و ایده خیلی مهم است، گفت: در برخی مواقع سرمایه لازم را داریم ولی زمان و مکان مناسب آن فراهم نیست و همین موضوع مشکلات و موانع فراوانی ایجاد می‌کند.

او تأکید کرد: حتما قبل از ارایه ایده مطالعه کافی در آن زمینه را داشته باشید تا با ذهنیتی درست ایده را طراحی کنید و هم اگر ایده‌ای همانند آن وجود داشت اطلاع داشته باشید. به گفته این مشاور استارت‌آپی استان از مهمترین دلایل شکست کسب‌وکارهای نوپا همین نداشتن اطلاعات کافی، تبلیغات نکردن، نداشتن تیم منسجم و مجرب است.

احمدی با تأکید بر اینکه در ارایه ایده، مهم این است که درآمدزایی داشته باشیم، عنوان کرد: همیشه به دنبال ایده‌های آرمانی و بزرگ نروید بلکه ایده‌های کوچک به دلیل زود بازده بودن خیلی سریع‌تر به درآمدزایی می‌رسند.