کارگاه تخصصی «مدل‌های تامین مالی داخلی»
در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد

کارگاه تخصصی «مدل‌های تامین مالی داخلی»

کارگاه «مدل‌های تامین مالی داخلی» از سری کارگاه‌های تخصصی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپای فاوا در استان کردستان، روز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۶با حضور نمایندگان برخی از واحدهای فناور مستقر و سایر علاقه‌مندان به حوزه نوآوری، به مدت ۴ ساعت در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد. به گفته مهدی کنعانی، مدرس کارگاه و از صاحب‌نظران حوزه مدیریت نوآوری و کارآفرینی، هدف از برگزاری این کارگاه، آشنا کردن افراد اصلی و صاحبان استارت‌آپ‌ها با چالش‌ها و مدل‌های تامین مالی برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا است.

 کنعانی در مقدمه‌ای، با اشاره به چالش‌های تامین مالی نوآوری گفت: برای سرمایه‌گذار و نوآور، همواره چالش‌هایی در حوزه تامین مالی وجود دارد که با آموزش مناسب می‌توان با این چالش‌ها روبرو شد.

او با تاکید بر لزوم تغییر تفکر در نحوه تامین مالی، تصریح کرد: اخیراً تسهیلات جدید و جذابی برای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و نوآور طراحی‌شده است. تسهیلات صندوق توسعه ملی تنوع و شرایط جدید یافته و سهم بازار اوراق سرمایه‌گذاری و سایر بازارهای مبتنی بر ساختار بورس، در حال افزایش است و برای دستیابی به موفقیت لازم است به ابزارهای نوین تامین مالی جمعی دست‌یافت. این استاد دانشگاه و فعال حوزه کسب‌وکار افزود: تسلط بر این ابزارها باعث تنوع‌بخشی به ابزارهای تامین مالی شرکت‌ها می‌شود. تنوعی که انتخاب هوشمندانه سبد منابع پروژه‌ها و طرح‌ها و حتی سرمایه شرکت‌ها را هوشمندانه‌تر می‌کند و مزیتی رقابی برای شرکت‌کنندگان خواهد آفرید. در این کارگاه محورهای زیر «ساختار تامین منابع مالی در ایران و جایگاه بانک‌ها، اوراق صکوک فرابورس و کاربرد آن‌ها در تامین مالی، بازار شرکت‌های کوچک و متوسط بورس، سرمایه‌گذاران خطرپذیر و صندوق‌های حمایتی، تامین مالی جمعی (crowdsourcing)و نمونه‌های موفق بین‌المللی و داخلی، سایر مدل‌های ترکیبی (تامین مالی از طریق بازار دارایی‌های فکری، نمایشگاه ساخت داخل و ...)، تشریح نمونه‌هایی از شرکت‌های موفق در تامین مالی داخلی، معرفی منابع و سایت‌های مرجع و پرسش و بحث» تشریح شد.

شایان‌ذکر است که پارک علم و فناوری کردستان با همکاری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان، در راستای رسالت خود، کارگاه‌های تخصصی متعددی را به‌منظور توانمندسازی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقه‌مندان به این حوزه، به‌منظور ایجاد کسب‌وکارهای نوپا برگزار کرده است.