سامانه مجازی کارآفرینی «باشگاه سمک» راه اندازی شد

سامانه مجازی کارآفرینی با عنوان «باشگاه سمک» با هدف توسعه و شتاب‌دهی در روند کارآفرینی در فضای مجازی راه‌اندازی شد.

امیرحسین نیکوفر مدیر باشگاه مجازی «سمک» درباره این سامانه اظهار کرد: با توجه به مشکلات موجود در کشور در حوزه بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، ایده راه‌اندازی این باشگاه شکل گرفت و این سامانه به‌عنوان یک شتاب‌دهنده کارآفرینی در فضای مجازی راه‌اندازی شد.

وی افزود: موضوع بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در سال‌های اخیر در کشور به یک معضل تبدیل‌شده که علاوه بر پیامدهای اقتصادی تبعات اجتماعی، روحی و روانی را نیز برای این قشر از جامعه به دنبال آورده است.

نیکوفر گفت: شرایط اقتصادی، صنعتی، اجتماعی و فرهنگی امروز کشور به‌گونه‌ای است که حل مشکلات و تنگناها، الگوها و راه‌حل‌های جدید و متفاوتی را طلب می‌کند.

وی افزود: ترکیب جمعیتی جوان کشور، ضرورت ایجاد فرصت‌های شغلی و نیز نوسان بهای نفت سه عامل عمده‌ای هستند که موجب می‌شوند سیاست‌گذاران و تصمیم سازان کشور به منبع درآمد سهل‌الوصول دیگری به‌جز نفت بیندیشند و بی‌شک آن منبع جز ابتکار، خلاقیت و نوآوری منبع دیگری نیست.

وی با اشاره به این موضوع که در حال حاضر در کشور طرح‌های مؤثر و نوینی در حال اجرا است گفت: یکی از طرح‌هایی که در راستای کمک به حل این مشکلات به‌خصوص بیکاری فارغ‌التحصیلان طراحی‌شده، راه‌اندازی سامانه مجازی کارآفرینی با نام باشگاه کارآفرینی سمک است.

مدیر باشگاه «سمک» خاطرنشان کرد: با توجه به شکل‌گیری اکوسیستم کسب‌وکار و استارت‌آپی در کشور و احساس نیاز کشور به رشد و توسعه کارآفرینی در حال حاضر، آن‌هم به‌عنوان یکی از راه‌های مؤثر، موجبات شکل‌گیری و فعالیت شتاب‌دهنده‌ها را فراهم می‌شود.

نیکوفر درباره روند فرآیند شتاب‌دهنده‌ها گفت: شتاب‌دهنده‌ها عمدتاً مسیر ایجاد انگیزه، توانمندسازی و به ثمر رساندن یک ایده، نوآوری و یا خلاقیت را تسریع می‌کنند، یعنی ازلحاظ زمان و انرژی مسیر را کوتاه می‌کنند.

وی در ادامه بیان کرد: اما مدلی که ما بر روی آن تمرکز کرده‌ایم توانمندسازی، ایده یابی (معرفی ایده‌ها) و شتاب دادن به فرایند راه‌اندازی یک کسب‌وکاراست، یعنی شتاب‌دهنده کارآفرینی که روی دانش‌آموختگان تمرکز کرده است.

این مدیر کارآفرین درباره کارآیی این سامانه برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های دولت و وضعیت بخش خصوصی، امکان و ظرفیت استخدام زیادی وجود ندارد و فارغ‌التحصیلان کشور باید به فکر راه‌اندازی کسب‌وکارهای جدید باشند و با بستر و مواردی که معاونت علمی در این راه گشوده است آشنا شوند.

وی با اشاره به اینکه خروجی این سامانه تأسیس تعدادی کسب‌وکار خواهد بود، گفت: البته ما به‌عنوان باشگاه کارآفرینی حامی، پشتیبان و درواقع بسترساز و شتاب‌دهنده برای حصول این نتیجه هستیم و اصل ماجرا توسط خود افراد و هسته‌های کارآفرینی و موتور محرک خود آن‌ها هستند و ما فقط شرایط را فراهم و تسهیل می‌کنیم.

