fa-IR
کارگاه «تجاری‌سازی فناوری» در بوشهر برگزار شد

کارگاه «تجاری‌سازی فناوری» در بوشهر برگزار شد

کارگاه آموزشی «تجاری‌سازی فناوری» سه‌شنبه ۲۲ اسفندماه ۱۳۹۶ در مرکز رشد جامع پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد.

محورهای اصلی این کارگاه موضوعاتی چون «آشنایی با مفاهیم تجاری‌سازی»، «آشنایی با چالش‌ها و موانع تجاری‌سازی»، «اصول و ضوابط تجاری‌سازی» و «توضیح چرخه کامل دانش» بود. مدرس این کارگاه، عبدالرسول منصوری‌فرد کارشناس دفتر مالکیت فکری و انتقال فناوری پارک علم و فناوری خلیج فارس بود.

او با اشاره به اینکه تجاری‌سازی فناوری عاملی موثر در کسب‌وکارهای نوپا و شرکت‌های دانش‌بنیان است، گفت: اگر یک کسب‌وکار دانشی از تمامی پارامترهای ضروری مانند ایده نوآورانه، تیم تخصصی مناسب و حتی سرمایه لازم برخوردار باشد اما دانش و اطلاعات کافی از  فرآیند تجاری‌سازی نداشته باشد آن کسب‌وکار موفق نخواهد بود و از بین خواهد رفت.

منصوری‌فرد در ادامه درباره مثلث تجاری‌سازی توضیحاتی به شرکت‌کنندگان ارایه کرد و گفت: سه ضلع این مثلث شرایط و نیازهای جامعه، محیط‌های کلان اقتصادی و پایگاه‌های تولید دانش و فناوری هستند. منظور از پایگاه‌های تولید دانش و فناوری، مراکز رشد، پارک‌های علم و فناوری، دانشگاه‌ها ، پژوهشکده‌ها و بخش‌های توسعه و تحقیق شرکت‌های خصوصی است.

در بخش پایانی، کاربرگ‌هایی در اختیار هر یک از حاضران در این کارگاه قرار گرفت که شامل سوالات مختلفی از آن‌ها درباره زمینه تولید ایده، مرحله‌ای که آن کسب‌وکار در آن قرار دارد، بازار هدف، ثبت یا عدم‌ ثبت آن ایده، بررسی جنبه‌های فنی و اجرایی و وضعیت تجاری‌سازی آن ایده در حال حاضر بود. پس از پاسخ شرکت‌کنندگان به سوالات، مشاوره‌های تخصصی حوزه مالکیت فکری و دیگر موارد مرتبط با تجاری‌سازی به آن‌ها ارایه شد.