برگزاری کارگاه «اینترنت اشیا و فرصت‌های کارآفرینی» در بوشهر

برگزاری کارگاه «اینترنت اشیا و فرصت‌های کارآفرینی» در بوشهر

کارگاهی با عنوان «اینترنت اشیا و فرصت‌های کارآفرینی» جمعه ۱۸ اسفندماه ۱۳۹۶ از ساعت ۹ تا ۱۳ در مرکز کارآفرینی دانشگاه خلیج فارس برگزار شد.

این کارگاه که با مشارکت پارک علم و فناوری خلیج فارس برگزار شد، به موضوع شهر بندری هوشمند و استفاده از تکنولوژی اینترنت اشیا در آن ارتباط داشت. مفهوم اینترنت اشیا، کاربردهای اینترنت اشیا، فرصت‌های کارآفرینی در حوزه اینترنت اشیا و بررسی تعدادی از پروژه‌های در حال اجرا از محورهای اصلی این کارگاه بود.

احمد کشاورز، مدرس کارگاه، که عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس و مدیر پژوهشکده فناوری اطلاعات این دانشگاه است، گفت: شهرهای هوشمند با هدف ساده کردن ارتباطات و بهبود سطح رفاهی زندگی شهروندان و البته صرفه‌جویی در هزینه ساکنان این شهرها در حال ساخته‌شدن هستند.

او در ادامه با اشاره به انتخاب شهر بوشهر به‌عنوان پایلوت یک شهر هوشمند در کشور از سوی شورای عالی عتف و انجام مراحل مطالعه و انتخاب شرکت اتریشی AIT (ای آی تی) به‌عنوان مشاور این پروژه، اظهار کرد: که باید تیم‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه اینترنت اشیا آمادگی لازم برای مشارکت در بخشی از این پروژه را داشته باشند.

در بخش پایانی این کارگاه، تعدادی از پروژه‌های اجراشده و در حال اجرای پژوهشکده فناوری اطلاعات دانشگاه خلیج فارس به حاضران در کارگاه ارایه شد. کشاورز در مورد یکی از این پروژه‌ها که برای اطلاع‌رسانی مکان دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های دانشگاه خلیج فارس طراحی و اجرا شده است، توضیحاتی به افراد حاضر در این کارگاه داد و برخی ویژگی‌های این سیستم را معرفی کرد.