fa-IR
توانمندی استارت‌آپ‌‌ها محور تعامل فناورانه با اتریش قرار می‌گیرد
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

توانمندی استارت‌آپ‌‌ها محور تعامل فناورانه با اتریش قرار می‌گیرد

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌‌های موفق ایرانی و ظرفیت بکر بازار حمل و نقل ایران، زمینه را برای همکاری فناورانه میان ایران و اتریش در حوزه حمل‌و‌نقل الکتریکی، خودروهای هوشمند و حمل‌و‌نقل هوایی فراهم کرده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در دیدار با میشاییل اشتروگل وزیر اقتصاد ایالت اتریش علیا (اوبراسترایش) با اشاره به ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌‌های ایرانی برای همکاری فناورانه میان ایران و اتریش گفت: با توجه به ظرفیت بالقوه و بزرگ بازار ایران در حوزه حمل‌و‌نقل و حضور شرکت‌های دانش‌بنیان  و استارت‌آپ‌‌های ایرانی زمینه مساعدی برای توسعه بازار فناوری‌های اتریش و همکاری در حوزه حمل‌و‌نقل وجود دارد.

تعامل فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌‌های ایران و اتریش
سورنا ستاری، پایه و محور همکاری فناورانه میان ایران‌و‌اتریش در حوزه حمل‌و‌نقل را شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی دانست و گفت: توسعه نسل جدید کارآفرینی در ایران به کمک این جوانان، راه را برای همکاری بین‌المللی هموار  می‌کند. این شرکت‌ها ضمن آن‌که می‌توانند فناوری را از طرف خارجی دریافت و توسعه دهند، دانش فنی و توانمندی فناورانه خود را به دیگر کشورها صادر کنند.

به طور خاص در حوزه بومی‌سازی موتور سه سیلندر یورو ۶ میان اتریش و شرکت دانش‌بنیان ایرانی همکاری صورت گرفت اما زمینه‌های بالقوه همکاری دو کشور فراتر است و باید در دیگر حوزه‌ها نیز همکاری توسعه یابد.

رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و بنیان‌گذاری توسط جوانانی که دانشگاه‌ و مراکز علمی و پژوهشی خاستگاه آنان است‌، در کنار بهره‌مندی از نوآوری به عنوان ارزنده‌ترین سرمایه است و این، مهمترین ویژگی شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی است.

او ادامه داد:  اقتصاد دانش بنیان با ظرفیت ۳۰ میلیون جوان خلاق ایران و بیش از ۴.۷ میلیون دانشجو، نقش‌آفرینی خود را در اقتصاد ایران آغاز کرده است و نتیجه این حرکت برای اقتصاد کشور، رونق و اشتغال‌زایی ۳۵۰۰ شرکت دانش‌بنیان و هزاران استارت‌آپ‌ با فروش بیش از ۱۵ میلیارد دلار بوده است.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، با بیان این‌که نسل جدید و جوان کارآفرین، می‌تواند فرهنگ را در حوزه سیاست‌های صنعتی به خصوص خودروسازی متحول کنند، اظهار کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی می‌توانند با نوآوری و سرعت بالا و انعطاف‌پذیری خود خلاء تغییر مسیر صنایع سنتی خودروساز، برای تحول سریع به نسل جدید صنعت خودروسازی حمل‌و‌نقل را پر کنند.

حمایت از فرآیند توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان

ستاری، حمایت فعالانه دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی را یادآور شد و گفت: قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در ایران بیش از ۱۲۰ خدمت را برای حرکت و توسعه صنایع بر پایه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپی ارایه می‌کند تا راه برای ورود پویایی و نوآوری به صنایع هموار شود.

به گفته معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری، توسعه استارت‌آپ‌های خدمات حمل و نقل مبتنی فناوری اطلاعات و ارتباطات در ایران رونق قابل توجهی یافته‌‌ست و برای مثال روزانه ۸۰۰ هزار سفر درون شهری صرفاً در پایتخت، با استفاده از این استارت‌آپ‌‌های ایرانی انجام می‌شود. این استارت‌آپ‌‌ها گوی سبقت را از بزرگ‌ترین شرکت‌های حمل‌و‌نقل فعال در کشورهای اروپایی ربوده‌اند.

ستاری ادامه داد: برخی از شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در منطقه برترین شرکت‌ها به شمار می‌روند به طوری که تعدادی از این شرکت‌ها در  سطح قاره آسیا حرف‌های جدی برای گفتن دارند این در حالی است که شرکت‌های یادشده طی چند سال اخیر شکل گرفته و با رشد خارق‌العاده و فزاینده‌ای بلوغ پیدا کردند.

آمادگی تعامل و همکاری در حوزه‌ فناوری‌های پیشرفته

رییس بنیاد ملی نخبگان، گفت: توفیق شرکت‌های ایرانی در حوزه فناوری‌های پیشرفته مانند زیست فناوری، نانوفناوری، سلول‌های بنیادی محدود نیست و شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی در حوزه خودرو نیز فعال هستند.

ستاری روابط تاریخی مطلوب میان ایران و اتریش را زمینه‌ای مساعد برای همکاری‌های فناورانه دانست و گفت: شرکت های فعال سازنده قطعات هواپیما و قطعات خودرو و تجهیزات الکترونیکی اتریش دارای توانمندی‌های خوبی هستند و پیوند دانش و فناوری این شرکت‌ها با شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌‌های ایرانی می‌تواند به توسعه شکوفایی صنعت و اقتصاد دانش‌بنیان دوکشور کمک کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ابراز امیدواری کرد توسعه روابط فناورانه با اتریش به عنوان یک اولویت مهم دو کشور با ایجاد زیست بوم مساعد همکاری استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان دو طرف و حل چالش‌های بانکی و تبادلات مالی با سرعت بیش‌تری گسترش پیدا کند.

لزوم ایجاد زیرساخت برای  گسترش همکاری در حوزه حمل و نقل الکتریکی

میشاییل اشتروگل، وزیر اقتصاد ایالت اتریش علیا، در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های همکاری بین دو کشور در حوزه حمل و نقل الکتریکی(e-mobility) گفت: زنجیره همکاری بین استارت‌آپ‌‌ها و شرکت‌های ایرانی با توجه به استعدادی که ایران در حوزه صنایع خودرو داراست، می‌تواند گسترش پیدا کند.

او ادامه داد: علاقه‌مندیم در دیگر حوزه های الکتریکی و فناوری‌های دیگر بر اساس یک پلتفرم با ایران همکاری کنیم.

اشتروگل همچنین ایجاد زمینه تعامل در حوزه آموزشی را فراهم دانست و گفت: ایجاد بستر برای شرکت‌ها و انتقال دانش در حوزه صنایع خودرو یکی از محورهای آتی تعاملات ایران و اتریش است. علاوه براین آموزش دانشجویان و تربیت پژوهشگران و محققان در حوزه‌های یادشده، میتواند بر بستر این تعامل ها انجام شود.

محمود شیخ زین‌الدین معاون نوآوری وتجاری‌سازی فناوری معاونت علمی، سید احمدرضا علایی  مدیر کل دفتر تبادل فناوری معاونت علمی، اشتفان شلتس سفیر اتریش، لوکاس دین لیش معاون اقتصادی در باره زمینه‌های همکاری فناورانه حوزه حمل و نقل در این نشست با یکدیگر گفت و گو کردند.