fa-IR
هدف ما ایجاد زیست‌بوم مناسب برای کسب‌وکارهای نوپاست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست خبری برخط

هدف ما ایجاد زیست‌بوم مناسب برای کسب‌وکارهای نوپاست

نخستین نشست خبری برخط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، صبح امروز ۱۹ اسفند‌ماه ۱۳۹۶ برگزار شد.

محمدجواد آذری جهرمی در این نشست گفت: در بخش استانی مراکز استانی ictstartups در حال شکل‌گیری و فعالیت هستند. بخشی از این زیست‌بوم به شکل سراسری است که شامل تسهیل قوانین و مقررات می‌شود.

او با بیان این‌که ایجاد زیست‌بوم مناسب برای فعالیت کسب‌وکارهای نوپا مهم‌ترین هدف ما در حمایت از این کسب‌وکارها است، افزود: طرح تکاپو و پارک تخصصی ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه دیگر ما برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا است. البته باید به شرایط استانی و مناطق مختلف هم توجه داشته باشیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به تنظیم لایحه‌های پنج‌گانه گفت: در ابتدای سال آینده (۱۳۹۷) این لایحه‌های پنج‌گانه به دولت ارسال خواهد شد.

جهرمی در خصوص مالکیت فکری یاداور شد: تیم حقوقی از وزارت ارتباطات، نظام صنفی رایانه‌ای و صنف کسب‌وکارهای نوپا، برای بررسی این حوزه تشکیل شده است.

او تاکید کرد: حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی تنها وظیفه وزارت ارتباطات نیست، این وزارت‌خانه تنها بستر فنی و زیرساختی آن را فراهم می‌کند اما مسایل دیگری مانند فرهنگ‌سازی بر عهده سایر سازمان‌ها است.

جهرمی گفت: بانک مرکزی در حوزه فین‌تک فعالیت‌های خوبی انجام داده است که یکی از حوزه‌های آن ارزهای رمزنگاری شده است.

او درباره ارزهای دیجیتال اظهار کرد: مساله ارز، موضوع بانک مرکزی است اما وقتی این ارزها دیجیتالی می‌شوند، بخشی از آن مربوط به حوزه فناوری اطلاعات می‌شود.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، فراخوان پست‌بانک، ارایه شده است و وزارت ارتباطات و فاوری اطلاعات تلاش دارد در ابتدای سال ۹۷ با کمک افرادی که می‌توانند کمک کنند، این تحقیقات را آغاز کند.

او یادآور شد: با همکاری پست بانک تلاش کردیم تحقیقاتی را در این حوزه انجام بدهیم. لازم است بانک مرکزی آگاهی بهتری نسبت به تحولات این حوزه داشته باشد. وزارت ارتباطات تلاش‌های خودش را در این حوزه انجام داده است.

جهرمی در پاسخ به رفع فیلتر، یوتیوب و توییتر گفت: این مساله در مرکز ملی فضای مجازی در حال بررسی است.