fa-IR
دولت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند

دولت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت می‌کند

معاون اول رییس‌جمهوری کارآفرینان را از نخبگان جامعه برشمرد و گفت: کارآفرینان از سایر افراد متمایز هستند و می‌توانند در جامعه، موتور اصلی تحرک اقتصادی کشور باشند.

دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهور صبح امروز در جشنواره ملی امتنان از کارآفرینان برتر اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های کارآفرینان، خطرپذیری و خلاقیت این افراد است و در حقیقت این افراد از شکست هراسی ندارند.

وی افزود: خطرپذیری از ویژگی‌های مهم در موفقیت است و افرادی که حاضر به خطرپذیری نیستند و از شکست می‌ترسند، هیچ‌گاه موفق نمی‌شوند.

معاون اول رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک ۲۲ بهمن و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی تصریح کرد: مردم در ۲۲ بهمن سنگ تمام گذاشتند و حضور معناداری از خود نشان دادند.

دکتر جهانگیری ادامه داد: انقلاب اسلامی سازوکاری بود که طراحی‌شده بود تا ملت ایران بتواند به خواسته‌های انباشته خود دست پیدا کند.

وی با یادآوری اینکه ملت ایران سال‌ها بود که استقلال و آزادی را مطالبه می‌کرد، افزود: حاصل این مطالبه مردمی در جمهوری اسلامی ایران متبلور شد و مردم پس از سال‌ها مبارزه و تلاش، موفق به پیروزی انقلاب اسلامی شدند و توانستند آرمان‌های مهم و تاریخی خود را دنبال کنند.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه ایران فرصت‌ها و ظرفیت‌های فراوانی دارد، تصریح کرد: البته این فرصت‌ها همواره مادی نیست و علاوه بر ذخایر طبیعی و ظرفیت‌های مالی همانند نفت و گاز، ده‌ها فرصت دیگر نیز در این کشور وجود دارد که یکی از این فرصت‌ها همین حضور پرمعنای مردم درصحنه‌هایی نظیر ۲۲ بهمن است.

دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: حضور پرشور مردم در این‌گونه گردهمایی‌ها، فرصتی را در اختیار مسؤولین کشور قرار می‌دهد و مسؤولین نیز باید هنر استفاده از این فرصت را داشته باشند.

وی اضافه کرد: ما باید به‌صورت جدی هنر استفاده از فرصت‌ها را داشته باشیم و حتی در شرایطی که امکانات محدود می‌شوند باید بتوانیم با استفاده از خلاقیت و مدیریت، از فرصت‌های موجود در جهت مناسب بهره‌برداری کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه ما در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که هرروز مطالبات مردم تغییر می‌کند، اظهار کرد: امروز اشتغال یکی از دغدغه‌های جدی جامعه است و تقریباً در طول دو سه دهه گذشته این مطالبه جزء اصلی‌ترین مسائل کشور بوده و هرروز میزان کمیت و کیفیت اشتغال موردنیاز کشور تغییر کرده است.

دکتر جهانگیری افزود: جوانان جویای کار امروز با دیروز تفاوت معناداری دارند؛ چراکه امروز بانوان ۶۷ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند و جوانانی که از دولت اشتغال مطالبه می‌کنند، جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها هستند و طبیعتاً اشتغالی که برای جوانان فارغ‌التحصیل باید فراهم شود، با سایر افراد متفاوت است.

وی تصریح کرد: به همان میزانی که تعداد جوانان کشور، تحصیلات و مهارت‌های افراد جامعه بالا می‌رود، با تقاضاهای جدیدی روبرو می‌شویم و به مطالبات افزوده می‌شود.

معاون اول رییس‌جمهور با تأکید بر این‌که امروز نیازمند نو شدن تفکر و ساختار هستیم، گفت: باید با ساختارها و تفکر جدید، به مسائلی همانند نیاز به اشتغال و سایر مطالبات پاسخگو باشیم.

دکتر جهانگیری یکی از مهم‌ترین راهکارها برای حل مشکل فقدان فرصت‌های شغلی مناسب را توسعه کارآفرینی دانست و گفت: به‌جای اینکه جوانان در دستگاه‌های اداری و دولتی به دنبال کار باشند، باید فرصتی فراهم شود تا جوانان فارغ‌التحصیل بتوانند نه‌تنها خود را بلکه افراد دیگر را نیز به کار مشغول کنند.

