در سومین جلسه کمیته راهبری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری واحد آذربایجان‌شرقی تصمیم‌گیری شد

تصویب برنامه‌های سال آینده مرکز کسب‌وکارهای نوپای آذربایجان شرقی

سومین جلسه کمیته راهبری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا، واحد آذربایجان‌شرقی، که ۱۶ اسفندماه در مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه صنعتی سهند برگزار شد.

در این جلسه اعضای کمیته پس از بحث و بررسی، دوره‌‏های آموزشی و رویدادهایی را که طی یک سال آینده توسط مرکز استانی برگزار خواهد شد، مورد تصویب قرار دادند. در انتخاب این دوره‌ها و رویدادها، با توجه به اینکه شرکت‌های مستقر در مراکز رشد غالبا نیازمند دوره‏‌های های‌تِک بوده و در مقابل استارت‏‌آپ‌‏ها به آموزش‌‏های کسب‏‌وکار عمومی‏‌تر و پایه‌‏ای‏‌تر نیازمندند و در نتیجه این دو دسته نیازمند پکیج‌‌های متفاوتی هستند، تلاش شد بیشتر نیازمندی‏‌های کسب‏‌وکارهای نوپا در نظر گرفته شده و موارد تخصصی‌تر به صورت تکمیلی به آن افزوده شوند.

بر این اساس در سال آتی رویدادها و دوره‏‌های آموزشی در زمینه‌های ایده‌‏پردازی و خلاقیت، اعتبارسنجی ایده‏‌ها، تشکیل و مدیریت تیم و کار گروهی، مفاهیم مدل و طرح کسب‌وکار و جذب سرمایه، قواعد بازاریابی و تحقیقات بازار، روش‏‌های تدوین برنامه بازاریابی و قوانین کار، تجارت، بیمه، و مالیات در حوزه فعالیت‏‌های استارت‏‌آپی، تبلیغات و برندینگ، و قیمت‌گذاری محصولات و خدمات، برگزار خواهند شد. همچنین با توجه به اینکه در فرابورس امکان ارایه ایده‌‏ها و طرح‏‌ها و جذب سرمایه برای استارت‌آپ‌ها وجود دارد، قواعد ورود و فعالیت در فرابورس نیز به عنوان یکی از زمینه‌های آموزشی مورد توجه ویژه قرار خواهد گرفت. همچنین تعدادی از مشاوران پیشنهاد شده توسط اعضا پس از بررسی مورد تایید قرار گرفتند که از مدیران شرکت‌های خصوصی موفق در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و استادان دانشگاه دارای تجربه موفق عملی در این زمینه هستند.

افشین ابراهیمی، مدیر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه صنعتی سهند ضمن اعلام اینکه با استفاده از ظرفیت بالای این دانشگاه در زمینه آموزش‌های آزاد و الکترونیکی، محتوای تمام دوره‌های برگزار شده با کیفیت بالا ذخیره و به صورت آموزش غیرحضوری بر روی وب‌سایت واحد استانی قرار خواهند گرفت، از برگزاری برخی از این دوره‌ها به صورت آنلاین خبر داد. رییس کمیته راهبری مرکز آذربایجان‌شرقی در ادامه با تاکید بر اینکه در آینده باید تامین بودجه واحدهای استانی از طریق فعالیت‌های خود آن و با کمک دستگاه‌های استانی تامین شود، لزوم همکاری بیشتر مرکز با این سازمان‌ها و معرفی فعالیت‌ها و اهداف مرکز به آن‌ها را مورد تاکید قرار داد. در این راستا مقرر شد یکی از جلسات کمیته راهبری در آینده نزدیک در استانداری و با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری برگزار شود.

موضوع در نظر گرفتن معافیت یا تشویق‌هایی در مورد مالیات و بیمه استارت‌آپ‌ها از جمله مسایلی بود که در این جلسه نیز همچون جلسه قبل مورد تاکید رییس و اعضای کمیته راهبری قرار گرفت و با توجه به اینکه موضوع توسط اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان پیگیری شده است، مقرر شد از فرصتی که در جلسه مشترک با معاون استاندار در اختیار قرار خواهد گرفت، حداکثر استفاده به عمل آمده و موضوع به ادارات‌کل امور مالیاتی و تامین اجتماعی منتقل شود.

همچنین دو طرح ارایه شده به اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات، که یکی از آن‌ها در مورد ایجاد ارتباط بین استارت‌آپ‌ها و کارآفرینان با سرمایه‌گذاران، و دیگری در مورد راه‌اندازی شتاب‌دهنده اینترنت اشیا است، از طرف اداره کل مطرح شد تا پس از بررسی توسط اعضای کمیته راهبری، در مورد همکاری مرکز با آن‌ها تصمیم‌گیری شود.