fa-IR
استارت‌آپ‌ها در «شهر سلول» فعالیت خواهند کرد

استارت‌آپ‌ها در «شهر سلول» فعالیت خواهند کرد

رییس شرکت «پرسیس ژن» ۱۹ اسفند‌ماه ۱۳۹۶ در آیین آغاز احداث شهر سلول دانشگاه خوارزمی از اعلام آمادگی۳۰ شرکت دانش‌بنیان پیشرو در علوم سلولی برای استقرار در شهر سلول خبر داد و گفت: با برنامه‌ریزی انجام شده، استارت‌آپ، شتاب‌دهنده‌ها، مرکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان در این شهر شروع به کار خواهند کرد.

شهر سلول دانشگاه خوارزمی که نخستین شهر سلول ایران محسوب می‌شود، با هدف متمرکز شدن شتاب‌دهنده‌ها، مراکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور در حوزه سلول‌های بنیادی، مهندسی بافت و پزشکی بازساختی تاسیس در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار در دانشگاه خوارزمی آغاز شده است.

سبحان‌اللهی، رییس دانشگاه خوارزمی در مراسم آغاز عملیات اجرایی ساخت نخستین شهر سلول کشور در دانشگاه خوارزمی، با معرفی این دانشگاه، اظهار کرد: این یک روز تاریخی و نقطه عطفی برای دانشگاه خوارزمی به شمار می‌رود، زیرا دانشگاه به نسل چهارم دانشگاه‌ها قدم می‌گذارد. همچنین برای نخستین‌بار صنعت و بخش خصوصی در دل دانشگاه شروع به فعالیت خواهد کرد.

او گفت: تاریخچه دانشگاه سبقه تاریخی و بین‌المللی دارد، این دانشگاه با سابقه یکصدساله در نظام آموزشی کشور به عنوان نخستین دانشگاهی است که ریاضیات جدید را وارد کشور کرده است. دانشگاه خوارزمی با بیش از ۱۳ هزار دانشجو و ۵۰۰ عضو هیات علمی در دو سایت تهران و کرج فعالیت می‌کند.

حمیدیه، دبیر ستاد علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی، با اشاره به این‌که تولید محصولات بنیادی تنها به پزشکی مربوط نیست و در رشته‌های مختلف مهندسی نیز کاربرد دارد، بیان کرد: سلول‌های بنیادی در پوست، سلول‌‌های ریوی و دیگر حوزه‌های سلامت انسان کاربرد روزافزون دارد.

او مهم‌ترین هدف شهر سلول را درمان بیماری‌های صعب‌العلاج اعلام کرد و گفت: سلول‌های بنیادین برای درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود، امید داریم بتوانیم در راستای درمان این بیماری‌ها اقدام کنیم.

دکتر محمدعلی زاهد، رییس شهر سلول دانشگاه خوارزمی نیز گفت: شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول‌های بنیادی و پزشکی زیرساختی ایجاد می‌‌شود.

زاهد در ادامه با بیان این‌که پروژه ساخت اولین شهر سلول کشور با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور انجام می‌شود، افزود: پزشکی بازساختی شاخه‌ای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است که شاخه‌های مختلفی دارد که می‌توان در این بخش از سلول‌های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت‌های نوترکیب، سلول‌های غیر خودی، ژن درمانی و... استفاده کرد.

دکتر امیرخانی، دبیر شورای راهبردی ستاد سلول‌های بنیادی کشور تصریح کرد: علوم و فناوری سلول‌های بنیادی در جهان پیشرفت فراوانی داشته و جزو دانش‌های مهم و موثر در حوزه‌های مختلف محسوب می‌شود.

او افزود: با در نظر داشتن رشد تصاعدی دانش‌های بنیادین از سال ۲۰۲۰ می‌توان به اشتغال‌زایی این رشته امیدوار بود.

دکتر امیرخانی با تاکید بر این‌که در آینده عدم برخورداری از توان تولید سلول‌های بنیادی، به طور قطع باعث ایجاد مشکل برای کشور خواهد شد، گفت: لازم است در این راستا دانش‌آموختگان کارآفرین تربیت کنیم که به محض فارغ‌التحصیل شدن وارد مرحله تولید، عرضه محصول و کارآفرینی شوند.