وی با بیان اینکه کارآفرینان موتور تحرک جامعه هستند، گفت: دولت از کسب‌وکارهای کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش‌بنیان که توسط کارآفرینان ایجاد می‌شود حمایت خواهد کرد؛ این حمایت الزام‌آور است؛ زیرا این گروه‌های کارآفرین هستند که می‌توانند به اقتصاد کشور و به‌ویژه اشتغال‌زایی کمک کنند.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان اینکه یکی از جهت‌گیری‌های مهم اقتصاد مقاومتی، مردمی شدن یا دانش‌بنیان کردن اقتصاد است، گفت: اقتصاد باید به مردم سپرده شود و مردم حرف آخر را در آن بزنند، نباید دولت و نهادهای دولتی رقیب بخش خصوصی باشند. ما در این دولت اصولی را وضع خواهیم کرد که بخش خصوصی میدان‌دار باشد؛ البته نه بخش خصوصی که فقط به زد و بند فکر می‌کند و به دنبال رانت می‌گردد.

دکتر جهانگیری یکی از اصلی‌ترین پیش‌نیازهای کارآفرینی را بهبود فضای کسب‌وکار ارزیابی کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید این جهت‌گیری در دستور کار قرارگرفته است تا با رفع موانع و ایجاد تصویر فضای کسب‌وکار، بخش خصوصی بهتر فعالیت کند.

وی افزود: در همین دو سال گذشته، رتبه ایران در خصوص فضای کسب‌وکار از ۱۵۲ به ۱۱۸ ارتقاءیافته و باید به‌سرعت خود را به‌جایی برسانیم که فضا پیش برنده و کمک‌کننده به اقتصاد کشور باشد.

معاون اول رییس‌جمهور پیش‌نیاز دوم برای کارآفرینی را رفع تحریم‌ها دانست و اظهار کرد: خوشبختانه تحریم‌ها با مذاکرات هسته‌ای به برجام منجر شد و برجام فرصت‌های بسیاری برای کارآفرینی نظیر تسهیل مبادلات، کاهش هزینه ریسک جابه‌جایی پول و جذب منابع خارجی به وجود آورد.

دکتر جهانگیری تصریح کرد: گاهی دولت هم برای جابجایی پول از کشور به داخل با مانع مواجه می‌شد؛ به‌طوری‌که اعداد عجیب‌وغریبی پول در این جابجایی‌ها گم شد که روزی دراین‌باره توضیح خواهم داد.

وی با اشاره به مباحث مطرح‌شده در جلسه روز چهارشنبه ستاد اقتصاد مقاومتی که بر اساس آن تنها در بخش نفت به خاطر حجم طرح‌های معطل‌مانده، بالغ‌بر 200 میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم، گفت: پس از برجام امکان تأمین مالی از منابع خارجی نظیر فاینانس در طرح‌ها به وجود آمده است. ما به سرمایه زیادی در بخش حمل‌ونقل، کشاورزی و خدمات نیاز داریم و به همین دلیل است که گفته می‌شود ایران استعداد بسیاری برای به حرکت درآوردن اقتصاد جهان دارد و اگر طرح‌ها خوب تعریف شود، منابع به سمت ما خواهند آمد.

معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: افزایش صادرات نفت از فرصت‌هایی بود که برجام ایجاد کرد که امروز صادرات نفت ما به یک‌میلیون و 300 هزار بشکه رسیده و تا پایان سال به یک‌میلیون و پانصد هزار بشکه خواهد رسید و در اوایل سال آینده به دو میلیون بشکه خواهد رسید. ایران باید سهم خود را در بازار جهانی نفت حفظ کند.

دکتر جهانگیری با بیان اینکه پس از برجام منابع مالی ناشی از فروش نفت که به دلیل تحریم مسدود مانده بود، آزادشده و در اختیار ایران قرارگرفته است، گفت: دولت با جدیت از نحوه اجرای برجام مواظبت خواهد کرد و با برنامه‌ریزی تلاش داریم تا ضمن حفظ بازار داخلی کشور با دنیا نیز تعامل داشته باشیم؛ با این نگاه که چه کالایی وارد کشور شود و چه کالایی وارد نشود.

وی تأکید کرد: منابع خارجی در اولویت‌های اصلی جامعه هزینه خواهد شد و بازپرداخت آن باید از طریق محل سرمایه‌گذاری انجام شود.

معاون اول رییس‌جمهور تصریح کرد: نیروی جوان تحصیل‌کرده کارآفرین کشور باید بیش‌ازپیش مهیای ورود به فعالیت اقتصادی شود و دولت و نظام بانکی نیز از آن‌ها حمایت خواهد کرد، زیرا اشتغال‌زایی در طرح‌های کوچک و متوسط به ثمر می‌رسد.

وی در پایان از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همه‌کسانی که به توسعه اقتصاد کشور و ایجاد اشتغال می‌اندیشند، قدردانی و اظهار امیدواری کرد ایران در سال‌های آینده به جایگاه تعیین‌شده در افق چشم‌انداز بیست‌ساله کشور دست یابد.