شانزدهمین نشست محفل کتاب با ارائه کتاب «سرنوشت خرید: پیروزی در لحظه صفر»

شانزدهمین نشست ماهانه محفل کتاب و تجربه پانوآ دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ با میزبانی فضای کار اشتراکی پانوآ (پایگاه نوآوری) در مشهد برگزار شد.

محفل کتاب و تجربه، نشستی است ماهانه بین کنشگران زیست‌بوم استارت‌آپی، با محور خوانش، نقد و بررسی کتاب‌های منتخب روز در حوزه کسب‌وکار با تمرکز بر کسب‌وکارهای نوین و استارت‌آپ‌ها.

در ابتدای این نشست، حاضرین به معرفی خود، حوزه کاری و علاقه‌مندی‌های خود پرداختند. پس‌ازآن علیرضا سعیدی، مدیر استارت‌آپ سلام ساختمان و شرکت فناور عضو مرکز رشد ارتباطات و فناوری اطلاعات پارک علم و فناوری خراسان به ارائه کتاب «سرنوشت خرید: پیروزی در لحظه صفر» نوشته جیم لسینسکی از گوگل با ترجمه نگین بازرگان پرداخت. همچنین این ارائه به‌صورت زنده در صفحه اینستاگرام پانوآ نیز پخش شد.

این کتاب می‌پردازد به یک‌لحظه خاص در فرآیند خرید، فرآیند خرید درگذشته پذیرفته‌شده بود که سر مرحله است. انگیزه خرید، لحظه خرید محصول. لحظه استفاده از محصول که به لحظه خرید محصول و استفاده از محصول لحظات یک و دو سرنوشت می‌گویند. این کتاب مفهوم جدیدی را به این فرآیند اضافه می‌کند و لحظه صفر سرنوشت پس از انگیزه خرید اضافه می‌شود.

فرآیند خرید:

انگیزه خرید – لحظه صفر سرنوشت – خرید محصول (لحظه ۱)- تجربه استفاده از محصول (لحظه ۲)

وقتی‌که افراد در دنیای مدرن توسط تبلیغ یا شنیدن موضوعی انگیزه خرید پیدا می‌کنند سریع خرید نمی‌کنند بلکه قبل از آن با اینترنت درباره خرید آن محصول جستجو می‌کنند و این لحظه، لحظه صفر سرنوشت محسوب می‌شود.

در این کتاب گوگل پژوهش بر روی ۵۰۰۰ خرید از سراسر دنیا به‌صورت عدد و رقم برای ما با می‌کند و مسیرهای تصمیم‌گیری را شرح می‌دهد. امروزه تبلیغات دهان‌به‌دهان خیلی مهم‌تر از گذشته شده است و به لطف ابزارهای آنلاین، لحظه صفر سرنوشت همه شاخه‌های تجارت را شامل می‌شود. همچنین در سال ۲۰۱۰ استفاده از منابع ۵.۱ بوده است که در سال ۲۰۱۴ این رقم با رشد دو برابری به ۱۰.۴ رسیده است، نقش لحظه صفر سرنوشت در فرآیند خرید ۸۴٪ رشد داشته است.

در بخش دوم این محفل کتاب از طریق ارتباط اسکایپی با نگین بازرگان مترجم کتاب، جمع‌بندی مباحث کتاب، بیان مطالب مفید و مرتبط با این کتاب انجام شد. ایشان به موضوع جدیدی بانام PMOT (personal moment of truth) اشاره کرد که مربوط به جنبه انسانی و برند شخصی برای تصمیم کاربر به خرید بود. در انتهای ارتباط آنلاین با مترجم کتاب، ایشان به سؤالات حاضران نیز پاسخ دادند.

در بخش سوم این نشست با عنوان «انتقال تجربه»، حاضران به بیان تجربه‌های مرتبط و راهکارهای مواجه با مسائل بیان‌شده در فضای بومی کسب‌وکار ایران پرداختند.

 

کلمات کلیدی: کتاب‌خوانی -- محفل کتاب و تجربه پانوآ -- کسب‌وکار