گشایش طرح ۲۰ تا ۲۰ برای حمایت از کودکان در فضای مجازی

گشایش طرح ۲۰ تا ۲۰ برای حمایت از کودکان در فضای مجازی

«طرح ۲۰ تا ۲۰» صبح امروز، ۲۰ اسفند‌ماه ۱۳۹۶ با هدف اجرایی شدن سند حمایت و برنامه اقدام توسعه خدمات فضای مجازی کودکان و نوجوانان، با حضور مقام‌های کشوری افتتاح خواهد شد.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران و مجری طرح حمایت از کودک در فضای مجازی، با بیان این خبر اظهار کرد: این طرح از ۲۰ اسفندماه جاری آغاز می‌شود و  طی مدت یک سال، اهداف و برنامه‌های تعریف‌شده در این حوزه را پیاده‌سازی می‌کند.

خسرو سلجوقی، افزود: یکی از اهداف کلان تا سال ۱۴۰۰ و پایان سال ۲۰۲۰  فراهم شدن فضای غنی از اطلاعات در سپهر اطلاعاتی کودک از طریق رشد خوشه اقتصادی محتوا و خدمات فناوری اطلاعات در حوزه کودک است که اجرای طرح ۲۰ تا ۲۰، برای تحقق بخشیدن به این اهداف اجرایی می‌شود.

مجری طرح حمایت از کودک در فضای مجازی با اشاره به نتایج پیمایش رفتارهای مصرفی در سال ۱۳۹۶ کودکان ۳ تا ۵ سال در کشور گفت: حدود ۶۶ درصد از جمعیت موردمطالعه از وسایل الکترونیکی مثل تلفن همراه و تبلت استفاده می‌کنند.

او ادامه داد: در گروه مصرف‌کنندگان، ۲۷ درصد وسیله‌ برای خود کودک است و ۶۶ درصد ازآن پدر و مادر و ۷ درصد برای خواهر و برادر بوده است.

خسرو سلجوقی افزود: بر اساس مطالعات انجام‌شده، چهار درصد کودکان از ۶ماهگی از ابزارهای ارتباطی استفاده می‌کنند و ۱۴ درصد از آن‌ها از یک‌سالگی با این ابزارها آشنا شده و از آن‌ها استفاده می‌کنند.

او تاکید کرد: بیشترین تعداد کودکان که ۳۰ درصد آن‌ها را شامل می‌شود از دوسالگی،  ۲۸ درصد از سه‌سالگی  و ۲۰ درصد از چهارسالگی استفاده از این ابزارها را آغاز کرده‌اند.

عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران باب یان این که آمارهای به‌دست‌آمده در مطالعات و نحوه استفاده و نوع کاربردهای این فناوری برای کودکان بیان‌گر لزوم داشتن برنامه‌ای مشخص برای این حوزه است، تصریح کرد: در آیین گشایش طرح ۲۰تا ۲۰، اعلام برنامه‌های عملیاتی طرح  ۲۰ تا ۲۰، رونمایی از وب‌گاه طرح، رونمایی از نخستین پیمایش جامع رفتارهای مصرفی کودک در فضای مجازی و رونمایی از نخستین گاه‌شمار مصور مناسبت‌ها و زندگی‌نامه‌های چهره‌های ماندگار کودک صورت خواهد گرفت.

او ادامه داد: همچنین در این مراسم، کاشت درخت طوبی دانش در فضای حقیقی، به همراه رونمایی از درخت طرح ۲۰ تا ۲۰ در فضای مجازی نیز عملیاتی خواهد شد.