توانمندسازی زنان و رشد کارآفرینی مسیر دستیابی به توسعه پایدار
رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان مطرح کرد

توانمندسازی زنان و رشد کارآفرینی مسیر دستیابی به توسعه پایدار

دومین همایش ملی جایگاه زنان در کارآفرینی و توسعه پایدار، چهارشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۶ به همت شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد.

این همایش با شعار «زنان هم‌پیمانان توسعه و برکت اقتصادی» و باهدف معرفی بانوان کارآفرین و تبادل تجارب آنان به‌عنوان الگوهای موفق در سطح ملی و فراملی و ایجاد بستر مناسب برای توسعه همکاری اقتصادی بانوان در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار شد.

همچنین ترویج و توسعه فرهنگ نقش‌آفرینی زنان، مشارکت همه‌جانبه در حوزه‌های مختلف و استفاده بهینه از توانمندی‌های آن‌ها برای دستیابی به توسعه پایدار، ترغیب به ایجاد شبکه‌های اطلاعاتی و ارتباطی بین بانوان کارآفرین در فعالیت‌های اقتصادی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی و کمک به پیوند منطقی و متناسب بین کارآفرینان با دولت، بانک‌ها و سایر ذی‌نفعان از دیگر اهداف برگزاری این همایش بود.

محورهای اصلی دومین همایش ملی «جایگاه زنان در کارآفرینی و توسعه پایدار در اصفهان» نیز مواردی از قبیل زن، اقتصاد و توسعه پایدار؛ زن، سیاست، فرهنگ، اجتماع و توسعه پایدار و زن، محیط‌زیست و توسعه پایدار بود که درهمین‌راستا از مجموع ۶۰ مقاله ارسال‌شده به این همایش، به ۷ مقاله برتر جایزه اهدا و از ۳ عکاس اصفهانی فعال در حوزه کارآفرینی تجلیل شد.

زهرا اخوان نسب، رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان دلیل برگزاری این همایش را اهمیت جایگاه زنان و اثرگذاری فعالیت‌ها و مشارکت آن‌ها در اجتماع عنوان کرد و گفت: در سال گذشته نخستین همایش ملی «جایگاه زنان در کارآفرینی و توسعه پایدار» با موفقیت برگزار شد و امسال نیز با توجه به‌ضرورت انتقال تجربیات بانوان کارآفرین و ارایه الگوهای موفق به دختران و همچنین ایجاد همگرایی و تعامل بیشتر بین زنان فعال اقتصادی و کارآفرین، دومین دوره از این همایش ملی برگزار شده است.

رییس شورای عالی بانوان اتاق بازرگانی اصفهان توانمندسازی زنان و رشد کارآفرینی را دو مقوله اساسی در دستیابی به توسعه پایدار عنوان کرد و توانمندسازی زنان،آموزش و ترویج سازوکارهایی که به کارآفرینی زنان منجر می‌شود را از برنامه‌های اصلی این شورا برشمرد.

عفت شریعتی، مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و سیما فردوسی پور، عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تهران نیز در این همایش به تشریح نقش زنان در توسعه اقتصادی خانواده پرداختند. مدیرکل امور بانوان مجمع جهانی تقریب مذاهب در این مراسم گفت: زنان همواره نقش اساسی در همه حوزه‌ها به‌ویژه اقتصاد جامعه داشته‌اند، در عصر حاضر نیز کشور ما برای دستیابی به توسعه پایدار و پیشرفت اقتصادی باید از نیروی زنان جامعه بهره ببرد.

سیما فردوسی‌پور نیز نیروی انسانی کارآمد را مهم‌ترین سرمایه‌های هر جامعه عنوان و تصریح کرد: توانمندسازی زنان و بهره‌مندی از این ظرفیت ۵۰ درصدی جامعه،گام مؤثری در دستیابی به توسعه پایدار است.