برگزاری کارگاه آموزشی اصول مهندسی اینترنت اشیا در زنجان

برگزاری کارگاه آموزشی اصول مهندسی اینترنت اشیا در زنجان

کارگاه آموزشی اصول مهندسی اینترنت اشیا چهارشنبه ۱۶ اسفندماه ۱۳۹۶ در سالن همایش پارک علم و فناوری دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی که جمعی از مدیران و کارکنان شرکت‌های فناور، استادان و دانشجویان دانشگاه‌های مختلف شهر زنجان حضور داشتند و مجتبی اعجمی در خصوص اینترنت اشیا به مدت ۴ ساعت به تدریس پرداخت.

در آغاز این کارگاه، نخست تعریف اینترنت اشیا و زمینه‌های شکل‌گیری مفهوم اینترنت اشیا را که شامل دلایل تکنولوژیکی، اقتصادی و اجتماعی گسترش این مفهوم است، ارایه شد و کاربردهای مختلف اینترنت اشیا و نقش آن در زندگی بشر تشریح شد.

در ادامه معماری و سخت‌افزارها، پلتفرم‌ها، پردازنده‌ها، زبان‌های برنامه‌نویسی و تکنولوژی‌های ارتباطی مناسب برای اینترنت اشیا از مهم‌ترین مباحثی بود که مدرس کارگاه به‌طور مفصل و جامع به ارایه توضیحات پرداخت و به سوالاتی که شرکت‌کنندگان در این زمینه‌ها مطرح می‌کردند، پاسخ داد.

سپس استانداردها و مقرراتی که برای پیاده‌سازی راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا وجود دارد و لازم است افراد پیش از شروع کار به این استانداردها و قوانین توجه داشته باشند، اشاره شد و مجتبی اعجمی مدرس کارگاه به ارایه توضیحات در مورد زنجیره ارزش سه بخش اصلی اینترنت اشیا یعنی سخت‌افزار، ارتباطات و سرویس‌های ارزش‌افزوده پرداخت و افزود: علی‌رغم اینکه در اینترنت اشیا، سخت‌افزار نقش کلیدی را ایفا می‌کند، اما در حال حاضر  طبق آمارها، سرویس‌های ارزش‌افزوده در اینترنت اشیا قسمت مهم و قابل‌توجهی از زنجیره ارزش IOT را بر عهده ‌دارند و بخش بزرگی از سودآوری در اینترنت اشیا مربوط به سرویس‌ها و خدماتی است که در این زمینه ارایه می‌شود. از همین رو فرصت مناسبی است تا جوانان و دانشجویان ایرانی بتوانند برای ایجاد کسب‌وکار به این حوزه ورود پیدا کنند.

در کارگاه آموزشی اصول مهندسی اینترنت اشیا، حامد سرایی، کارشناس ارشد اداره کل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان زنجان نیز حضور داشت و پس از پایان تدریس کارگاه، به تشریح فعالیت‌های این اداره و به‌خصوص در مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا فاوا پرداخت. او از حمایت‌های صورت گرفته برای کسب‌وکارهای نوپا حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و به‌خصوص در زمینه اینترنت اشیا خبر داد و از افرادی که در زمینه اینترنت اشیا در زنجان فعالیت دارند، دعوت کرد تا برای معرفی خود و دریافت حمایت‌های بیشتر از سوی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان زنجان، به این مرکز مراجعه کنند.

کارگاه آموزشی اصول مهندسی اینترنت اشیا دومین کارگاه از سری کارگاه‌های مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا فاوا زنجان بود که با استقبال شرکت‌کنندگان مواجه شد و در پایان کارگاه خواستار ادامه این کارگاه‌ها از سوی این مرکز شدند.