در سی‌و‌یکمین همفکر خراسان جنوبی

شروع کسب‌و‌کار متناسب با تکینگی فناوری

تکینگی فناوری فرضیه‌ای است که پیشبینی می‌کند که شتاب در فناوری در نهایت باعث می‌شود که هوش مصنوعی از هوش بشر پیشی بگیرد و منجر به تغییرات شگرف یا حتی پایان تمدن بشری شود، چون توانایی های چنین هوشی ممکن است قابل درک نباشند، اتفاقاتی که بعد از تکینگی فناوری می‌افتند ممکن است پیشبینی‌ناپذیر باشند.

الهامیان از دانشجوهای رشته آینده‌پژوهی اصفهان ۹ اسفند ماه در پارک علم و فناوری خراسان جنوبی در این باره گفت: آینده‌پژوهی از ۱۰ یا ۱۵ سال قبل شکل گرفته است و اکنون در ایران این رشته در مقطع ارشد و دکتری تدریس می‌شود.

او تصریح کرد: تکینگی فناوری به معنی این است که با توجه به اتفاقات، ابزارها و فناوری‌هایی که در اطراف است پیش‌بینی کنیم که که در چندین سال آینده چه اتفاقی می‌افتد. این دانشجوی آینده‌پژوهی بیان کرد: در استارت‌آپ‌ها و کارآفرینی هم می‌توان از این رشته برای ایجاد یک کسب‌و‌کار جدید بهره فراوانی برد.

 

پیش‌نگری با دنیای نمایی

الهامیان با بیان اینکه در حدود ۲۰ یا ۳۰ سال دیگر با انقلاب تکیینگی فناوری در کسب‌و‌کارها و زندگی مواجه می‌شویم، تأکید کرد: به همین دلیل باید این موضوع را در نظر داشته باشیم و با این دانش، شغلی را انتخاب کنیم که کمترین آسیب را ببیند.

او با اشاره به «ری کورزویل» اولین کسی که تکینگی فناوری را آورده است و پیش‌نگری‌های ۱۰۰ ساله‌ای داشته است، گفت: پیش‌نگری‌های او تا ۸۵ درصد انجام شده است.

این پژوهشگر جوان تصریح کرد: اصلی ترین موضوع مهم در پیش‌نگری توجه به دنیای نمایی است و اینکه به دنیای خطی توجه نکنیم. به گفته الهامیان در گذشته ارتباط ما فقط در حد خانواده و کسانی که در آن شهر با آنها روبه رو می‌شویم بود ولی امروزه به دلیل افزایش تکنولوژی‌ها و بهره‌مندی همگانی از آنها محدودیت‌های جغرافیایی برداشته شده است و با دنیای نمایی و جهانی مواجه هستیم. او عنوان کرد: تکنولوژی و هوش مصنوعی به سمتی خواهد رفت که تمام زندگی بشر را تحت تاثیر قرار دهد.

 

تکینگی فناوری چیست؟

دانشجوهای رشته آینده‌پژوهی در این باره گفت: بازه‌ای زمانی است که هوش مصنوعی از هوش انسانی پیشی گرفته است و دیگر نمی‌توانیم تصور کنیم چه مسائلی رقم خواهد خورد.

الهامیان درباره اینکه اگر هوش مصنوعی پیشرفت کند، چه می‌شود هم بیان کرد: هوش مصنوعی به جایی می رسد که می‌تواند خود را بهبود دهد و دیگر به انسان نیازی نداشته باشد.

او ادامه داد: لینگیولاریتی قابل اجتناب و جلوگیری نیست و مدام در حال گسترش است و حتی جنگ‌ها هم نتوانسته‌اند جلوی تکنولوژی را بگیرند. به گفته این پژوهشگر به دلیل همین پیشرفت‌ها در آینده ۵۰ درصد از مشاغل از بین خواهد رفت و باید در انتخاب کسب‌و‌کار این نکته را مورد توجه قرار دهیم که چه شغلی می‌تواند در این شرایط دوام بیاورد یا خود را همواره به‌روز کند و این‌کار هم با استفاده از مشاوران رشته آینده‌پژوهی می‌توانند کمک بگیرند.