fa-IR
بهره‌گیری از ظرفیت کسب‌وکارهای نوپا برای اشتغال زنان ضروری است
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری

بهره‌گیری از ظرفیت کسب‌وکارهای نوپا برای اشتغال زنان ضروری است

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در امضای تفاهم‌نامه میان «معاونت علمی و فناوری» و «معاونت زنان و خانواده» ریاست جمهوری با اشاره به افزایش سهم چشمگیر بانوان در فراگیری دانش و فناوری گفت: در ابتدای انقلاب تقریبا ۲۳درصد از سهم ورودی دانشگاه‌ها به به بانوان اختصاص داشت. این در حالی است که اکنون ۵۴ درصد از دانشجویان دانشگاه و مراکز آموزش عالی کشور را بانوان تشکیل می‌دهند.

سورنا ستاری ادامه داد: همچنین نقش پررنگ بانوان ایرانی در رشته‌های فنی‌و‌مهندسی یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد نیروی انسانی خلاق و جوانان ایرانی به شمار می‌رود و این موضوع، ظرفیت خوبی را برای اشتغال بانوان در کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی ایجاد کرده است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به تحول اقتصاد کشور با نقش آفرینی نسل جدید نیروی انسانی جوان و تحصیل‌کرده که بخش قابل توجهی از آن بانوان هستند؛ عنوان کرد: نسل جدید که خود را کارآفرین می‌دانند به دنبال تاثیرگذاری در بدنه اقتصاد و ایجاد اشتغال بدون وابستگی به استخدام دولتی هستند. این موضوع مهم می‌تواند زمینه تحقق اقتصاد دانش‌بنیان را بیش از پیش فراهم کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان، با بیان این‌که بالغ بر ۱۳ درصد از مدیران عامل شرکت‌های دانش بنیان را بانوان تشکیل می‌دهند افزود: با احتساب اعضای هیات مدیره، نقش بانوان در شرکت‌های دانش‌بنیان به ۲۵ درصد می‌رسد و این میزان نسبت به کلی شرکت‌های کشور بالاتر است.

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان با اشاره به ضرورت الگوسازی برای دختران جوان کشور ایجاد انگیزه در آنان برای ورود به کارآفرینی و نوآوری افزود: باید الگوهای کارآفرین و علمی بر مبنای معیارهای فرهنگ نخبه برای جوانان به خصوص بانوان جوان کشور ترویج و فرهنگ‌سازی شود.

افزایش همکاری برای توسعه نقش زنان در کارآفرینی و فناوری

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به توسعه همکاری میان معاونت علمی و فناوری در حوزه افزایش اثربخشی نقش زنان در اقتصاد و کارآفرینی کشور عنوان کرد: این تفاهم‌نامه یک نقشه راه کلی است که زمینه را برای برنامه‌های آینده در حوزه بهبود وضعیت زنان در اشتغال و نقش آفرینی آنان در پیشرفت فناوری و تحولات اجتماعی را فراهم می‌کند.

معصومه ابتکار با اشاره به عزم جدی دولت برای کمک به مشارکت بانوان در تحول و پیشرفت کشور افزود: توانمندی‌های بانوان در عرصه فناوری‌های جدید و کارآفرینی در خور توجه است و با هم افزایی دستگاه‌ها و اقدامات موثر این توانمندی به مرحله عمل و کارآفرینی می‌رسد.

 ابتکار با بیان این‌که بسیاری از بانوان علی رغم تحصیل در مدارج عالی و رشته های مهم فرصت اشتغال متناسب با تحصیلات توانمندی‌های خود را پیدا نمی‌کنند، افزود: بخش قابل توجهی از بانوان سرپرست خانوار یا خودسرپرست هستند. نیاز به اشتغال آنان حیاتی است و ضرورت دارد از ظرفیت‌های ایجاد شده در حوزه کسب‌وکارهای نوآور برای اشتغال این رشته خاص از جامعه استفاده شود.

او افزود: زنان از نظر علمی و پژوهشی دارای توانمندی‌های بالقوه‌ای هستند و می‌توانند ضمن آن‌که در مرز دانش حرکت کنند در حوزه کاربردی با ایجاد بنگاه‌های نوآور شرکت‌های دانش بنیان به پیش‌برد اهداف اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان کمک کنند.

در این نشست، تفاهم‌نامه همکاری میان معاونت «علمی و فناوری» و «امور زنان و خانواده» ریاست جمهوری با هدف هم‌افزایی و استفاده از فرصت‌های موجود و بالقوه در دو معاونت مذکور، تفاهم‌نامه همکاری بین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری منعقد شد.