برگزیدگان استارت‌آپی جشنواره فاوا معرفی شدند
وزیر ارتباطات: باید بکوشیم از توان کسب‌وکارها در داخل کشور بهره ببریم

برگزیدگان استارت‌آپی جشنواره فاوا معرفی شدند

برگزیدگان هفتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن همایش‌های شهید قندی، امروز دوشنبه ۲۱ اسفندماه ۱۳۹۶ معرفی شدند.

آیین پایانی جشنواره ملی فاوا هم‌زمان با ۱۴۱امین سالگرد تاسیس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. امسال برای نخستین‌بار ۱۱۷ استارت‌آپ در این جشنواره به رقابت پرداختند.

آغازی بر پایان انحصار پُست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این آیین گفت: با آزادسازی انحصار دولت در بخش پست، امروز دو اپراتور پستی معرفی خواهند شد و پروانه فعالیت خود را دریافت خواهند کرد که این آغازی است بر پایان انحصار دولت در بخش پست. بر اساس گزارش ITU، ایران در سال گذشته در حوزه ICT بیشترین رشد را در منطقه آسیا و مقام دوم در جهان را بدست آورد. در سال آینده باید به کمک جوانان خلاق در راستای توسعه تحول دیجیتال و اقتصاد دیجیتالی گام برداریم.

محمدجواد آذری جهرمی با بیان این‌که مذاکراتی را برای تحول دیجیتال آغاز کرده‌ایم، افزود: در حال تدوین شاخص‌هایی در حوزه شهرهوشمند، اینترنت اشیا، کشاورزی و... هستیم. باید به کمک زیرساخت‌های فناوری اطلاعات، بهره‌وری را در کشور افزایش بدهیم.

او تاکید کرد: این بهبود می‌تواند در حوزه انرژی، سوخت، کشاورزی و سلامت اتفاق بیفتد. همه باید در راستای ارتقا خدمات به شهروندان و حفظ حاکمیت‌های خودمان تلاش کنیم. اگر در این حوزه پیشرفت نکنیم، سرویس‌های خارجی ورود خواهند کرد.

به گفته آذری جهرمی، رشد بهره‌وری، باعث توسعه اقتصاد خواهد شد که در پی آن اشتغال ایجاد شده و افزایش سرمایه‌گذاری را در پی خواهد داشت. همه مسئولیت‌ها بر عهده وزارت ارتباطات نیست، حتی توسعه زیرساخت‌های فنی هم تنها بر عهده این وزارتخانه نیست، باید به فکر ایجاد زیست بوم باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که هوشمندسازی در صنعت یا سایر حوزه‌ها هدف نهایی نیست، اظهار کرد: نباید صرفا برای هوشمندسازی هزینه کنیم، هدف نهایی باید بهبود بهره‌وری باشد.

وقتی از کسب‌وکارهای نوپا صحبت می‌کنیم برخی انتقاد می‌کنند که چرا از آن‌ها حمایت می‌کنید، آن‌ها عامل نفوذ هستند.

به گفته او، از میان ۴۰ برگزیده نمایشگاه امسال جیتکس، ۱۲ استارت‌آپ ایرانی حضور داشت. ما چقدر از ظرفیت این کسب‌وکارها در کشور استفاده کرده‌ایم؟ کشورهای دیگر به دنبال جذب این کسب‌وکارها هستند. ما باید تلاش کنیم از توان این کسب‌وکارها در داخل کشور استفاده کنیم.

آذری جهرمی تاکید کرد: ما باید چارچوب فعالیت کسب‌وکارها در کشور را تعریف کنیم تا بستر فعالیت آن‌ها فراهم شود. زیرساخت‌های دولت الکترونیک فراهم شده است اما برای اتصال دستگاه‌ها به این بستر چه فعالیتی انجام شده است؟ امنیت دغدغه اصلی سازمان‌ها برای اتصال به این بستر است. امیدواریم با همکاری دستگاه‌ها، دولت الکترونیک اجرایی شود و ما در سال آینده به فکر دغدغه‌ها و مسایل مهم‌تر دیگری باشیم.

حضور ۷۴ درصدی شرکت‌کنندگان بخش خصوصی
نصرالله جهانگرد، معاون فناوری و نوآوری وزرات ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این آیین گفت: شعار امسال این جشنواره «فاوا، کسب‌وکار خلاقانه و تولید دانش‌بنیان» بود. ۷۴ درصد شرکت‌کنندگان جشنواره فاوای امسال از بخش خصوصی بوده‌اند. در بخش استارت‌آپ‌های برتر حوزه ICT ۱۱۷ کسب‌وکار با یکدیگر به رقابت پرداختند.

به گفته او، در جشنواره امسال از ۲۴ داور نخبه برای ارزیابی در حوزه‌های مختلف استفاده شده است.

کیفیت پهنای باند، امنیت آن را تضمین می‌کند

رمضانعلی سبحانی‌فر، نماینده مجلس شورای اسلامی نیز گفت: در کنار افزایش پهنای باند، باید به دنبال افزایش کیفیت هم باشیم که امنیت یکی از حوزه‌های مهم آن است. امنیت یکی از دلایل عدم مهاجرت کاربران از تلگرام به سرویس‌های دیگر بود. در بحث افزایش پهنای باند باید رقابت‌پذیری ایجاد کنیم و فضا را برای فعالیت بخش خصوصی فراهم کنیم.

زمینه ایجاد ۱۰۷‌هزار شغل در کشور

حسین فلاح، رییس سازمان تنظیم مقررات رادیویی، دیگر سخنران بود. او به مساله ارتقا کیفیت و خدمات پستی پرداخت و گفت: این امر بدون مشارکت بخش خصوصی امکان‌پذیر نیست. در پنج سال آینده با ارتقا این بخش، زمینه ایجاد ۱۰۷ هزار شغل در کشور فراهم خواهد شد.

او با بیان این که بر‌نامه‌های مرتبط با اهداف مصوب کنگره جهانی پستی ۲۰۱۶ ترکیه (استانبول) سه هدف اصلی داشت، افزود: بهبود زیرساخت شبکه‌های پستی، معرفی و ارایه محصولات مدرن و پایدار و تقویت عملکرد موثر در بازار اهداف این کنگره بود.

معرفی برترین‌های هفتمین جشنواره ملی فاوا

در پایان این برنامه از برگزیدگان هفتمین جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات قدردانی شد.

بر اساس نظر داوران، دو شرکت ترن پارت تیپاکس، پست پیشگامان بادپا، پروانه اپراتور پستی را دریافت کردند.

در بخش استارت‌آپ‌های برتر بخش ICT ، راهکارهای سیدار پارس (سیدارمپ و کی کجاس) رتبه نخست را دریافت کرد و سامانه نگار آتنا (ابرینو) و آسان بار و کافه کادو رتبه‌های دوم و سوم را به دست آوردند.

همچنین، شرکت شاتل، تندیس جایزه ملی کیفیت را در هفتمین جایزه ملی کیفیت ارتباطات و فناوری اطلاعات از آن خود کرد و در بخش اپراتورهای برتر FCP ، شرکت‌های آسیاتک و شاتل تقدیرنامه‌های چهار ستاره را دریافت کردند. تقدیرنامه سه ستاره برترین اپراتورهای کشور نیز به طور مشترک از آن ایرانسل و همراه اول شد.