fa-IR
بازگشت نخبگان بومی با شکوفاشدن کسب‌و‌کارهای نوپا
ستاری در افتتاح پارک فناوری زنجان عنوان کرد

بازگشت نخبگان بومی با شکوفاشدن کسب‌و‌کارهای نوپا

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: توسعه محیط مساعد کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی، مهم‌ترین زیرساخت برای بازگشت نخبگان و استعدادهای برتر بومی به استان‌ها است.

سورنا ستاری در آیین گشایش پارک فناوری استان زنجان، با اشاره به ظرفیت بالقوه استان‌ها برای شکل‌دادن زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری گفت: استان‌ها با توسعه محیط مساعد کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی، زمینه را برای بازگشت نخبگان و استعدادهای برتر بومی هر استان فراهم می‌کنند.

او افزود: تمامی محیط هر استان می‌تواند با فرهنگ‌سازی و آموزش به پارک علم و فناوری برای راهبری این کسب‌و‌کارها بدل شود.

معاون علمی و فناوری، بخش خصوصی را مهم‌ترین مشتری محصولات و خدمات استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دانست و گفت: نیاز بخش خصوصی هم‌راستا با نیاز مردم است و بر همین اساس، پژوهش، محصول یا خدمتی که اولویت بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری قرار بگیرد، اقبال مردم را به همراه خواهد داشت.

ستاری، نقش دستگاه‌های اجرایی و سیاستگذار ملی و استانی را حمایت از حرکت کسب‌و‌کارهای استارت‌آپی و دانش‌بنیان عنوان کرد و افزود: تلاش نهادهای اثرگذار برای تسهیل فعالیت کسب‌و‌کارهای دانش بنیان می‌تواند ضمن کمک به اشتغال بومی، در آینده ی اقتصادی استان و کشور اثرگذار باشد.

تلاش نهادهای دست‌اندرکار استانی برای ایجاد محیط مساعد کسب‌وکار دانش‌بنیان و استارت‌آپی

رییس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به ایجاد محیط مساعد کسب‌و‌کار استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان مهم‌ترین رسالت مسئولان استانی اظهار کرد: اگر محیطی مساعد برای ایجاد و توسعه کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی فراهم شود و فرهنگ اقتصاد دانش‌بنیان به مثابه یک ضرورت عمومی جامعه را دربر گیرد، خلق ثروت این شرکت‌ها روند پیشرفت را دست‌خوش تحولی جدی می‌کند.

او ادامه داد: قطعا در این مسیر چالش‌ها و مشکلات متعددی فراروی فعالان استارت‌آپی و دانش‌بنیان قرار دارد اما هنر این جنس کسب‌و‌کارها در پویایی و سازگاری است و می‌توانند در دل مشکلات و موانع، کسب‌و‌کار خود را با انگیزه و اعتماد به نفس جوانان خلاق پیش ببرند.

ضرورت اصلاح شیوه‌های تامین مالی دانش‌بنیان

رییس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان بر ضرورت اصلاح و تحول در رویکردهای مرسوم نسبت به تامین مالی کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی افزود: باید در کنار شیوه نگرش به حمایت، رویکردها نسبت به تامین مالی این کسب‌و‌کارها تغییر پیدا کند و سرمایه‌گذاری‌های جسورانه به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری استارت‌آپ‌ها معرفی شود.

او افزود: سرمایه‌گذاران فعال بخش خصوصی، در جست‌و‌جوی کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی فعال و با انگیزه‌ای هستند که بدون هراس از تجربه شکست، با اعتماد به نفس بالا در مسیر نوآوری گام برداشته‌اند.

نشست پرسش و پاسخ

در این مراسم، برخی فعالان دانش‌بنیان و واحدهای فناور مستقر در این استان، دغدغه‌ها و خواست‌های خود را در حوزه‌هایی چون تامین مالی، زیرساخت‌های استقرار و هدایت واحدهای فناور نوپا، حمایت‌های صادراتی و ایجاد بستر تعامل با سرمایه‌گذاران با معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، استان‌دار زنجان، رییس پارک فناوری استان و مدیرکل امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مدیر کل دفتر تجاری‌سازی فناوری معاونت علمی و رییس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی مطرح کردند.

بازدید از واحدهای فناور مستقر در پارک

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری همچنین از دستاوردهای واحدهای فناور مستقر در این پارک علم و فناوری دیدن کرد. این واحدها محصولات و خدماتی را در حوزه صنایع دستی، پرورش زالو به روش نوین، تجهیزات خاص سخت‌افزاری و نرم‌افزارهای پیشرفته در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، نانوفناوری و پوشش‌های رنگ ارایه کردند.

بازدید از کارخانه تولید‌کننده تجهیزات برق فشار قوی

ستاری در آخرین بخش سفر خود به استان زنجان، از شرکت پارس سوییچ، یکی از واحدهای صنعتی استان زنجان دیدن کرد.