 

وی تصریح کرد: طراحی باشگاه کارآفرینی مبتنی بر چندین سال تجربه اجرایی یک گروه فعال بوده و پس از دو سال مطالعه و طراحی مفهومی طرح تبدیل به یک سامانه نرم‌افزاری بر بستر اینترنت شده است و این سامانه خود نمونه یک کار هماهنگ گروهی است چراکه یکی از آفت‌های جدی در کشور ما در حوزه کار شرکتی، نبود هماهنگی و ضعف در کار تیمی است.

نیکوفر خاطرنشان کرد: در مراحل اولیه کاربران باشگاه باید یک هسته کارآفرینی تشکیل بدهند، این هسته به معنی کلمه یک هسته مرکزی و اولیه بوده و تیم ممکن است در مراحل رشد و بلوغ ایده و طرح کسب‌وکار ترکیب آن تغییراتی بکند، افرادی اضافه یا کم شوند ولی هسته پابرجاست و مثل مکانیزم انجماد آب هسته اولیه باعث شکل‌گیری یک‌همت عالیه می‌شود.

وی درباره فرآیند تشکیل هسته در باشگاه نیز اظهار کرد: در سطح اول افراد با شرکت در دوره‌های آموزشی رایگان به یک ادبیات مشترک در خصوص مهارت‌های پایه و بحث کارآفرینی می‌رسند و سپس می‌توانند از بین دوستان خارج از باشگاه خود و یا همفکران و همکارانی که در باشگاه پیدا می‌کنند این هسته‌ها را تشکیل دهند. فرصت دیگر در مباحثات و نیز رویدادهای باشگاه ازجمله رویدادهای کارآفرینی، برخی دوره‌های حضوری، همایش‌ها و برنامه کمپ‌های آموزشی اتفاق می‌افتد.

نیکوفر درباره حمایت‌هایی که از این کاربران جویای کار در باشگاه سمک انجام می‌شود، گفت: خدمات و حمایت‌های ما شامل آموزش‌های مهارتی و پایه به‌صورت رایگان، اعطای تسهیلات اعتباری داخلی باشگاه تا سقف ۷۰ میلیون ریال، دوره‌های آموزشی تخصصی به‌صورت زنده و برخط (آنلاین)، ارائه مشاوره توسط مشاورین مجرب به‌صورت زنده، صوتی و تصویری، شرکت در فعالیت‌های گروهی علمی اجتماعی و اقتصادی، حمایت از راه‌اندازی کسب‌وکارهای خرد اعضای باشگاه در قالب صندوق مالی باشگاه، خدمات میزکار همراه یا همان دفتر کار مجازی می‌شود. البته اخیراً مذاکراتی نیز با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفته که در صورت توافق می‌توان از مساعدت‌های این معاونت نیز بهره‌مند شد.

نیکوفر گفت: با توجه به اینکه در فاز پایلوت طرح، کاربرانی از شهرهای کوچک داشتیم که صرفاً با اینترنت سیم‌کارت و گوشی موبایلشان در این طرح فعالیت می‌کردند، به فکر اقدامات مناسبی افتادیم و نرم‌افزار نسخه موبایل سامانه را هم آماده کردیم.

وی همچنین گفت: در همین راستا با یکی از اپراتورهای برتر موبایل هم در حال توافق هستیم که با خدمات ویژه‌ای همه کاربران باشگاه بتوانند با اینترنت ارزان‌قیمت و سرعت مناسبی بتوانند کلیه فعالیت‌ها ازجمله شرکت در کلاسهای زنده را روی گوشی موبایل خود اجرا کنند.

نیکوفر درباره این موضوع که اینترنت موردنیاز برای شرکت در کلاس زنده تصویری ارزان‌قیمت محاسبه خواهد شد گفت بر اساس توافقات با اپراتور موردنظر، بسته‌های اینترنتی همراه با سرعت خوب حداقل با ۲۰ تا ۲۵ درصد تخفیف به کاربران باشگاه سمک ارائه می‌شود. البته این بسته‌ها فقط برای فعالیت در سایت باشگاه و به‌طور اختصاصی قابل‌استفاده خواهد بود.