دکتر دوایی ابراز امیدواری کرد: تجمیع حمایت از کسب‌وکارهای نوپا با مرکز توانمندسازی

دکتر دوایی ابراز امیدواری کرد: تجمیع حمایت از کسب‌وکارهای نوپا با مرکز توانمندسازی

در پی راه‌اندازی مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در ایام مبارک دهه فجر، معاون نوآوری و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، این مرکز را محلی برای حمایت از توسعه کسب‌وکارهای نوپا و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، عنوان و ابراز امیدواری کرد: این مرکز بتواند با ایجاد ارتباط بین بازیگران مختلف به‌صورت یک درگاه یکپارچه برای تجمیع تجربیات مدیریتی، سرمایه‌های هوشمند، تبحرهای علمی و ایده‌های نوآورانه در جهت ایجاد کسب‌وکارهای نوین و ثروت افزا باشد.

دکتر دوایی در گفت‌وگو با مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، درعین‌حال، موفقیت این مرکز را بسته به میزان تأثیر بازیگران مختلف در کارکردی برشمرد که برای آن‌ها در این سیستم در نظر گرفته شده است و افزود: باآنکه در برخی جاها این سامانه وجود دارد، به‌تدریج در حال تکمیل در کشور است.

به گفته وی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز به‌عنوان یکی از انواع سرمایه‌گذاران در این فضا مطرح است که می‌تواند یکی از کانال‌های اعطای وام وجوه اداره شده، درخواست‌های ارائه شده از این مرکز باشد.

دوایی، ادامه داد: این مرکز محملی ایجاد می‌کند تا برنامه‌ها بهتر اجرا شده و با اطمینان بیشتر نسبت به پرداخت وام اقدام کرد.

وی با اشاره به فراخوان جدید اعطای وام وجوه اداره شده، از اولویت به شرکت‌های کوچک زایشی از شرکت‌های بزرگ و صاحبان ایده یاد کرد و گفت: اولویت وام با شرکت‌های زایشی است که طبق این فرمول باتجربه مدیریتی شرکت‌های بزرگ و تبحر علمی دانشگاهیان و صاحبان ایده ایجاد شده‌اند.

دوایی ضمن تأکید بر تسهیل روند اعطای وام به شرکت‌های نوپا و ارائه تضامین توسط شرکت مادر ادامه داد: این روش علاوه بر این‌که برای شرکت‌ها روش مناسب تأمین مالی است، برای وزارتخانه نیز یک روش جدید تأمین مالی هوشمندانه است.

معاون نوآوری و فناوری وزارت،‌ در ادامه از تصویب حدود شصت میلیارد تومان وام وجوه اداره شده خبر داد و گفت: البته پرداخت بر اساس پیشرفت پروژه به شرکت‌ها و به‌تدریج خواهد بود و تاکنون حدود پانزده میلیارد تومان پرداخت صورت گرفته است.

وی با اشاره به فراخوان جدید اعطای وام وجوه اداره شده، از اولویت دادن به شرکت‌های کوچک زایشی (SPIN-OFF) حاصل از همکاری شرکت‌های بزرگ و صاحبان ایده و تبحر علمی خبر داد و گفت: یکی دیگر از اولویت‌های اعطای وام به شرکت‌های زایشی (SPIN-OFF) خواهد بود که با تلفیق تجربه مدیریتی شرکت‌های بزرگ و تبحر علمی دانشگاهیان و صاحبان ایده، شرکت‌های حرفه‌ای‌تر و آینده دارتری را ایجاد خواهند کرد.

دوایی با تأکید بر این‌که بر اساس این فرمول جدید و با توجه به دریافت تضامین بانکی از شرکت مادر، امکان اعطای وام به شرکت زایشی تسهیل می‌شود، گفت: این روش علاوه بر این‌که برای شرکت‌های نوپا روش مناسب‌تری برای تأمین مالی است، برای گسترش اثربخشی اعتبارات حمایتی وزارتخانه نیز یک روش هوشمندانه‌تری خواهد بود.