چهارمین هم‌اندیشی سازمان فرابورس برگزار شد
با حضور هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری

چهارمین هم‌اندیشی سازمان فرابورس برگزار شد

چهارمین هم‌اندیشی سازمان فرابورس در آستانه «فین_استارز ۲۰۱۸» با حضور هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و با حضور علیرضا دلیری، معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، دوشنبه، ۲۱ اسفندماه ۱۳۹۶ در سازمان فرابورس برگزار شد.

مدیرعامل سازمان فرابورس در این برنامه گفت: رویداد فین استارز بهانه‌ای است که بتوانیم ادبیات سرمایه‌گذاری را بین نهادهای مالی کشور توسعه بدهیم.

امیر هامونی یادآور شد: در نمایشگاه های بین‌المللی مطرح دنیا، حدود ۹۵ درصد مباحث حول سرمایه‌گذاری در بخش فین‌تک است. تنها راهکاری که می‌تواند مسایل حوزه RegTech را حل کند، فین‌تک‌ها هستند.

او ادامه داد: تا امروز حدود ۲۰ چالش این حوزه جمع‌آوری شده است و تلاش داریم در فین‌استارز امسال چالش‌های واقعی کسب‌وکارها را به استارت‌آپ‌ها ارایه کنیم. اگر ادبیات این حوزه شکل بگیرد، خودش می‌تواند راهش را پیدا کند. پیشنهاد کرده‌ایم آقای حکیمی از بانک مرکزی در شورای مرکزی سیاست‌گذاری این رویداد حضور پیدا کنند.

معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در سخنانی با اشاره به ایجاد سرمایه‌گذاری خطر‌پذیر در کشور از چند سال گذشته، گفت: پس از این، با تعریف صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه، چارچوب قانونی و رسمی این حوزه شکل گرفت.

علیرضا دلیری گفت: امیدواریم با ورود صندوق های سرمایه‌گذاری جدید تا یک سال آینده، وضعیت سرمایه‌گذاری در کشور به مرحله قابل قبولی برسد. اگر می‌خواهیم حوزه فین‌تک را رشد بدهیم، نباید تنها به حوزه پرداخت توجه کنیم. هرچند رشد حوزه فین‌تک در کشور خوب بوده است اما تا کنون تمرکز اصلی بر حوزه پرداخت بوده است.

او تاکید کرد: اگر می‌خواهیم این حوزه را توسعه بدهیم باید علاوه بر گسترده کردن دامنه فعالیت‌ها و توجه به سایر حوزه‌ها در کنار پرداخت؛ باید سرعت توسعه خود را هم افزایش بدهیم. پول خردهای زیادی در کشور وجود دارد، باید سعی کنیم حوزه سرمایه‌گذاری جمعی را توسعه بدهیم.

او اظهار کرد: احساس ما در معاونت علمی آن است که سرمایه‌گذاری سنتی در کشور در حال منسوخ شدن است و خیلی از بانک‌ها تفاهم‌نامه هایی را با معاونت علمی برای ورود به حوزه فین‌تک امضا کرده‌اند. این در حالی است که تا چند سال پیش بانک‌ها تصور می‌کردند فین‌تک‌ها رقیب آن‌ها هستند.

به گفته دلیری، در بستر قانونی حوزه فین‌تک، خوشبختانه بانک مرکزی نسبت به ابتدا همکاری بهتری را از خود نشان می‌دهد. لازم است سایر حوزه‌ها را هم بررسی و آزمون و خطا کنیم. در فروم‌های فین‌تک مطرح می‌شود که تا ۵ سال آینده ۵۰ درصد ارزهای دنیا دیجیتالی خواهد شد، این مورد اگرچه ادعای بزرگی است اما هنوز قوانین این حوزه در کشور ما تدوین نشده است.

رییس اداره نهادهای نوین مالی فرابورس ایران نیز در این برنامه گفت: تمامی اکوسیستم باید با هم رشد کند اما در نهایت کارآفرین‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری، دستاوردهای این حلقه را کامل خواهند کرد.

حسین نظام دوست با اشاره به خلاء‌های موجود بین سرمایه‌گذاری در مراحل اولیه و سری A، افزود: رشد سرمایه‌گذاری در منطقه آسیا قابل توجه بوده است و بیشترین سرمایه‌گذاری صورت گرفته مربوط به حوزه نرم‌افزار می‌شود.

او ادامه داد: حاکمیت شرکتی، داده و تحلیل و بلاک‌چین سه حوزه جذاب برای سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران خطرپذیر خواهد بود و این حوزه‌ها فارغ از زمینه فعالیت سرمایه‌گذاران است.

در ادمه دبیر کارگروه بازار دارایی فکری فرابورس ایران اظهار کرد: در نمایشگاه فین‌استارز امسال استارت‌آپ‌های فین‌تکی که موفق به جذب سرمایه‌گذار شدند، معرفی خواهند شد. هر سه برگزیده فین‌استارز ۲۰۱۷ موفق به جذب سرمایه‌گذار شده‌اند.

به گفته علی زندوکیلی، در نمایشگاه امسال برنامه ویژه‌ای برای جذب سرمایه استارت‌آپ‌ها در نظر گرفته‌ایم. استارت‌آپ‌های متقاضی می‌توانند ثبت‌نام کرده و پس از بررسی‌های اولیه جلسات خصوصی با سرمایه‌گذاران خواهند داشت.

سلام‌زاد از مرکز نوآوری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، دیگر سخنران این برنامه بود. او گفت: سرمایه‌گذاری شرکت روی استارت‌آپی که چالش را حل می‌کند، اما و اگرهای زیادی خواهد داشت. عدم آشنایی مدیران نسبت به حوزه فین‌تک و استارت‌آپ‌ها باعث شده این هلدینگ ها به حوزه استارت‌آپی ورود نکنند.

رحمانی از هلدینگ غدیر نیز اظهار کرد: نمونه‌های موفق استارت‌آپ‌های حوزه فین‌تک در کشور، تنها در حوزه پرداخت هستند و متاسفانه این کسب‌وکارها به درد هلدینگ ها نمی‌خورند. ما به دنبال کسب‌وکارهایی در حوزه تحلیل داده و الگوریتم هستیم که متاسفانه نمونه‌های موجود در کشور قابل قبول نیستند.

روحانی از شرکت سرمایه‌گذاری خوارزمی نیز در ادامه گفت: ارتباط بین سرمایه‌گذاران و استارت‌آپ ها به خوبی شکل نگرفته است، مدیران نسبت به سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها آشنا نیستند. در بحث حقوقی قراردادها هم چالش‌هایی وجود دارد و متاسفانه استارت‌آپ‌ها خیلی از اطلاعات قراردادی خود را منتشر نمی‌کنند. لازم است ابتدا قوانین و مقررات این حوزه را تدوین کنیم و نیاز است بانک مرکزی ورود کرده و رویکرد خود را نسبت به این حوزه مشخص کند.

امیر محقق، مشاوره سرمایه‌گذاری صنایع بهشهر نیز به مشکلات قانونی در این زمینه پرداخت و گفت: در حوزه قانون دو مشکل داریم. در برخی قسمت‌ها عدم شفافیت قانونی وجود دارد و آقای حکیمی معتقدند ما در ناحیه خاکستری حرکت کنیم اما این رویکرد دیگر قابل اجرا نیست. تعدد نهادهای قانون‌گذار هم چالش دیگری است که با آن مواجه هستیم.