او گفت: هم‌اکنون به مرحله‌ای رسیده‌ایم که باید دانشگاه‌ها را به سوی دانشگاه‌های نسل سوم و چهارم ارتقا دهیم.

امیرخانی با اشاره به این‌که تولید محصولات بنیادین صرفا به پزشکی مربوط نیست و در رشته‌های مهندسی نیز کاربرد دارد، افزود: تمامی افرادی که صاحب ایده در این حوزه‌ها هستند، می‌توانند به شهر سلول مراجعه و محصول خود را تولید و عرضه کنند.

او گفت: به دنبال تکثیر ایده‌ها و شتاب‌دهنده‌ها در حوزه سلول‌های بنیادی هستیم و از تمامی مسئولان می‌خواهیم که در این حوزه پیشگام باشند.

مهبودی، رییس انجمن صادرکنندگان خدمات زیست فناوری نیز گفت: با توجه به رشد روزافزون صنایع چهارم هم اکنون فرصت آن رسیده است که سرمایه‌دارها به دانشگاه‌ها بیایند و روند سرمایه‌گذاری تغییر کند.

او افزود: امروزه بازار جایگاهش را به دانش داده است و ضروری است به فکر تکنولوژی‌های درون دانشگاهی باشیم.

دکتر کارآگاه، رییس شرکت پرسیس ژن، شتاب‌دهنده‌های مستقر در شهر سلول نیز گفت: پروژه شهر سلول در ۱۰ هکتار با هدف توسعه علوم و فنون بنیادین ساخته خواهد شد. استارت‌آپ، شتاب‌دهنده‌ها، مرکز رشد و شرکت‌های دانش‌بنیان با برنامه‌ریزی انجام شده شروع به کار خواهند کرد.

او گفت: محل شهر سلول یک طرح ۲۰ ساله است که فاز اول آن ۵ ساله است. ۳۰ شرکت دانش‌بنیان پیشرو در علوم سلولی برای استقرار در شهر سلول اعلام آمادگی کرده‌اند.

محمدعلی نجفی، استاندار البرز نیز گفت: بازتاب و دامنه ایجاد شهر سلول‌های بنیادی و بیوتکنولوژی علاوه بر استان، در سطوح ملی و منطقه‌ای خواهد بود و از هزینه‌های ارزی و واردات جلوگیری خواهد شد.

نجفی افزود: هم اکنون شاهد این هستیم که اندیشه‌های بزرگ در استانی که به عنوان قطب علم و فناوری کشور نامگذاری شده است، بیش از پیش در حال فراهم شدن است.

او گفت: تولیدات فناورانه شهر سلول موجب رونق صادرات خواهد شد ‌و بهره مندی از فرصت‌های ویژه ای را برای کشور فراهم خواهد آورد.

استاندار البرز اضافه کرد: در تمام بخش‌ها و تصمیم سازی‌ها ‌اگر اندیشه دانش بنیان و استفاده از علم و فناوری روز دنیا همراه نباشند، با مسایل عدیده مواجه خواهیم شد.

نجفی افزود: احداث شهر سلول موجب بازگشت و جذب جوانان و نخبگان به کشورمان خواهد بود. ما به دنبال ایجاد مشاغل محدود در تولیدی کوچک نیستیم، زیرا با تلفیق صنعت و دانشگاه، ایجاد مشاغل پایدار و بزرگ صورت خواهد گرفت.

او گفت: پیش از این جوامع برای تولید ثروت از منابع طبیعی و منابع، جنگل‌ها و معادن استفاده می‌کردند که متاسفانه باعث تخریب شدید شد، اما امروزه تولید ثروت از طریق علم صورت می‌گیرد.

نجفی تصریح کرد: استانداری البرز با فراهم کردن زیرساخت‌های موردنیاز برای تکمیل و توسعه شهر سلول دانشگاه خوارزمی و ابلاغ دستورهای لازم برای تسهیل شرایط همکاری همه دستگاه‌های اجرایی استان، به سهم خود با تمام توان برای پیشبرد این اقدام گام بر خواهد داشت.